Franciszek Yi Bo-hyeon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek Yi Bo-hyeon (kor. 이보현 프란치스코; ur. 1773 w Hwangmosil, Deoksan w ówczesnej prowincji Chungcheong w Korei; zm. 9 stycznia 1800 w Haemi w Korei) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Paweł Yun Ji-chung i 123 męczenników koreańskich – grupa 124 męczenników, którzy ponieśli w Korei śmierć męczeńską za wiarę w latach 1791-1888, błogosławieni Kościoła katolickiego.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

Życiorys[ | edytuj kod]

Franciszek Yi Bo-hyeon urodził się w 1773 roku w Hwangmosil, Deoksan w ówczesnej prowincji Chungcheong w Korei. W młodym wieku stracił ojca. W wieku 20 lat pod kierownictwem Tomasza Hwang Sim (który w późniejszym czasie poślubił siostrę Franciszka Yi) zapoznał się z katechizmem i przyjął wiarę katolicką.

Wolność religijna – prawo do wyznawania wybranej religii bądź niewyznawania żadnej, wykluczając zarówno uprzywilejowanie jak i prześladowania czy dyskryminację na tym tle. Wiąże się z tolerancją i szacunkiem wobec wyznawców innych religii oraz niewierzących. W sytuacji przestrzegania zasad wolności religijnej niedozwolone jest zabranianie wiernym swobodnego uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych, nakłanianie do wyboru wyznania lub łamania zasad już wybranej wiary.Jakub Zhou Wenmo (chiń.: 周文謨; pinyin: Zhōu Wénmó; ur. 1752 w Suzhou w Chinach; zm. 31 maja 1801 w Saenamteo w Korei) – chiński duchowny katolicki, misjonarz, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Zgodnie z życzeniem matki, lecz wbrew własnej woli, ożenił się. W celu swobodniejszego praktykowania swojej wiary, przeprowadził się, razem z Tomaszem Hwang Sim, do Yeonsan. W 1795 roku gościł w swoim domu chińskiego misjonarza Jakuba Zhou Wenmo.

Władze koreańskie nie były przychylne chrześcijaństwu i co pewien czas wybuchały prześladowania. Franciszek Yi Bo-hyeon został aresztowany z powodu wyznawanej wiary. Sędzia Yeonsan chciał, żeby wyrzekł się wiary oraz podał miejsca pobytu innych katolików. W związku z odmową kazał bić Franciszka Yi Bo-hyeon, a następnie osadził go we więzieniu. Wielokrotnie torturami próbowano bezskutecznie zmusić go do porzucenia wiary. W końcu, zniecierpliwiony jego postawą, gubernator Chungcheong nakazał bić go aż do śmierci. Franciszek Yi Bo-hyeon poniósł śmierć męczeńską 9 stycznia 1800 roku.

Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome). Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.

Franciszek Yi Bo-hyeon został beatyfikowany przez papieża Franciszka 16 sierpnia 2014 roku w grupie 124 męczenników koreańskich.

Wspominany jest 31 maja z grupą 124 męczenników koreańskich.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Martyrs of Korea († 1791-1888) (II) (ang.). Hagiography circle. [dostęp 2021-03-02].
 2. Francis Yi Bo-hyeon (1773-1800). „Catholic Bishops’ Conference of Korea Newsletter”. XXV (2), s. 8, Summer 2018. ISSN 82 1227-3422 82 (ang.). [dostęp 2021-03-02]. 
 3. Seul: Ojciec Święty beatyfikował Pawła Yun Ji-chunga i jego 123 towarzyszy. „Niedziela”, 2014-08-16. [dostęp 2021-03-07]. 

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wolność religijna
 • Katechizm (gr. κατηχητικός) – to podsumowanie lub objaśnienie doktryny, tradycyjnie używane w chrześcijańskiej nauce religii.Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chungcheong (Chungcheong-do) była jedną z ośmiu prowincji Korei podczas panowania dynastii Joseon. Była położona w południowo-zachodniej części Korei. Stolicą prowincji było Gongju, które było także stolica królestwa Baekje od 475 do 538 roku.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.
  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.
  Franciszek, łac. Franciscus, właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego (od 13 marca 2013).

  Reklama