Frederick Lindemann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frederick Lindemann w 1913 roku

Frederick Alexander Lindemann, 1. wicehrabia Cherwell CH (ur. 5 kwietnia 1886 w Baden-Baden, zm. 3 lipca 1957) – brytyjski fizyk, doradca rządu brytyjskiego, minister w rządach Winstona Churchilla.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był drugim z trzech synów niemieckiego emigranta Adolpha Friedricha Lindemanna oraz Olgi Noble. Kształcił się w Szkocji oraz Darmstadt. Następnie studiował fizykę na Uniwersytecie Berlińskim u Walthera Nernsta. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał z Niemiec do Wielkiej Brytanii. W 1915 rozpoczął pracę w Royal Aircraft Factory w Farnborough. Przeprowadzał tam m.in. badania dotyczące lotniczego korkociągu.

Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.Hughes Medal – odznaczenie nadawane corocznie od roku 1902 przez Royal Society za oryginalne odkrycia dotyczące wytwarzania, magazynowania i wykorzystania energii; zostało nazwane dla uhonorowania Davida E. Hughesa – wynalazcy pierwszego telegrafu drukującego wiadomości z użyciem czcionek liter i cyfr (telegraf Hughesa).

W 1919 Lindemann otrzymał stanowisko profesorskie na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz urząd dyrektora Clarendon Laboratory. W okresie 20-lecia międzywojennego dał się poznać jako stronnik konserwatystów oraz Winstona Churchilla. W latach 30. działał na rzecz wzmocnienia potencjami sił powietrznych. Kiedy w 1940 premierem został Churchill, Lindemann został głównym doradcą naukowym rządu. W 1941 został parem Zjednoczonego Królestwa z tytułem barona Cherwell. W 1942 otrzymał stanowisko Paymaster-General, które sprawował do 1945. Popierał ideę nalotów dywanowych na Niemcy.

System Lorenza – wykorzystujący fale radiowe najstarszy system lądowania samolotów według wskazań przyrządów w warunkach złej widoczności, opracowany w Niemczech na początku lat trzydziestych XX w.Trzeci rząd Partii Konserwatywnej pod przewodnictwem Winstona Churchilla powstał 26 października 1951 r. i przetrwał do rezygnacji Churchilla 5 kwietnia 1955 r.

Uważano wtedy powszechnie, że fale metrowe rozchodzą się wyłącznie prostoliniowo, a sam Lindemann uważał za niemożliwe wykorzystanie tego zakresu fal radiowych do naprowadzania samolotów startujących z lotnisk francuskich. Nocne naloty Luftwaffe na Anglię były bardzo skuteczne. Dopiero pewien inżynier zwrócił uwagę na fakt, że odbiorniki stosowane w systemie naprowadzania Lorenza znajdowane w zestrzelonych bombowcach mają czułość wielokrotnie wyższą niż standardowe.

Fale radiowe (promieniowanie radiowe) – promieniowanie elektromagnetyczne, które może być wytwarzane przez prąd przemienny płynący w antenie. Uznaje się, że falami radiowymi są fale o częstotliwości 3 kHz – 3 THz (3·10 – 3·10 Hz). Według literatury zachodniej zakres częstotliwości obejmuje fale od 3 Hz. Zależnie od długości dzielą się na pasma radiowe.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Po porażce konserwatystów w wyborach 1945 Lindemann powrócił do Oksfordu i Clarendon Laboratory. Kiedy Partia Konserwatywna wygrała wybory w 1951 Cherwell powrócił na stanowisko Paymaster-General. W 1953 r. otrzymał Order Kawalerów Honorowych. W tym samym roku przestał być członkiem gabinetu. W 1956 jego tytuł parowski podniesiono do rangi wicehrabiego.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Lord Cherwell zmarł w 1957 r. Wraz z jego śmiercią wygasł tytuł wicehrabiego Cherwell.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Baden-Baden (do 1931 Baden) – uzdrowiskowe miasto na prawach powiatu położone w południowych Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein. Najmniejsze ze wszystkich dziewięciu miast na prawach powiatu w kraju związkowym. Baden-Baden wykazuje silne powiązania z północną Alzacją we Francji, do której należało będąc pod zwierzchnictwem francuskim.
Paymaster-General (Skarbnik Generalny), brytyjski urząd w Skarbie Jej Królewskiej Mości (Her Majesty’s Treasury), powstał w 1836 r.
Order of the Companions of Honour (Order Kawalerów Honorowych) – brytyjski order przyznawany obywatelom państw Wspólnoty Narodów mającym szczególne osiągnięcia w dziedzinach sztuki, literatury, muzyki, nauki, polityki, życia gospodarczego lub religijnego. Został ustanowiony w 1917 przez króla Jerzego V.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Naprowadzanie lotnictwa na cel - element składowy dowodzenia lotnictwem podczas działań bojowych; polega na naprowadzaniu grupy samolotów (samolotu) na wyznaczone cele, za pomocą środków radiotechnicznych, naziemnych.
Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.

Reklama