Frederic Forrest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frederic Fenimore Forrest Jr., bardziej znany jako Frederic Forrest (ur. 23 grudnia 1936 r. w Waxahachie w stanie Teksas) – amerykański aktor filmowy nominowany do Oscara i Złotego Globu za drugoplanową rolę w filmie Róża (1979; reż. Mark Rydell).

Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.21 Jump Street – amerykańska komedia z 2012 roku w reżyserii Phila Lorda i Chrisa Millera. Film bazowany na serialu telewizyjnym z 1987 roku 21 Jump Street stworzonego przez Stephena J. Cannella i Patricka Hasburgha.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się i wychowywał w Waxahachie w Teksasie jako syn Frederica Fenimore’a Forresta i Virginii Allie Virginia Allie (z domu McSpadden). Uczęszczał do Texas Christian University i University of Oklahoma. Zaczął pracować w lokalnej grupie teatralnej w Teksasie. Następnie wyjechać do Nowego Jorku, gdzie uczył się aktorstwa w Actor's Studio Stanforda Meisnera i Lee Strasberga.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Zaczął występować się w kawiarni Greenwich Village, na scenie off-Broadwayu i innych eksperymentalnych zespołach teatralnych, m.in. Tom O'Horgan's La Mama. Po gościnnym udziale w jednym z odcinków serialu ABC Mroczne cienie (Dark Shadows, 1967), zagrał postać młodego boksera Johnny’ego Longo w dramacie Brudna piątka (The Filthy Five, 1968). Pojawił się potem w komedii Futz (1969) z Sally Kirkland. Został dostrzeżony w roli młodego indianina Toma Blacka Bulla w hollywoodzkim westernie Kiedy legendy umierają (When the Legends Die, 1972), za którą otrzymał nominację do Złotego Globu.

Bunt – pojęcie z zakresu nauk społecznych. W koncepcji Roberta Mertona oznacza sposób przystosowania jednostki poprzez odrzucenie celów społecznych grupy oraz społecznie uznawanych środków realizacji celów społecznych oraz zastąpienie ich własnymi celami i środkami ich osiągania. Zachowania tego typu pojawiać mogą się pod wpływem długotrwałej anomii, jak również w przypadku odrzucania kultury dominującej i zastępowania jej kontrkulturą.Róża – amerykański film muzyczny z 1979 roku inspirowany życiem Janis Joplin i innych tragiczne zmarłych gwiazd rocka.

Drugoplanowa rola szofera limuzyny/kochanka głównej bohaterki (granej ptrzez Bette Midler) w melodrmamacie muzycznym Róża (The Rose, 1979) przyniosła mu nominację do Oscara, Złotego Globu i New York Film Critics Circle Award. Za tę postać i kreację Jaya 'Chefa' Hicksa w dramacie wojennym Czas apokalipsy (Apocalypse Now, 1979) w reżyserii Francisa Forda Coppoli zdobył nagrodę National Society of Film Critics.

Preston Tucker (ur. 21 września 1903, zm. 26 grudnia 1956) – amerykański przedsiębiorca i konstruktor samochodów, bohater fabularnego filmu biograficznego Tucker. Konstruktor marzeń.Upadek (ang. Falling Down) – filmowy dramat z 1993 roku w reżyserii Joela Schumachera. Był nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes w 1993 roku. Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 73%.

Był jednym z pierwszych aktorów podpisanych do umowy z Coppola's Zoetrope Studios. U Francisa Forda Coppoli zagrał Marka w filmie kryminalnym Rozmowa (The Conversation, 1974), Hanka w romansie Ten od serca (One from the Heart, 1981) oraz Eddiego Deana w filmie biograficznym Tucker. Konstruktor marzeń (Tucker: The Man and His Dream, 1988) o Prestonie Tuckerze.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Quo vadis? – miniserial historyczny z 1985 roku. Serial jest bardzo swobodną adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule.

Wcielił się potem w rolę powieściopisarza oficera śledczego Dashiella Hammetta w filmie Hammett (1982). Grywał również dużo w telewizji, m.in. jako Gajusz Petroniusz w miniserialu włoskim Rai 1 Quo vadis? (1985), jako detektyw Bob Keppel dramacie biograficznym NBC Rozważny nieznajomy (The Deliberate Stranger, 1986) z Markiem Harmonem, jako kapitan Richard Jenko w serialu Fox Network 21 Jump Street (1987), jako Blue Duck w miniserialu CBS/Hallmark Na południe od Brazos (Lonesome Dove, 1989), Erskine Caldwell w telefilmie TNT Margaret Bourke-White (The Margaret Bourke-White Story, 1989) z Farrah Fawcett, serialu ABC Młodzi jeźdźcy (The Young Riders, 1992) czy filmie Sajgon: Rok Kota (Saigon, Year of the Cat, 1994). Grał role drugoplanowe w filmach: Dwóch Jake’ów (The Two Jakes, 1990), Upadek (Falling Down, 1993) i Odważny (The Brave, 1996).

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Był dwukrotnie żonaty z Nancy Ann Whittaker (1960-1963) i aktorką Marilu Henner (1980-1983).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Młodzi jeźdźcy (ang. The Young Riders) - amerykański serial przygodowo-westernowy, realizowany w latach 1989-1992. W Polsce emitowała go Telewizja Polska. Pierwszy sezon, w wakacje letnie 1994 roku, a drugi w kolejne.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Waxahachie – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Ellis. W 2010 roku liczyło 29621 mieszkańców.
Bette Midler (ur. 1 grudnia 1945 w Honolulu) – amerykańska aktorka, wokalistka, producentka, scenarzystka i kompozytorka.
Farrah Leni Fawcett, znana także jako Farrah Fawcett-Majors (ur. 2 lutego 1947 roku w Corpus Christi, w stanie Teksas, zm. 25 czerwca 2009 w Santa Monica, w stanie Kalifornia, USA) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, modelka.
Przełomy Missouri (tytuł oryginalny: The Missouri Breaks) – amerykański western z 1976 roku wyreżyserowany przez Arthura Penna. Muzykę do filmu skomponował John Williams.

Reklama