Frederick Tennyson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frederick Tennyson (ur. 1807, zm. 1898) – poeta angielski, syn George’a Claytona Tennysona, starszy brat Charlesa Tennysona Turnera i Alfreda Tennysona, najbardziej długowieczny z rodzeństwa. Urodził się w Louth 5 czerwca 1807. Uczył się w Eton. Szkołę ukończył w 1827. Studiował w Trinity College w Cambridge. Bakalaureat uzyskał w 1832. Przez dwadzieścia lat mieszkał we Florencji, gdzie zaprzyjaźnił się z Elizabeth Barrett Browning i Robertem Browningiem. We Włoszech poznał Marię Giuliotti, córkę burmistrza Sieny, z którą ożenił się w 1839. Dwadzieścia lat później przeprowadził się do St. Ewold's na Jersey i pozostał tam do 1896. Potem zamieszkał z jedynym synem, Juliusem Tennysonem i jego żoną w Kensington. Zmarł w ich domu 26 lutego 1898. Wydał między innymi tomik Daphne and Other Poems.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Alfred Ainger: Tennyson, Frederick, w: Dictionary of National Biography, 1885-1900, Volume 56 (ang.). en.wikisource.org. [dostęp 2017-06-12].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Frederick Tennyson: Daphne and Other Poems (ang.). Archive.org, 1891. [dostęp 2017-04-28].
 • Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  George Clayton Tennyson (ur. 1781, zm. 1831) – angielski duchowny, doktor prawa, ojciec między innymi Fredericka Tennysona, Charlesa Tennysona Turnera i Alfreda Tennysona. Był synem George’a i Mary Tennysonów. Cierpiał na epilepsję, depresję i alkoholizm, co rzucało się cieniem na życie rodziny i wychowanie dzieci.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Robert Browning (ur. 7 maja 1812 w Camberwell (dzielnica Londynu), zm. 12 grudnia 1889 w Wenecji) – angielski poeta i dramatopisarz.
  Siena – miasto i gmina we Włoszech, w Toskanii, w prowincji Siena. Ważne centrum turystyczne. Według danych na rok 2011 gminę zamieszkują 54 543 osoby, 462,2 os./km².
  Charles Tennyson Turner (1808–1879) – poeta angielski, syn George’a Claytona Tennysona, starszy brat Alfreda Tennysona i młodszy brat Fredericka Tennysona. Urodził się 4 lipca 1808 w wiosce Enderby in Lincolnshire, gdzie jego ojciec sprawował funkcję rektora. Uczył się w Louth Grammar School, a potem razem z Alfredem studiował w Trinity College w Cambridge. Dyplom uzyskał w 1832. Wybrał karierę duchownego. W 1835 został mianowany pastorem w Grasby. W 1836 poślubił Louisę Sellwood, młodszą siostrę bratowej, Emily Tennyson, żony Alfreda. Jako poeta debiutował razem z Alfredem wspólnym tomem Poems by Two Brothers, opublikowanym w 1827. Wydał też Sonnets and Fugitive Pieces, Sonnets (1864), Small Tableaux (1868), Sonnets, Lyrics, and Translations (1873) i Collected Sonnets, Old and New. Jest autorem 340 sonetów. Zmarł w Cheltenham 25 kwietnia 1879.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama