Fred Armisen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fereydun Robert „Fred” Armisen (ur. 4 grudnia 1966 w Hattiesburg) − amerykański aktor komediowy i komik. Występował w programie Saturday Night Live.

Łatwa dziewczyna (oryg. Easy A) – amerykańska komedia romantyczna z 2010 roku w reżyserii Willa Glucka, częściowo inspirowana powieścią Szkarłatna litera. Film opowiada o dziewczynie, która przez "drobne" kłamstewko została wrogiem publicznym...Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Hattiesburg w stanie Missisipi jako syn nauczycielki Hildegardt Gemer (z domu Mirabal Level) i Fereyduna Herberta „Freda” Armisena, który pracował dla IBM. Jego matka miała pochodzenie wenezuelskie, a ojciec miał korzenie koreańskie, niemieckie i japońskie. Był dzieckiem, gdy przeprowadził się wraz z rodziną do Nowego Jorku. Wychowywał się na Long Island i krótko mieszkał w Brazylii. W dzieciństwie był zafascynowany twórczością The Clash i Devo. Ukończył School of Visual Arts na Manhattanie, zanim zrezygnował z kariery perkusisty.

Smerfy (ang. The Smurfs) – amerykański film fabularno-animowany z 2011 roku w reżyserii Raja Gosnella. Film łączy technikę animacji trójwymiarowej CGI z grą prawdziwych aktorów.Eurotrip (tłum. eurowycieczka, europejska podróż) – amerykańsko-czeska komedia filmowa z 2004 roku w reżyserii Jeffa Schaffera. Komizm filmu opiera się na zderzeniu różnic kulturowych, a twórcy wyśmiewają amerykańskie stereotypy dotyczące Europejczyków.

Po gościnnym występie w programach do małych rolek w programie Conan czy Adult Swim, swój komediowy talent rozwijał w Saturday Night Live.

W latach 2012-2017 był dziewięć razy nominowany do Emmy. W 2017 otrzymał Nagrodę Gildii Amerykańskich Scenarzystów.

W latach 1998-2004 był żonaty z piosenkarką i autorką piosenek Sally Timms. 25 października 2009 poślubił aktorkę Elisabeth Moss, z którą się rozwiódł 13 maja 2011.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Devo – amerykański zespół powstały w 1972 r. w Akron w stanie Ohio. Trudny do jednoznacznego sklasyfikowania gatunkowego. Jeśli historia coverów muzycznych doczeka się własnej monografii, to utwór "(I Can’t Get No) Satisfaction" (przebój zespołu The Rolling Stones) zostanie tam wymieniony jako jeden z oryginalniejszych. Utwór ten pochodzi z ich debiutanckiej płyty wydanej w 1978 roku, a nagrywanej pod okiem legendy muzyki rockowej – Briana Eno. Za największy przebój grupy uchodzi natomiast utwór "Whip It" z płyty Freedom of Choice (nr 14 na liście Billboard Hot 100).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
Opowieść Wigilijna Smerfów (ang. The Smurfs A Christmas Carol) – amerykański krótkometrażowy film animowany z 2011 roku.
Legenda telewizji (ang. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy) – amerykańska komedia z 2004 roku w reżyserii Adama McKaya.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama