Franco Nero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franco Nero, właściwie Francesco Clemente Giuseppe Sparanero (ur. 23 listopada 1941 w San Prospero Parmense w Parmie) – włoski aktor filmowy i telewizyjny.

Natan (hebr. נָתָן, zm. po 970 p.n.e.) – prorok izraelski z czasów panowania Dawida i Salomona występujący w Starym Testamencie. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w San Prospero Parmense, w Parmie jako syn sierżanta policji Carlo Gabriel Nero i Franquito Sparanero. Dorastał w Bedonii i Mediolanie. W wieku sześciu lat brał udział w przedstawieniach przygotowywanych pod opieką księdza miejscowej parafii na przedmieściach Parmy. Studiował przez jakiś czas ekonomię na Facoltà di Economia e Commercio i Piccolo Teatro di Milano w Mediolanie. Pojawił się w popularnej włoskiej foto-powieści i występował w okazjonalnych w nocnych klubach.

John Wick 2 – amerykański film akcji neo-noir z 2017 roku w reżyserii Chada Stahelskiego na podstawie scenariusza Dereka Kolstada. W rolach głównych wystąpili Keanu Reeves, Common, Laurence Fishburne, Riccardo Scamarcio, Ruby Rose, John Leguizamo oraz Ian McShane. Film jest sequelem obrazu John Wick z 2014 roku.Jeanne Moreau (ur. 23 stycznia 1928 w Paryżu) – francuska aktorka teatralna i filmowa, reżyserka oraz piosenkarka. Obdarzona talentem i elegancją, niebanalną urodą i intrygującą osobowością, stała się jedną z najbardziej popularnych i najczęściej angażowanych gwiazd francuskiego kina.

Kariera[ | edytuj kod]

Po debiucie na dużym ekranie w czarno-białym filmie Przepalona skóra (Pelle viva, 1962), zagrał niewielką rolę w komedii Celestina (La Celestina P...R..., 1965). Rok później został dostrzeżony w Rzymie przez hollywoodzkiego reżysera Johna Hustona, który zaangażował go do roli Abla w filmie Biblia (La Bibbia, 1966).

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.John Marcellus Huston (ur. 5 sierpnia 1906 w Nevada, zm. 28 sierpnia 1987 w Middletown) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Laureat Oscara. Syn Waltera i ojciec Anjeliki.

Drogę do Hollywood otworzyły mu kreacje samotnego mściciela w spaghetti westernach – Django (1966), Do widzenia, Teksas (Texas, Addio, 1966), Brutal i zwierzak (Tempo di Massacro, 1966) i Django 2: il grande ritorno (1987). Za rolę Lancelota Du Laca w musicalu Camelot (1967) otrzymał nominację do nagrody Złotego Globu jako Obiecujący Nowy Przybysz, a na planie filmowym poznał swoją przyszłą partnerkę życiową Vanessę Redgrave. Mają syna Carlo Gabriela (ur. 16 września 1969 w Londynie). Franco Nero i Vanessa Redgrave pobrali się 31 grudnia 2006.

Dawid (wł. Davide, ang. David) – film religijny w koprodukcji niemiecko-amerykańsko-włoskiej na podstawie biblijnych: 1 i 2 Księgi Samuela, opowiadający o losach izraelskich królów Saula i Dawida. Film wyreżyserował w 1997 Robert Markowitz. Autorem scenariusza był Larry Gross. Muzykę do obrazu skomponowali Carlo Siliotto i Ennio Morricone.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kolejna rola Cygana w melodramacie Dziewica i Cygan (The Virgin and the Gypsy, 1970) przyniosła mu nominację do Złotego Lauru. Uznanie krytyków i publiczności zdobył udziałem w dramacie Tristana (1970) z Catherine Deneuve, wojennym Komandosi z Navarony (Force 10 from Navarone, 1978), dramacie Querelle (1982) jako gejowski porucznik z Jeanne Moreau, dramacie sensacyjnym Wejście Ninja (Enter the Ninja, 1981) i dreszczowcu Szklana pułapka 2 (Die Hard 2, 1990) u boku Bruce’a Willisa.

Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.Święty Paweł (wł. San Paolo) – film religijny w koprodukcji czesko-niemiecko-włoskiej na podstawie biblijnej księgi Dziejów Apostolskich, opowiadający o losach Pawła Apostoła.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rudolph Valentino, właściwie Rodolfo Alfonso Raffaello Piero Filiberto Guglielmi di Valentina d’Antoguolla (ur. 6 maja 1895 w Castellaneta, zm. 23 sierpnia 1926 w Nowym Jorku) – włoski aktor filmowy, gwiazda kina niemego.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Catherine Deneuve, właśc. Catherine Dorléac (ur. 22 października 1943 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa, określana często mianem pierwszej damy francuskiego kina.
Lejtnant, lejtenant - oficerski stopień wojskowy w armii rosyjskiej i radzieckiej (także białoruskiej i ukraińskiej, jak również bułgarskiej), w przybliżeniu odpowiednik porucznika. Nazwa zapożyczona z języka francuskiego (lieu tenant - "odpowiedzialny za utrzymanie pozycji") i niemieckiego, gdzie Leutnant również oznacza porucznika.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama