Franciszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszka – żeński odpowiednik imienia Franciszek.

Franciszka Lipska, de domo Rzepkiewicz (ur. 27 grudnia 1864 w Wodzisławiu, powiat jędrzejowski, zm. w marcu 1944), polska działaczka ruchu robotniczego.Françoise Sagan (właściwie Françoise Quoirez; ur. 21 czerwca 1935, Cajarc, zm. 24 września 2004, Honfleur) - pisarka francuska, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej. Jej dorobek literacki liczy ponad 40 powieści i sztuk teatralnych. W swojej twórczości poruszała głównie tematykę konfliktów uczuciowych oraz współczesnej obyczajowości. Niektóre z jej utworów zostały sfilmowane. Wiele z jej książek ukazało się także w języku polskim.

Franciszka imieniny obchodzi: 9 marca, 25 kwietnia, 4 listopada, 27 listopada, 12 grudnia i 22 grudnia. Patronką jest św. Franciszka Rzymianka.

Znane osoby o imieniu Franciszka:

 • Francesca Caccini
 • Franciszka Cegielska
 • Françoise Dorléac
 • Françoise Durr
 • Françoise d’Eaubonne
 • Françoise Gaudenzi-Aubier
 • Francesca Gonshaw
 • Franziska Hildebrand
 • Franciszka Lipska
 • Françoise Masson
 • Franciszka Nowak
 • Francesca Piccinini
 • Franziska Preuß
 • Françoise Sagan
 • Francesca Schiavone
 • Franciszka Siedliska
 • Franciszka Themerson
 • Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Franziska Hildebrand (ur. 24 marca 1987) – niemiecka biathlonistka, dwukrotna mistrzyni świata juniorów w sztafecie, mistrzyni Europy w sztafecie oraz brązowa medalistka w biegu indywidualnym. Znalazła się w kadrze Niemiec na sezon 2010/2011.
  Franciszka Nowak z domu Liebrecht (ur. 25 października 1870 w Krastudach koło Mikołajek Pomorskich, zm. 17 listopada 1966 w Krastudach) – działaczka polska na Powiślu.
  Francesca Caccini, zwana la Cecchina (ur. 18 września 1587 we Florencji, zm ok. 1640) – włoska śpiewaczka i kompozytorka. Pochodziła ze znanej rodziny muzycznej – była córką Giulia Cacciniego, pierwszego w historii obok Jacopa Periego kompozytora oper oraz współzałożyciela Cameraty Florenckiej. Jej matka, Lucia, również była śpiewaczką.
  Francesca Piccinini (ur. 10 stycznia 1979 w Massie) – włoska siatkarka, reprezentantka kraju. Gra na pozycji przyjmującej. W latach 1999-2012 występowała we włoskiej Serie A, w drużynie Foppapedretti Bergamo dla której przez 13 sezonów zdobyła 3773 punktów (186 asów, 3240 ataków, 347 bloków). Ma na swoim koncie rozegranych 404 mecze w Serie A1 (328 dla Foppapedretti Bergamo) co daje jej 1 miejsce w klasyfikacji wszech czasów. W reprezentacji zadebiutowała 10 czerwca 1995 w Montreux w meczu przeciwko USA (2:3). W barwach narodowych rozegrała 415 meczów (stan na 7.VIII.2012). Foppapedretti Bergamo by uhonorować najskuteczniejszą, jedną z najlepszych siatkarek jakie grały w barwach klubu oraz wieloletnią kapitan drużyny zastrzegły koszulkę z numerem 12 w jakiej grała przez trzynaście sezonów.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni.
  Franciszka Cegielska (ur. 2 sierpnia 1946 w Miluzie we Francji, zm. 22 października 2000 w Krakowie) – polski polityk, samorządowiec, prezydent Gdyni w latach 1990–1998, minister zdrowia w latach 1999–2000, posłanka na Sejm III kadencji.

  Reklama