Frederick Delius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frederick Theodore Albert Delius, właśc. Fritz Delius (ur. 29 stycznia 1862 w Bradford, zm. 10 lipca 1934 w Grez-sur-Loing) – angielski kompozytor.

Friedrich Wilhelm Nietzsche (ur. 15 października 1844 w Röcken w okolicach Naumburg (Saale), zm. 25 sierpnia 1900 w Weimarze) – filozof, filolog klasyczny, prozaik i poeta. Kategorią centralną filozofii Nietzschego jest filozofia życia, ujmowanie rzeczywistości, a więc także człowieka, jako życia. Prowadzi to do zanegowania istnienia ukrytego sensu i układu świata - esencji, rzeczywistość staje się wobec tego chaosem. Konsekwencję tego stanowi radykalna krytyka chrześcijaństwa oraz współczesnej autorowi zachodniej kultury, jako opartych na tym złudzeniu. Istotny jest także szacunek wobec wartości obecnych w antycznej kulturze greckiej, wraz z postulatem powrotu do niej.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodzony w Bradford, jako czwarte z czternastu dzieci w rodzinie emigrantów pochodzących z niemieckiego Bielefeld. Jego ojciec, Julius, był potentatem w produkcji wełny. Frederick ukończył Bradford Grammar School (1874–1878), następnie przez dwa lata uczęszczał do International College w pobliżu Londynu oraz spędził kilka lat, pracując w przedsiębiorstwie ojca. W młodości pobierał lekcje gry na skrzypcach i fortepianie. W 1884 uzyskał zgodę ojca na wyjazd na Florydę, gdzie prowadził plantację pomarańczy. Jednocześnie kształcił się muzycznie. Po latach uzyskał zgodę ojca na wstąpienie do konserwatorium w Lipsku, gdzie studiował w latach 1886–1888. Po ukończeniu studiów, zamieszkał w Paryżu, gdzie powstawały jego pierwsze dzieła operowe i orkiestrowe. Jego dzieła zostały spopularyzowane w Europie przez Hansa Hayma i Juliusa Buthsa. W 1903 Delius poślubił malarkę Jelkę Rosen. Małżonkowie zamieszkali w Grez-sur-Loing w pobliżu Fontainebleau. Początek XX wieku to bardzo płodny okres w twórczości Deliusa, większość dzieł popularyzował dyrygent Thomas Beecham. W latach 20. XX wieku Delius zaprzestał komponowania z powodu utraty wzroku. Zmarł w 1934 w Grez-sur-Loing. Tam też został pochowany, jednak w maju 1935 roku prochy kompozytora przeniesiono do Limpsfield.

Limpsfield – wieś w Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie Tandridge. Leży 30 km na południe od centrum Londynu. Miejscowość liczy 3680 mieszkańców.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

W 1929 roku odznaczony został Orderem Towarzyszy Honoru.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama