Franciszek (film 1989)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszekwłosko-niemiecki film biograficzny z 1989 roku w reżyserii Liliany Cavani z głównymi rolami Mickeya Rourke’a i Heleny Bonham Carter. Autorami scenariusza byli Roberta Mazzoni i Liliana Cavani, oryginalną muzykę skomponował Vangelis.

Adam Garbicz (ur. 1943) - polski dziennikarz, krytyk filmowy i historyk kina. Zaangażowany w ruch klubów filmowych. Autor i współautor m.in. wielotomowego przewodnika Kino. Wehikuł magiczny, Encyklopedii kina i Światowej encyklopedii filmu religijnego.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Film opowiada o życiu mistyka średniowiecznego i założyciela zakonu braci mniejszych św. Franciszka z Asyżu w udanej interpretacji Mickeya Rourke’a.

Jest to już drugi film reżyserki traktujący o życiu „Biedaczyny z Asyżu” – pierwszy to telewizyjny Franciszek z Asyżu z roku 1966.

Franciszek został zaprezentowany na XLII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1989.

Franciszek z Asyżu, właśc. włos. Giovanni Bernardone, nazywany Biedaczyną z Asyżu (ur. 1181 lub 1182w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu) – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, uważany za prekursora ekologii.Mickey Rourke, właściwie Philip Andre Rourke, Jr. (ur. 16 września 1952 w Schenectady, w stanie Nowy Jork) − amerykański aktor i scenarzysta.

W roku 1995, w stulecie narodzin kina, obraz Cavani znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. The best of video – poradnik: kino, tv, sat., video. Warszawa: Oficyna Wydawnicza COMFORT, 1994.
 2. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 162. ISBN 978-83-60292-30-3.
 3. Niektóre ważne filmy, czyli tzw. lista watykańska. www.kultura.wiara.pl. [dostęp 10.04.2010].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka DVD
 • Franciszek w bazie IMDb (ang.)
 • Franciszek w bazie Filmweb
 • Warto wiedzieć że... beta

  I Zakon franciszkański to grupa zakonów męskich żyjących według Reguły św. Franciszka zatwierdzonej przez papieża Honoriusza III w 1223 r. Nazwa „zakon” jest nieprecyzyjna; odnosi się do czasów niepodzielonego I Zakonu św. Franciszka, Ordo Fratrum Minorum (1209 -1517).
  Watykańska lista 45 filmów – lista "ważnych i wartościowych filmów fabularnych" opracowana w Watykanie w 1995 roku z okazji 100-lecia kina. Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu ogłosiła listę 45 filmów fabularnych zgrupowanych w trzech kategoriach: filmy o walorach religijnych, moralnych lub artystycznych. W każdej kategorii znalazło się 15 filmów. Jednocześnie podkreślono, że wybór filmów ma charakter subiektywny.
  Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.
  Marek Lis (ur. 29 listopada 1967 w Opolu) – dr nauk komunikacji społecznej, dr hab. teologii, polski duchowny katolicki.
  Mistycyzm – wieloznaczny termin opisujący doświadczenie religijne, polegające na bezpośredniej, czyli niezależnej od rytów i obrzędów, relacji człowieka z rzeczywistością poza-materialną, pozazmysłową lub transcendentną. Rzeczywistość ta jest różnie rozumiana przez poszczególne systemy religijno-filozoficzne. W chrześcijaństwie, judaizmie i islamie jest ona tożsama z Bogiem. W buddyzmie i hinduizmie z pozazmysłową Jednią, rozumianą panteistycznie jako prawdziwa rzeczywistość świata.
  Helena Bonham Carter (ur. 26 maja 1966 w Londynie) − aktorka brytyjska, dwukrotnie nominowana do Oscara za role w filmach Miłość i śmierć w Wenecji oraz Jak zostać królem.

  Reklama