Franciszek Spoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek Spoto, właśc. wł. Francesco Spoto (ur. 8 lipca 1924 w Raffadali na Sycylii, zm. 27 grudnia 1964 w Erirze w Kongu) – włoski prezbiter i zakonnik, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Ernesto Ruffini (ur. 19 stycznia 1888 w San Benedetto Po, zm. 11 czerwca 1967 w Palermo) – włoski kardynał, arcybiskup Palermo.Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

Pochodził z religijnej rodziny. W 1936 wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Sług Ubogich w Palermo. 22 lipca 1951 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Ernesto Ruffini. W wieku 35 lat został wybrany na przełożonego generalnego, po czym studiował teologię w Rzymie. W 1964 z powodu prześladowań zakonników i zakonnic wyjechał do Konga, gdzie z jego inicjatywy założono misję w Biringi. W ogarniętym wojną domową kraju dostał się wraz z braćmi zakonnymi do niewoli ateistycznych rewolucjonistów kongijskich, gdzie 11 grudnia 1964 został pobity przez partyzantów.

Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni.

Zmarł 27 grudnia 1964 w Erirze po otrzymaniu sakramentu namaszczenia. Został pochowany w Biringi, a jego relikwie zostały przeniesione do Palermo w 1987 roku do parafii bł. Jakuba Cusmano.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 16 grudnia 1992 roku. Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI w dniu 21 kwietnia 2007 roku w Palermo.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Life, Francesco Spoto (ang.). Famiglia Cusmaniana, www.cusmano.org. [dostęp 2011-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-17)].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bł. Franciszek Spoto na opoka.org.pl [dostęp: 2011-11-04]
 • Beato Francisco Spoto - biografia na stronie Watykanu [dostęp: 2011-11-04] (port.)
 • Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².
  Działalność misyjna Kościoła – to działalność, którą podejmują wysłani przez Kościół przedstawiciele zwani misjonarzami. Celem misji jest m.in. głoszenie Ewangelii i zakładanie struktur kościoła wśród niechrześcijan.
  Jakub Cusmano, właśc. wł. Giacomo Cusmano (ur. 15 marca 1834 w Palermo, zm. 14 marca 1888) – włoski zakonnik (S.d.P) i prezbiter, założyciel zgromadzeń zakonnych, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

  Reklama