Francuska okupacja Malty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Francuska okupacja Malty trwała od roku 1798 do 1800. Została zapoczątkowana, gdy Zakon św. Jana poddał się Napoleonowi w czerwcu 1798 roku.

Xewkija - miejscowość położona w południowej części wyspy Gozo, 3115 mieszkańców. Siedziba gminy o tej samej nazwie.Safi (lub Ħal Safi) - miejscowość położona w południowej części Malty, 1 979 mieszkańców. Siedziba gminy o tej samej nazwie.

Francuska inwazja na Maltę[ | edytuj kod]

 Główny artykuł: Francuska inwazja na Maltę.

19 maja 1798 roku, z Tulonu wypłynęła francuska flota, wioząc wojska ekspedycyjne w sile ponad 30 000 mężczyzn, pod dowództwem generała Napoleona Bonaparte. Celem tej potężnej siły był Egipt, Napoleon pragnął rozszerzyć francuskie wpływy na inne kontynenty oraz zmusić Anglików do zawarcia pokoju w wojnach rewolucyjnej Francji, które rozpoczęły się w roku 1792. Płynąc na południowy wschód, konwój zasilony został dodatkowymi transportami w portach włoskich, i 9 czerwca o 5:30 przypłynął do Valletty. W owym czasie Malta i sąsiednie wyspy rządzone były przez Zakon św. Jana, stary i wpływowy zakon feudalny, osłabiony jednak przez utratę większości swoich dochodów podczas Rewolucji Francuskiej. Wielki Mistrz Ferdinand von Hompesch zu Bolheim odmówił żądaniom Bonapartego, aby wpuścić do portu w Valletcie całą flotę, argumentując, że neutralność Malty daje możliwość zacumowania w porcie jedynie dwóch jednostek.

Tulon (fr. Toulon lub Toulon-sur-mer, prowans. Tolon) – miasto i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Var.Żurrieq – jedno z najstarszych miast w Republice Malty, położone w południowej części wyspy Malta, ok. 9,8 tys. mieszkańców (stan z listopada 2005). Siedziba gminy o tej samej nazwie.
Kapitulacja Malty przed generałem Bonaparte

Po otrzymaniu takiej odpowiedzi, Bonaparte natychmiast rozkazał rozpocząć ostrzeliwanie Valletty przez swoje okręty, a 11 czerwca generał Louis Baraguey d'Hilliers rozpoczął operację desantową, w której kilka tysięcy żołnierzy wylądowało w siedmiu strategicznych miejscach na wyspie. Francuscy rycerze Zakonu zdezerterowali, a pozostali nie zorganizowali znaczącego oporu. Około dwóch tysięcy Maltańczyków stawiało opór przez 24 godziny, lecz wycofali się do Valletty, kiedy miasto Mdina zostało zdobyte przez generała Claude-Henri Belgrand de Vaubois. Jakkolwiek Valletta była wystarczająco mocna, aby wytrzymać długie oblężenie, Napoleon negocjował poddanie miasta z Hompeschem, który zgodził się przekazać Maltę wraz ze wszystkimi zasobami i bogactwami Francuzom, w zamian za posiadłości i rekompensaty finansowe we Francji dla siebie i swoich rycerzy. Bonaparte pozostawił na wyspie garnizon w ilości 3 000 żołnierzy, z generałem Vaubois na czele, a sam z resztą sił ekspedycyjnych wypłynął 19 czerwca do Aleksandrii.

Qrendi – miejscowość położona w południowej części Malty, 2 527 mieszkańców. Siedziba gminy o tej samej nazwie. Alexander John Ball, 1. baronet Blofield (ur. 1757, zm. 20 października 1809) – brytyjski admirał i Cywilny Komisarz Malty. Urodził się w Ebworth Park, Sheepscombe, Gloucestershire w Wielkiej Brytanii. Był czwartym synem Roberta Balla i Mary Dickinson.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Mqabba - miejscowość w południowo-wschodniej części Malty, 2 800 mieszkańców. Siedziba gminy o tej samej nazwie. Położone pośród głębokich kamieniołomów, w których wydobywa się wapień globigerynowy do budowy domów na wyspie.
Nadur (lub Il-Nadur) - miejscowość położona w północno-zachodniej części wyspy Gozo, 4 181 mieszkańców. Siedziba gminy o tej samej nazwie.
Emmanuele Vitale (1758 – 1802) – maltański notariusz, dowódca i mąż stanu. Podczas oblężenia Malty dowodził 10 000 nieregularnych maltańskich żołnierzy.
Dingli (lub Ħad-Dingli) - wieś położona w południowo-zachodniej części Malty, 3 347 mieszkańców. Siedziba gminy o tej samej nazwie.
Uniwersytet Maltański (ang. University of Malta, mt. L-Università ta’ Malta) – maltański uniwersytet w Msida. Studiuje w nim ponad 11 000 studentów, w tym w ramach programu Erasmus ponad 600 studentów z 80 różnych krajów. Posiada trzy kampusy, główny w Mdinie oraz w Valleccie i Gozo.
Valletta (malt. Il-Belt Valletta) - stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Siedziba gminy o tej samej nazwie.
Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Reklama