Frankie Banali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frankie Banali (ur. 14 listopada 1951 w Queens, zm. 20 sierpnia 2020 w Los Angeles) – amerykański perkusista rockowy, najbardziej znany ze współpracy z heavy metalowym zespołem Quiet Riot. Grał także na perkusji w zespole W.A.S.P., a także z Billy Idol. W ostatnich miesiącach swojego życia był także malarzem abstrakcyjnym.

Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.MTV Classic – polski telewizyjny kanał muzyczny, uruchomiony 30 czerwca 2002 w miejsce likwidowanego anglojęzycznego VH1. 1 grudnia 2005 został zastąpiony przez polskojęzyczny VH1 Polska.

Kariera[ | edytuj kod]

Frankie Banali urodził się 14 listopada 1951 roku w Queens w Nowym Jorku, w rodzinie włoskich imigrantów, Jacka i Marthy Banali. W 1975 roku przeniósł się do Los Angeles, gdzie spędził cztery lata grając na perkusji z różnymi zespołami, w tym Steppenwolf z Nickiem St. Nicholasem i Goldy McJohnem. Grał także na perkusji na albumie „Hughes / Thrall” z Glennem Hughesem i Patem Thrallem. W 1979 roku Banali, wraz z basistą Daną Strumem, uczestniczyli w próbach z gitarzystą Quiet Riot Randym Rhoadsem i Ozzym Osbourn’em, gdy ten ostatni poszukiwał gitarzysty do swojego zespołu. W 1980 roku połączył siły z Kevinem DuBrowem i założyli DuBrow z byłym gitarzystą Snow, Carlosem Cavazo i basistą Chuckiem Wrightem. Po tym, jak Rudy Sarzo zastąpił Wrighta, DuBrow zmienił nazwę grupy na Quiet Riot. Po podpisaniu kontraktu z Pasha Records we wrześniu 1982 roku, Banali i Quiet Riot odnieśli sukces z Metal Health, który został wydany sześć miesięcy po podpisaniu umowy z Pasha Records. W listopadzie 1983 roku, zaledwie osiem miesięcy po wydaniu, Metal Health osiągnął pierwsze miejsce na liście Billboard 200, czyniąc go pierwszym albumem heavy metalowym, który znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów. Metal Health ostatecznie sprzedał się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Po śmierci matki w listopadzie 1990 roku Banali razem z gitarzystą Garym Hoeyem założył zespół Heavy Bones. Wydali tylko jeden album w 1992 roku, zanim się rozpadli. W 1993 roku Banali ponownie dołączył do Quiet Riot po tym, jak Bobby Rondinelli opuścił zespół i dołączył do Black Sabbath. W 1994 roku objął również stanowisko managera zespołu, nadzorując decyzje biznesowe zespołu. Po trzech albumach i kolejnych zmianach w składzie, Quiet Riot rozpadło się w 2003 roku. Banali i DuBrow zreformowali Quiet Riot w październiku 2004 z basistą Chuckiem Wrightem i nowym gitarzystą Alexem Grossim. Wydali jeden album ze składem, Rehab w 2006 roku, przed przedwczesną śmiercią DuBrow w listopadzie 2007 roku. Banali ogłosił rozwiązanie Quiet Riot 14 stycznia 2008 roku.

Rak trzustki (łac. carcinoma pancreatis, ang. pancreatic cancer) – złośliwy nowotwór części zewnątrzwydzielniczej trzustki.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dopiero we wrześniu 2010 roku Banali zreformował Quiet Riot z Wrightem i Grossim. Pierwotnie zatrudnili Marka Huffa, ale zwolniono go w styczniu 2012 roku. Podczas gdy Keith St. John przyszedł, aby dopełnić daty trasy, zatrudnili Scotta Vokouna w marcu 2012. W listopadzie 2013 Vokoun odszedł i został zastąpiony przez Jizzy Pearl. A w czerwcu 2014 roku Quiet Riot wydał 10, ich pierwszy album od ośmiu lat.

Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Black Sabbath – brytyjski zespół hardrockowy, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w 1968 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu, dlatego zmniejszył napięcie strun, strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się, charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, na której powtarzano ciężkie riffy, także ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce ezoterycznej i okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Reklama