Frank Gotch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frank Alvin Gotch (ur. 27 kwietnia 1878 w Humboldt, zm. 16 grudnia 1917 tamże) – amerykański zapaśnik i wrestler. Trzykrotnie zdobył pas American Heavyweight Championship, który ostatecznie zwakował, aby zmierzyć się z George’em Hackenschmidtem w walce o oryginalne mistrzostwo światowe World Heavyweight Wrestling Championship. Ich starcie zostało okrzyknięte walką stulecia. Gotch skutecznie pokonał przeciwnika i posiadał tytuł, aż do dnia, kiedy postanowił się go zrzec i przejść na emeryturę.

Comiskey Park – nieistniejący stadion baseballowy w Chicago, na którym swoje mecze rozgrywał zespół Chicago White Sox. Był trzykrotnie areną Meczu Gwiazd (w tym rozegranego po raz pierwszy w historii All-Star Game w 1933 roku).Georg Karl Julius Hackenschmidt (ur. 20 lipca 1878 w Dorpat, zm. 19 lutego 1968 w Londynie) – zapaśnik, strongman i wrestler pochodzenia estońskiego i niemiecko-bałtyckiego, pierwszy posiadacz oryginalnego mistrzostwa świata w wrestlingu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 27 kwietnia 1878 w Humboldt w stanie Iowa jako Frank Alvin Gotch, syn Fredericka Rudolpha Gotscha (ur. 1831, zm. 1911) i Amelii Gotsch z domu Nopens (ur. 1833, zm. 1922).

Miał 180 cm wzrostu i ważył 95,3 kg, co oznacza, że był niższy od większość swoich przeciwników. Nadrabiał to jednak swoją siłą i znajomością chwytów. Jego finisherem był Toe Hold.

Humboldt – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Iowa, w hrabstwie Humboldt. Zgodnie ze spisem statystycznym z 2000 roku, miasto liczyło 4.452 mieszkańców.Poniżej znajduje się lista ruchów w wrestlingu, czyli różnych odmian ataków, chwytów, rzutów, ciosów i innych ofensywnych manewrów. We wrestlingu zawodnicy aby osłabić przeciwnika mogą między bić go pięściami, kopać i wykręcać kończyny. W rzeczywistości stosują różne metody łagodzenia bólu, na przykład uderzanie otwartą pięścią, czy rozkładanie uderzenia na jak największy obszar. Oprócz tego wykonują też manewry, które pojawiają się w różnych walkach na tyle często, że doczekały się własnych nazw.

Debiutował w ringu w 1899. Kilka miesięcy po swoim debiucie rzucił wyzwanie posiadaczowi mistrzostwa American Heavyweight Championship, Danowi McLeodowi. Przegrał, ale walka trwała prawie dwie godziny, co dla nowicjusza było osiągnięciem. Następnie wyruszył w trasę po Jukonie, zdobywając w ten sposób pseudonim Champion of The Klondike (z ang. Mistrz z Klondike). 27 stycznia 1904 pokonał Toma Jenkinsa w walce o American Heavyweight Championship. Jenkins odzyskał tytuł w rewanżu 15 marca 1905. Następnie Gotch stracił tytuł grudnia 1906, przegrywając walkę przeciwko Fredowi Beallowi. Ponownie odzyskał mistrzostwo w rewanżu 17 grudnia 1906 i pozostał mistrzem przez kolejne dwa lata.

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Od 1905 Gotch i George Hackenschmidt rywalizowali ze sobą na oczach publiczności. 3 kwietnia 1908 w pawilonie Dexter Park w Chicago stoczyli ze sobą walkę, okrzykniętą przez prasę walką stulecia. Stawką było mistrzostwo World Heavyweight Wrestling Championship, należące do Hackenshmitda. Wcześniej tego dnia Gotch zwakował swój pas American Heavyweight Championship, ponieważ nie mógł walczyć o mistrzostwo świata, posiadając w tym samym czasie mistrzostwo Ameryki. Wielu dziennikarzy sportowych typowało Hackenschmidta na zwycięzcę, jednak po dwóch godzinach pojedynku, gdy Gotch był gotowy przypiąć przeciwnika, Hackenschmidt wycofał się i przegrał walkowerem. Gotch został nowym mistrzem. Później przegrany oskarżał mistrza o posmarowanie ciała śliskim olejem i używanie nielegalnych ruchów, takich jak uderzenia głową i ciosy zaciśniętymi pięściami. 4 września 1911 obaj zawodnicy mieli się zmierzyć na stadionie Comiskey Park w Chicago. Przed walką wrestler Ad Santel miał na polecenie Gotcha uszkodzić Hackenschmidtowi kolano w czasie sparingu. Kontuzjowany Hackenschmidt prosił promotorów o odroczenie pojedynku z Gotchem, ale zamiast tego wypracowano kompromis – walka miała się odbyć, jednak na zasadach Two out of Three Falls match (zwycięstwo wymaga przypięcia przeciwnika dwa razy). Gotch natomiast miał obiecać Hackenschmidtowi, że pozwoli mu się raz przypiąć, jeśli ten utrzyma swoją kontuzję w tajemnicy. Gotch nie dotrzymał słowa i wygrał walkę 2 do 0 w 20 minut. Walka przyciągnęła 30 000 fanów na trybuny, a dochód z biletów wynosił ponad 87 000 dolarów amerykańskich. Gdy dziennikarze dowiedzieli się o okolicznościach pojedynku, zaczęli podważać autentyczność rywalizacji zawodników i przestali traktować wrestling jak dyscyplinę sportu. Po tych wydarzeniach, które przyczyniły się do popularyzacji, ale także zdemaskowania wrestlingu, wielu promotorów zaczęło stosować techniki wykorzystywane w wodewilach, aby utrzymać zainteresowanie publiczności.

Poniższa znajduje się Lista pojęć związanych z wrestlingiem. Ta rozrywka sportowa posiada wiele terminów charakterystycznych tylko dla niej. W początkowych latach istnienia wrestlingu wiele z przedstawionych sformułować było znanych wyłącznie przez zawodników i osób bezpośrednio związanych z organizacją show, a określenia te służyły przede wszystkim do porozumiewania się w towarzystwie osób z zewnątrz. W ostatnich latach ogólnodostępność Internetu pozwoliła na wzrost popularności tych terminów. Części z nich używa się tylko w aspektach finansowych, zaś reszty odnośnie samych zawodników i ich walk.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Był żonaty z Gladys Oestrich (ur. 1891, zm. 1930). Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem. Miał syna Franka Roberta Gotcha (ur. 1914, zm. 1971).

Zmarł 16 grudnia 1917 w Humboldt w stanie Iowa, z powodu niewydolności nerek. Został pochowany na cmentarzu Union Cemetery, również w Humboldt. Został pośmiertnie wprowadzony do galerii sław Wrestling Observer Newsletter Hall Of Fame w 1996 i WWE Hall of Fame w 2016.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Professional Wrestling Hall of Fame & Museum (PWHF) – muzeum i galeria sławy ulokowane w Wichita Falls w stanie Teksas. W muzeum znajdują się różne pamiątki po wrestlerach wprowadzonych do galerii sławy. Jego celem jest upamiętnienie postaci istotnych dla historii wrestlingu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

27 kwietnia jest 117. (w latach przestępnych 118.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 248 dni.
Walkower – w sporcie to przyznanie zwycięstwa jednej z rywalizujących stron z powodu braku przeciwnika, jego wycofania się z zawodów, turnieju lub dyskwalifikacji (np. za występ w drużynie nieuprawnionego zawodnika, stosowanie dopingu lub inne naruszenia regulaminu zawodów).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.
Dyscyplina sportu – rodzaj uprawianego sportu, który jest określony przez przepisy i normy. Przykładowymi dyscyplinami są m.in.: piłka nożna, lekkoatletyka, szermierka, narciarstwo szybkie.
Jukon (ang. i fr. Yukon) – terytorium Kanady. Graniczy z Terytoriami Północno-Zachodnimi od wschodu, z Kolumbią Brytyjską na południu i Alaską na zachodzie. Północną granicę terytorium stanowi wybrzeże Morza Beauforta.
World Wrestling Entertainment, Inc. (działająca jako WWE, Inc.) – amerykańska spółka prywatna działająca głównie w sferze profesjonalnego wrestlingu, z dochodami w dziedzinach filmu, muzyki, licencjonowania produktów oraz bezpośredniej sprzedaży. Jest to obecnie największa federacja wrestlingu na świecie, osiągająca 13 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych i transmitująca swoje programy w 30 językach do więcej niż 145 krajów. Jak inne federacje wrestlingu, programy WWE nie zawierają w sobie prawdziwych zawodów sportowych, lecz pojedynki z kontrolowanym przebiegiem oraz ustalonym zwycięzcą, których wynik jest uzależniony od fabularyzowanego scenariusza.

Reklama