Frank Darabont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frank Darabont (ur. 28 stycznia 1959 w Montbéliard) – węgierski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Znany głównie dzięki swoim ekranizacjom dzieł Stephena Kinga.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Montbéliard, we Francji w obozie dla węgierskich uchodźców. Jego rodzice uciekli z Węgier podczas rewolucji w 1956 z powodu prześladowania przez reżim komunistyczny. Cała rodzina przeprowadziła się do Chicago, kiedy Frank był jeszcze dzieckiem.

Powstanie węgierskie 1956, nazywane dziś często rewolucją 1956 (węg.: 1956-os forradalom). Powstanie wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Było ono próbą narodu węgierskiego zdobycia wolności i uwolnienia się spod sowieckiej dominacji.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Karierę w Hollywood Darabont zaczynał jako dekorator i asystent producenta. Podczas asystowania na planie Piekielna noc (1981) Frank poznał reżysera Chucka Russela, który zaproponował mu napisanie scenariusza do trzeciej części Koszmaru z ulicy Wiązów (1987). Kolejne scenariusze autorstwa Darabonta to Plazma (1988) (remake filmu Blob, zabójca z kosmosu), (1958) oraz Mucha II (1989) – sequel słynnego filmu Davida Cronenberga z 1986. Jako reżyser Frank Darabont zadebiutował thillerem telewizyjnym Pogrzebany żywcem (1990) z Jennifer Jason Leigh w roli głównej.

Reżim, także reżym (fr. régime – porządek) – rygor, popularnie używany w znaczeniu pejoratywnym rząd, władza, system władzy, zwłaszcza nielegalny, nieuznawany, bezprawny, pochodzący z uzurpacji.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

Pierwszy film kinowy, którego reżyserem i scenarzystą był Darabont, to Skazani na Shawshank (1994) – dramat więzienny, w którym zagrali Tim Robbins i Morgan Freeman. Film ten cieszył się dużą popularnością i przyniósł reżyserowi nominacje do Złotego Globu i Oscara dla scenariusza adaptowanego. Pięć lat później na ekrany wszedł drugi film Franka Darabonta – Zielona mila (1999), dramat więzienny z Tomem Hanksem w roli strażnika. Również i ten film okazał się sukcesem. Darabont otrzymał nominację do nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych oraz do dwóch Oscarówdla najlepszego filmu i scenariusza adaptowanego. Oprócz scenariusza i reżyserii, Frank Darabont pełnił w Zielonej mili funkcję producenta.

Mucha II (ang. The Fly 2) – amerykański horror science fiction z 1989 roku w reżyserii Chrisa Walasa. Film jest kontynuacją filmu Mucha.Chuck Russell (ur. 6 sierpnia 1952 r. w Highland Park w stanie Illinois, USA) – amerykański reżyser, producent filmowy i aktor.

Filmografia[ | edytuj kod]

Reżyser[ | edytuj kod]

 • The Woman in the Room (1983) (film krótkometrażowy)
 • Pogrzebany żywcem (Buried Alive, 1990)
 • Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption, 1994)
 • Zielona mila (The Green Mile, 1999)
 • Majestic (The Majestic, 2001)
 • Mgła (The Mist, 2007)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Frank Darabont w bazie Filmweb
 • Frank Darabont w bazie IMDb (ang.)
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Timothy Francis Robbins (ur. 16 października 1958 w West Covina w Kalifornii) – amerykański aktor, reżyser i autor scenariuszy. Laureat Oscara.
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Mgła (ang. The Mist) to nakręcony w 2007 roku amerykański horror oparty na opowiadaniu Stephena Kinga o tym samym tytule. Scenariuszem i reżyserią zajął się Frank Darabont, znany z innych adaptacji filmowych prac Kinga, który już od 1980 roku był zainteresowany przeniesieniem Mgły na duży ekran. W filmie występują Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Toby Jones, i Andre Braugher. Darabont rozpoczął kręcić Mgłę w lutym 2007 roku. Zdjęcia robione były w Shreveport w Louisianie. Reżyser zmienił zakończenie filmu na bardziej mroczne niż to miało miejsce w oryginale. Zrobił to w porozumieniu i z akceptacją Stephena Kinga. Ukazana kreacja stworzeń wzorowana była na wcześniejszych filmach tego gatunku. Film został wypuszczony na ekrany w USA i Kanadzie 21 listopada 2007 roku. Wśród internautów sporo kontrowersji wzbudziła dystrybucja filmu w Polsce. Oprócz oryginalnej wersji filmu, w kinach można było także trafić na wersję skróconą o ok. 20, istotnych dla fabuły, minut filmu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  David Paul Cronenberg (ur. 15 marca 1943 w Toronto) − kanadyjski reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, okazjonalnie aktor.

  Reklama