• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frederica von Stade

  Przeczytaj także...
  Richard Strauss (ur. 11 czerwca 1864 w Monachium, zm. 8 września 1949 w Garmisch-Partenkirchen) - niemiecki kompozytor muzyki późnego romantyzmu, dyrygent.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Frederica von Stade (ur. 1 czerwca 1945 w Somerville w stanie New Jersey) – amerykańska śpiewaczka, mezzosopran.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończyła Norton Academy w stanie Connecticut, następnie występowała przez pewien czas w Long Wharf Theatre w New Haven. Studiowała w Mannes School of Music w Nowym Jorku u Sebastiana Engelberga, Paula Berla i Otto Gutha. W 1969 roku została finalistką konkursu Auditions of the Air w nowojorskiej Metropolitan Opera, co otworzyło jej drogę do dalszej kariery. W 1970 roku wystąpiła w roli jednego z trzech chłopców w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta. W kolejnych latach występowała w Sante Fe, San Francisco Opera oraz w Paryżu i na festiwalu w Glyndebourne, ogrywając role Marii w Yermie Heitora Villa-Lobosa, Cherubina w Weselu Figara W.A. Mozarta oraz Oktawiana w Kawalerze srebrnej róży Richarda Straussa. W 1974 roku wystąpiła jako Nina w prapremierze The Seagull Thomasa Pasatieriego w Houston Grand Opera. W 1974 i 1975 roku wystąpiła na festiwalu w Salzburgu. W 1975 roku zadebiutowała w londyńskim Covent Garden Theatre jako Rozyna w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego, a rok później w mediolańskiej La Scali w tytułowej roli w Kopciuszku Rossiniego. Występowała w wielu sezonach operowych na scenach europejskich i amerykańskich, a także z recitalami pieśni. W 1995 roku obchodziła w Metropolitan Opera jubileusz 25-lecia pracy artystycznej, występując w specjalnie przygotowanej dla niej nowej inscenizacji Peleasa i Melisandy Claude’a Debussy’ego.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).

  W swoim programie posiada rozległy repertuar, począwszy od utworów Claudio Monteverdiego, skończywszy na współczesnych kompozytorach amerykańskich. Jest artystką wszechstronną, poza repertuarem klasycznym występowała też w musicalach na Broadwayu. Dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni CBS Records, RCA, HMV, Philips Records, Erato, Decca, Deutsche Grammophon i Sony Music. W 1984 i 2004 roku zdobyła Nagrodę Grammy.

  Peleas i Melisanda, także w formie Peleas i Melizanda (fr. Pelléas et Mélisande) – pięcioaktowy dramat liryczny Claude’a Debussy’ego do własnego libretta według dramatu Peleas i Melisanda Maurice’a Maeterlincka. Prapremiera 30 kwietnia 1902 w Opéra-Comique w Paryżu. Polska premiera: w warszawskim Teatrze Wielkim 19 kwietnia 2002 (wersja z dwoma fortepianami). Kawaler srebrnej róży lub Kawaler z różą ((niem.) Der Rosenkavalier) – opera komiczna z muzyką Richarda Straussa i librettem Hugona von Hofmannsthala.

  Odznaczona krzyżem oficerskim francuskiego Orderu Sztuki i Literatury (1998).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Muzyczna PWM. T. 10. Część biograficzna sm–ś. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2007, s. 67. ISBN 978-83-224-0866-7.
  2. Baker’s Biographical Dictionary of Musicians. T. Volume 6 Stre–Zyli. New York: Schirmer Books, 2001, s. 3805–3806. ISBN 0-02-865571-0.
  Mezzosopran – głos żeński pomiędzy sopranem i altem, częściowo obejmujący skalę obu poprzednich, lecz o odmiennej od nich barwie. Wyróżnia się: mezzosopran koloraturowy skala od g do h, mezzosopran liryczny (o skali od a do g) oraz mezzosopran dramatyczny (o skali od g do b).Metropolitan Opera – teatr operowy w Nowym Jorku, pierwotnie (od powstania do 1966 roku) znajdujący się w gmachu przy Broadwayu, pomiędzy 39. a 40. ulicą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gioachino Antonio Rossini albo Gioacchino Antonio Rossini, (ur. 29 lutego 1792 w Pesaro, zm. 13 listopada 1868 w Passy, obecnie. XVI dzielnica Paryża) – włoski kompozytor, twórca 39 oper.
  Deutsche Grammophon Gesellschaft – wytwórnia płytowa z siedzibą w Hanowerze założona przez wynalazcę gramofonu i płyty gramofonowej – Emila Berlinera – oraz jego brata Josepha w grudniu 1898 roku i będąca pierwszą na świecie wytwórnią zajmującą się wyłącznie tłoczeniem płyt.
  Claudio Giovanni Crettinnieo Antonio Monteverdi (ur. 15 maja 1567 w Cremonie, zm. 29 listopada 1643 w Wenecji) – włoski kompozytor, skrzypek (grał na violi da braccio) i śpiewak. Jeden z pierwszych wielkich twórców oper.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  New Haven – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, siedziba Hrabstwa New Haven położonego w stanie Connecticut. W 2019 miasto posiadało ponad 130 tys. mieszkańców.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.977 sek.