FreeBSD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

FreeBSDsystem operacyjny z rodziny Unix. Oparty na BSD, gałęzi Uniksa stworzonej przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Jordan K. Hubbard (ur. 8 kwietnia 1963 w Honolulu) - programista amerykański, współzałożyciel projektu pracującego nad systemem FreeBSD.Computer Systems Research Group – istniejąca do 1990 roku informatyczna placówka badawczo-rozwojowa Uniwersytetu Kalifornijskiego Berkeley, w której stworzono (1976) i rozwijano do 1993 gałąź systemu Unix znaną pod nazwą BSD.

Pierwsza wersja wydana została 30 listopada 1993. Najnowszą jest wydana w kwietniu 2021 wersja 13.0.

Historia[ | edytuj kod]

Podobnie jak NetBSD powstał jako kontynuacja 386BSD Billa i Lynne Jolitz, pierwszej próbą przeniesienia Uniksa BSD na architekturę Intel. Inicjatorami projektu początkowo znanego jako Unofficial 386BSD Patchkit byli Nate Williams, Rod Grimes i Jordan Hubbard.

Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Yandex – firma IT, która jest właścicielem największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej (ok. 64% rynku wyszukiwarek , ósma największa wyszukiwarka świata). Firma została założona w 1997 roku przez Arkadija Wołoża i Ilyę Segalovicha. Działa też na Białorusi, w Turcji, Ukrainie i w Kazachstanie. W 2001 r. twórcy portalu uruchomili polską wersję wyszukiwarki, która jednak nie zdobyła satysfakcjonującego udziału w rynku i wkrótce została zamknięta. Wiosną 2010 roku Yandex rozpoczął indeksowanie zagranicznych zasobów internetowych i uruchomił wyszukiwarkę Yandex.com. W 2009 i 2010 r. firma m.in. wykupiła udziały w izraelskiej spółce Vizi Information Labs rozwijającej technologię rozpoznawania twarzy, a także rosyjskie firmy zajmujące się cyfrowymi mapami (GIS Technology), sprzedażą reklam w sieci (Mediaselling) oraz gromadzeniem informacji o korkach (Smilink).

Nazwę FreeBSD wymyślił David Greenman z firmy Walnut Creek CDROM, która od początku wspierała przedsięwzięcie. Maskotką FreeBSD jest daemon, jednak od 2005 roku oficjalnie projekt posługuje się nowym logo. Oficjalnym hasłem jest The power to serve.

Pierwsza wersja systemu ukazała się 30 listopada 1993. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje opierały się na 4.4BSD Lite2, obu stworzonych przez CSRG. W 2005 podjęto decyzję o przejściu na bardziej regularne wydania. Od tej pory nowe wersje ukazują się co 6-8 miesięcy, aby rozwój systemu stał się bardziej przewidywalny dla podmiotów z niego korzystających. Decyzja ta podyktowana była przeciągającymi się pracami nad rewolucyjną w wielu dziedzinach serią 5.x.

Digital Equipment Corporation (DEC) - amerykańska firma informatyczna założona w 1957 r. przez Kena Olsena. Nazwa handlowa - Digital.DesktopBSD – wolnodostępny system operacyjny typu UNIX bazujący na FreeBSD. W zamierzeniu ma być łatwym w obsłudze systemem dla użytkowników domowych (desktop), zachowującym stabilność i wydajność BSD. Aktualnie system jest dostępny w wersji 1.7.

(Więcej szczegółów na temat wydań poszczególnych wersji w kalendarium Informatyki)

Model dystrybucji[ | edytuj kod]

FreeBSD jest darmowym systemem operacyjnym dostępnym z pełnym kodem źródłowym. Źródła całego systemu – nie tylko jądra – wraz z historią (istnieje możliwość pobrania najstarszych wersji) dostępne są w repozytorium git (do 2021 roku projekt korzystał ze zcentralizowanych repozytoriów Subversion a wcześniej do 2008 z CVS). System rozprowadzany na permisywnej, zmodyfikowanej licencji BSD pozwalającej na integrację kodu do projektów zamkniętych.

Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Nad rozwojem projektu czuwa demokratycznie wybierana grupa programistów – tzw. Core Team, który nadzoruje rozwój projektu, a także rozsądza sporne kwestie wśród oficjalnych programistów posiadających prawo do bezpośredniej modyfikacji źródeł (tzw. committers).

m0n0wall – dystrybucja FreeBSD zaprojektowana do działania jako zapora sieciowa. Działa ona na wielu platformach sprzętowych, w tym na komputerze klasy PC, na którym może działać ona także w trybie LiveCD. Autorem m0n0walla jest Manuel Kasper. m0n0wall składa się z jądra i narzędzi zapożyczonych z systemu FreeBSD oraz autorskich mechanizmów konfiguracji, stworzonych na potrzeby dystrybucji, a wynikające z jej przeznaczenia.MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages) jest to architektura komputerowa (w szczególności procesor typu RISC) rozwijana przez firmę MIPS Technologies. Istnieje zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Berkeley Software Design Inc. – nieistniejące już przedsiębiorstwo założone przez byłych członków Computer Sciences Research Group Uniwersytetu w Berkeley, które skomercjalizowało system BSD.
FreeSBIE – system operacyjny, dystrybucja typu Live CD oparta na FreeBSD. Na płycie znajduje się (oprócz standardowych uniksowych komend) różnorodne oprogramowanie, m.in. X11, Fluxbox, Xfce, Firefox, MPlayer, XMMS, OpenOffice.org, GIMP.
ext2 (ang. Second Extended File System) – drugi rozszerzony system plików dla systemu Linux. Ext2 zastąpił rozszerzony system plików ext. Rozpoznanie uszkodzenia systemu plików (np. po załamaniu się systemu) następuje przy starcie systemu, co pozwala na automatyczne naprawianie szkód za pomocą oddzielnego programu (e2fsck), uszkodzone pliki zapisywane są w katalogu lost+found.
ZFS – system plików oryginalnie zaprojektowany przez Sun Microsystems dla systemu operacyjnego Solaris. Nazwa pierwotnie była akronimem od Zettabyte File System, obecnie, ponieważ obsługuje woluminy znacznie większe niż zettabajt, straciła pierwotne znaczenie.
Niezawodność (ang. reliability) − własność obiektu mówiąca o tym, czy pracuje on poprawnie (spełnia wszystkie powierzone mu funkcje i czynności) przez wymagany czas i w określonych warunkach eksploatacji (w danym zespole czynników wymuszających).
Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).
Pkgsrc (The NetBSD Packages Collection) – system służący do budowy oprogramowania dla NetBSD oraz innych systemów uniksowych, pochodzącego z zewnętrznych źródeł. Został stworzony po to, aby w łatwy sposób umożliwić skonfigurowanie i kompilację programów na obsługiwanych platformach.

Reklama