Freddy Krueger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Freddy Krueger (pełne imię: Frederick Charles Krueger) – fikcyjna postać, główny bohater serii horrorów Koszmar z ulicy Wiązów.

Koszmar z Ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street) – seria amerykańskich horrorów filmowych, klasycznych już slasherów, produkowanych w latach 1984-2010. Głównym bohaterem serii jest Freddy Krueger, demon z poparzoną twarzą. Filmy z serii są obecnie jednymi z najbardziej znanych i szanowanych horrorów. Interesująco łączą bowiem "nowoczesny" wątek psychopaty z "klasycznym" motywem zemsty zza grobu.Osobowość dyssocjalna, psychopatia, osobowość antyspołeczna – zaburzenie struktury osobowości o charakterze trwałym, dotyczące 2–3% każdego społeczeństwa. Zaburzenie to wiąże się z obecnością trzech deficytów psychicznych: lęku, uczenia się i relacji interpersonalnych.

Psychopatyczny morderca dzieci. Uwolniony, z braku dowodów przez sąd. Zostaje zlinczowany (spalony żywcem) przez zdesperowanych mieszkańców miasteczka. Po latach wraca: zakrada się do snów nastoletnich pociech swych zabójców – ale zabija naprawdę; jedynie pokonując własne lęki można podjąć walkę z koszmarem.

Pisownia[ | edytuj kod]

Pisownia imienia oraz – przede wszystkim – nazwiska sprawia problemy, dlatego bardzo często zapisuje się je błędnie. Jedyną poprawną formą jest Freddy Krueger, jednak spotkać można się z dwoma anglojęzycznymi imionami wymawianymi jako fredi – Freddy i Freddie, których – niesłusznie – czasami używane są zamiennie. W języku polskim pojawia się także Freddi. Warto wspomnieć także o pisowni obu imion przez jedno „d”. Dużym problemem jest, wyglądające na niemieckie, nazwisko Krueger – często spotkać można się z pisownią przez u z przegłosem (Krüger), jednak jest ona niepoprawna (nazwisko wymawia się jako kruger, nie kriger czy krüger, jak ma to miejsce w przypadku niemieckiego Krüger). Występują także inne, również niepoprawne, formy nazwiska: Kruger (bez „e”) lub pisane przez „c” (Crueger, Cruger, Crüger).

Freddy kontra Jason (tytuł oryg. Freddy vs. Jason) – amerykański filmowy horror typu slasher z 2003 roku. Crossover dwóch dreszczowców z lat osiemdziesiątych: Koszmaru z ulicy Wiązów (1984) oraz Piątku, trzynastego (1980).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W Polsce powstała piosenka Fred Kruger zespołu Top One.

Historia serii filmów[ | edytuj kod]

KruegerSweatshirt.jpg

Cykl horrorów łączy motyw klasycznego kina grozy (zemsta zza grobu) z motywami współczesnymi (krwawy psychopata). Pierwszy film z serii pojawił się w 1984 roku, wyreżyserował go Wes Craven. Scenariusz Cravena odrzuciło kilka wytwórni, dopiero New Line Cinema zgodziło się zrealizować film. Film bardzo się spodobał i doczekał się ośmiu sequeli (ostatnim filmem, w którym pojawia się Krueger, jest Freddy kontra Jason, w którym bohater staje przeciwko Jasonowi Voorheesowi, znanemu z Piątku 13.). Filmy z udziałem Kruegera zarobiły na całym świecie kilkadziesiąt milionów dolarów. Przez wszystkie lata w rolę wcielał się Robert Englund.

Martwe zło (The Evil Dead lub Book of the Dead) – film amerykański z gatunku horroru, na ekranach kin zadebiutował w roku 1981.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Nowy koszmar Wesa Cravena (ang. New Nightmare lub ang. Wes Craven’s New Nightmare) – amerykański film fabularny (horror) z 1994 r. w reżyserii Wesa Cravena. Film jest siódmą częścią Koszmaru z ulicy Wiązów, którego autorem jest właśnie Craven.
Koszmar z ulicy Wiązów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street) – amerykański film fabularny, horror z 1984 roku w reżyserii Wesa Cravena. Pierwszy film ze słynnej serii slasherów, których negatywnym bohaterem jest mroczny Freddy Krueger. W kinach film mógł pochwalić się na tyle zadowalającą frekwencją, że zachęceni sukcesem medialnym Koszmaru z ulicy Wiązów twórcy już niebawem po premierze rozpoczęli prace nad sequelem.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Slasher (ang. slash – ciąć) – rodzaj horroru filmowego o charakterystycznej fabule, w której liczba bohaterów zmniejsza się w „dziwnych” okolicznościach. Slashery spotykały się z ogromną aprobatą szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku. Obecnie, pomimo dalszej popularności, powstaje ich coraz mniej. Slasher to także gatunek gry komputerowej.
Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.

Reklama