Francja metropolitalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Francji metropolitalnej.

Francja metropolitalna (fr. la France métropolitaine albo la Métropole) – określenie dotyczące francuskich terytoriów w Europie wraz z Korsyką. Przeciwnym określeniem jest Francja zamorska, oznaczająca departamenty, terytoria i zbiorowości zamorskie. We Francji zamorskiej mieszkaniec la Métropole jest zwykle nazywany métro, bądź métropolitain.

Francuskie imperium kolonialne – Francja wkroczyła na arenę wielkich imperiów kolonialnych na początku XVII wieku. Od tego czasu zdobywała posiadłości kolonialne w różnych częściach świata, stając się drugim (po Wielkiej Brytanii) państwem-posiadaczem kolonii. W czasie największego jego rozkwitu zajmowało ono powierzchnię 13 mln km², a zamieszkiwało je (poza Francją metropolitarną) 110 mln mieszkańców (1914). Proces dekolonizacji w 2. połowie XX w. znacznie uszczuplił francuskie posiadanie na świecie do zaledwie kilkuset tysięcy kilometrów kwadratowych słabo zaludnionych terytoriów.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Według danych z 1 stycznia 2020 we Francji metropolitalnej mieszkało 64 897 954 osób – 95,9% populacji całego państwa. Powierzchnia Francji metropolitalnej wynosi 551 695 km² – 80% terytorium całego państwa (dane IGN – Państwowego Instytutu Informacji Geograficznej i Leśnej).

Francja metropolitalna bez Korsyki nazywana jest Francją kontynentalną (fr. la France continentale).

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Francuskie terytoria zależne
  • Francuskie imperium kolonialne (1534–1980)
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. INSEE: Bilan démographique 2020 (fr.). [dostęp 30 stycznia 2020].
    Reklama