Freddy kontra Jason

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Freddy kontra Jason (ang. Freddy vs. Jason) – amerykański filmowy horror typu slasher z 2003 roku. Crossover dwóch dreszczowców z lat osiemdziesiątych: Koszmaru z ulicy Wiązów (1984) oraz Piątku, trzynastego (1980).

Koszmar z Ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street) – seria amerykańskich horrorów filmowych, klasycznych już slasherów, produkowanych w latach 1984-2010. Głównym bohaterem serii jest Freddy Krueger, demon z poparzoną twarzą. Filmy z serii są obecnie jednymi z najbardziej znanych i szanowanych horrorów. Interesująco łączą bowiem "nowoczesny" wątek psychopaty z "klasycznym" motywem zemsty zza grobu.Freddy Krueger (pełne imię: Frederick Charles Krueger, nigdy nie pojawia się ono jednak w żadnym z filmów) – fikcyjna postać, główny bohater serii horrorów Koszmar z ulicy Wiązów.

Reżyserii filmu podjął się azjatycki twórca Ronny Yu, który blisko pięć lat wcześniej zabłysnął w amerykańskim świecie filmowym czwartą częścią przygód Laleczki Chucky. W kinach Freddy kontra Jason miał zadowalającą frekwencję i przyniósł twórcom dochód osiemdziesięciu milionów dolarów.

Fabuła[ | edytuj kod]

Freddy Krueger (Robert Englund), morderca ze Springwood, tkwi w piekle, przez co nie może kontynuować swoich okrutnych morderstw, póki mieszkańcy ulicy Wiązów nie przypomną sobie o jego zbrodniach. Postanawia wykorzystać psychopatycznego zabójcę znad Crystal Lake, Jasona Voorheesa (Ken Kirzinger), który w jego imieniu miałby dokonać rzezi na ulicy Wiązów. Pod postacią Pameli Voorhees (Paula Shaw), jedynej osoby, której Jason słuchał, Krueger przekonuje Voorheesa, by wymordował on nastolatków z ulicy Wiązów i przebudził w mieszkańcach miasta przekonanie, że sprawcą zbrodni jest Krueger.

Osobowość dyssocjalna, psychopatia, osobowość antyspołeczna – zaburzenie struktury osobowości o charakterze trwałym, dotyczące 2–3% każdego społeczeństwa. Zaburzenie to wiąże się z obecnością trzech deficytów psychicznych: lęku, uczenia się i relacji interpersonalnych.Pamela Sue Voorhees jest fikcyjną bohaterką filmów z serii Piątek, trzynastego. Jest matką Jasona Voorheesa, głównego negatywnego bohatera cyklu.

Grupa młodzieży – Lori (Monica Keena), Kia (Kelly Rowland), Gibb (Katharine Isabelle) i Blake (David Kopp) – jest przesłuchiwana przez zastępcę szeryfa Scotta Stubbsa (Lochlyn Munro) w sprawie zabójstwa Treya (Jesse Hutch), chłopaka Gibb, który został zadźgany podczas imprezy odbywającej się w domu Lori. Po powrocie z komisariatu, Blake zostaje zamordowany przez Jasona.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Następnego dnia w szkole Kia, Gibb i Lori dowiadują się o zabójstwie Blake’a. Lori opowiada przyjaciółkom o swoim śnie, w którym objawił się jej Freddy Krueger. W szkole zjawia się dawny chłopak Lori, Will (Jason Ritter), który był przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ widział jak ojciec Lori – dyrektor zakładu – morduje jej matkę. Późnym wieczorem wszyscy wybierają się na rave, które odbywa się na opuszczonym polu uprawnym. Gibb zażywa pigułki gwałtu i zasypia, stając się tym samym bezwolną, potencjalną ofiarą Freddy’ego. Jednak, gdy ten ma zamiar ją uśmiercić, wyręcza go Jason, który stalowym prętem przebija ciało śpiącej dziewczyny i szykującego się do zgwałcenia jej imprezowicza, pochylającego się nad nią. Jason morduje grupę innych obecnych na imprezie nastolatków, tymczasem Lori, Will i Kia uciekają wraz z dwójką innych licealistów – Freeburgiem (Kyle Labine), organizatorem zabawy, i Lindermanem (Chris Marquette).

Maczeta – rodzaj długiego, bardzo szerokiego noża podobnego do tasaka, używanego w Ameryce Płd., Ameryce Środk. i w Afryce do wyrąbywania ścieżek w tropikalnej dżungli, a także na plantacjach do ścinania trzciny cukrowej.Jason Morgan Ritter (ur. 17 lutego 1980 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia, USA), amerykański aktor. Znalazł się w obsadzie m.in. w takim filmie jak Szansa na sukces.

Następnego dnia bohaterowie, wraz z agentem Stubbsem, wybierają się do szpitala psychiatrycznego w Westin Hill, by zdobyć hipnocyl, lek, który pacjentom kliniki zapewnia bezpieczne sny, a co za tym idzie – ratuje ich od Freddy’ego. Freeburg zostaje opętany przez Kruegera i likwiduje większą część leków. Na miejscu zjawia się Jason, który morduje jednego z ochroniarzy, a następnie również Stubbsa. Freeburg, za pomocą dwóch strzykawek, usypia i unieszkodliwia Jasona, jednak nim spełnia swój plan, Voorhees przecina go maczetą na pół. Lori, Will, Kia i Linderman eksportują nieprzytomnego Jasona nad Crystal Lake, uważając, że najlepszym scenariuszem będzie zwycięstwo Jasona nad Freddym na „własnym polu”. Zadaniem Lori jest zażycie hipnocylu i popadnięcie w sen, a następnie wyciągnięcie Freddy’ego ze świata snu do rzeczywistości. W tym celu przyjaciele Lori mają ją w odpowiednim momencie obudzić. Gdy plan jest realizowany, zbudza się Jason i dochodzi do wypadku samochodowego. Okazuje się, że van zatrzymał się nieopodal Camp Crystal Lake, gdzie też bohaterowie się udają. Po zjawieniu się w jednej z opuszczonych kabin, bohaterowie zostają zaatakowani przez Jasona, a w domku wybucha pożar. W konfrontacji z Jasonem, Linderman zostaje nadziany na fragment fundamentu, niefortunnie wystający ze ściany. Ręka Lori zostaje poparzona, więc dziewczyna się budzi, ściągając tym samym Freddy’ego do realnego świata. Nim Jason i Freddy przystępują do pojedynku, Voorhees morduje Kię. Po dłuższej walce Kruegera i Voorheesa, do akcji wkraczają także Will i Lori, którzy najpierw nawilżają benzyną podest, na którym walczą psychopaci, by następnie go podpalić. Po dłuższej walce wydaje się, że mordercy zostali unicestwieni, jednak niespodziewanie Freddy, z maczetą Jasona w dłoni, rusza na Lori i Willa. Nagle z jeziora wynurza się Jason, który przebija go jego własną, oderwaną dłonią, a następnie wpada do wody, osłabiony w wyniku ran odniesionych w walce z Freddym. Freddy pada na kolana, a Lori dekapituje go maczetą Voorheesa.

Rave – całonocna impreza, podczas której DJ-e i inni artyści wykonują muzykę elektroniczną. W latach 60. slangowego określenia rave pierwotnie używali pochodzący z Karaibów mieszkańcy Londynu jako określenie imprezy. W późnych latach 80. termin ten zaczął funkcjonować jako określenie subkultury, która wyrosła z ruchu acid house w Chicago i Nowym Jorku po czym rozwinęła się na scenie klubowej w Wielkiej Brytanii.Monica C. Keena (ur. 28 maja 1979 na Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna oraz modelka.

Następnego ranka Jason wychodzi z jeziora, trzymając w lewej ręce maczetę, a w prawej odciętą głowę Freddy’ego. Gdy Jason wychodzi z wody i znajduje się na lądzie, głowa Freddy’ego mruga, a następnie w tle słychać złowieszczy śmiech Freddy’ego.

Alternatywny początek[ | edytuj kod]

Istnieje zlikwidowana sekwencja początkowa filmu, rozgrywająca się na kempingu Camp Crystal Lake. Chłopiec, imieniem Billy, opowiada młodej opiekunce Heather (Odessa Munroe) o swoim koszmarze. Prosi ją, by została z nim do momentu, aż zaśnie, jednak ta odmawia i urządza sobie kąpiel nago w miejscowym jeziorze. Nad Crystal Lake płoszą ją jednak dziwne odgłosy, więc Heather panikuje i ubiera się z powrotem, rezygnując z kąpieli. Jest ścigana przez grasującego na kempingu mordercę – Jasona Voorheesa, więc ucieka do kabiny, w której zostawiła Billy’ego. Drzwi są zamknięte, a chłopiec ignoruje wołanie o pomoc Heather, zostawiając ją na pastwę losu Jasonowi. Scena, choć przemontowana i dość merytorycznie zmieniona, została ujęta w filmie, podczas napisów końcowych identyfikując jednak postać Heather jako „dziewczynę znad jeziora” oraz pozbywając się postaci Billy’ego. Sekwencja była przez krótki okres udostępniona w serwisie YouTube.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Lochlyn Munro, właśc. Richard Laughlain Munro (ur. 12 lutego 1966 roku w Lac La Hache w Kolumbii Brytyjskiej) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny.

Alternatywne zakończenie[ | edytuj kod]

W alternatywnym zakończeniu, rozgrywającym się dwa miesiące od finałowych wydarzeń filmu, Lori i Will spędzają upojną noc w domu dziewczyny. Para decyduje się na odbycie stosunku płciowego, który z czasem dla Lori staje się coraz mniej przyjemny. Ostatecznie Will zmienia się we Freddy’ego Kruegera i zabija Lori.

Koszmar z ulicy Wiązów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street) – amerykański film fabularny, horror z 1984 roku w reżyserii Wesa Cravena. Pierwszy film ze słynnej serii slasherów, których negatywnym bohaterem jest mroczny Freddy Krueger. W kinach film mógł pochwalić się na tyle zadowalającą frekwencją, że zachęceni sukcesem medialnym Koszmaru z ulicy Wiązów twórcy już niebawem po premierze rozpoczęli prace nad sequelem.Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.

Obsada[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Sean Sexton Cunningham (ur. 31 grudnia 1941 r. w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta oraz producent filmowy, twórca głośnego horroru Piątek, trzynastego (1980).
Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
Slasher (ang. slash – ciąć) – rodzaj horroru filmowego o charakterystycznej fabule, w której liczba bohaterów zmniejsza się w „dziwnych” okolicznościach. Slashery spotykały się z ogromną aprobatą szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku. Obecnie, pomimo dalszej popularności, powstaje ich coraz mniej. Slasher to także gatunek gry komputerowej.
Piątek, trzynastego (ang. Friday the 13, 2009) – amerykański horror filmowy, którego światowa premiera miała miejsce w piątek, 13 lutego 2009 roku. W polskich kinach film pojawił się dnia 22 maja 2009 roku.
Kyle Labine, właśc. Jonathan Kyle Labine (ur. 7 kwietnia 1983 roku w Brampton, Ontario) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny.
Piątek, trzynastego (ang. Friday the 13th, 1980) – amerykański filmowy horror z podgatunku slasher, jeden z najpopularniejszych slasherów powstałych w latach osiemdziesiątych. Zapoczątkował serię filmową, na którą do 2009 roku roku złożyło się dwanaście tytułów.
YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

Reklama