Francis Scott Key

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Francis Scott Key (ur. 1 sierpnia 1779, zm. 11 stycznia 1843 w Baltimore, Maryland) – prawnik i poeta amerykański, autor hymnu państwowego Stanów Zjednoczonych, The Star-Spangled Banner

National Park Service (Służba Parków Narodowych) – agencja federalna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest dbanie o zasoby naturalne i historyczne kraju w taki sposób, by mogły służyć w nienaruszonym stanie także przyszłym pokoleniom. Agencja podlega Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Została ustanowiona na mocy aktu prawnego Kongresu Stanów Zjednoczonych podpisanego przez prezydenta Woodrowa Wilsona 25 sierpnia 1916 roku. W roku 2006 budżet National Park Service wynosił 2,256 miliarda dolarów.Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Życiorys[ | edytuj kod]

Francis Scott Key urodził się 1 sierpnia 1779 roku w zamożnej rodzinie w zachodniej części Maryland. Jako dziesięciolatek zaczął uczęszczać do szkoły w Annapolis, którą ukończył w wieku 17 lat. Pozostał tam, aby studiować prawo w kancelarii swojego wujka, Philipa Bartona Key. Tu także poznał Mary Tayloe Lloyd, swoją przyszła żonę. W 1800 roku powrócił w rodzinne strony i otworzył własną kancelarię prawniczą we Fredericku. Jednak pięć lat później, zgodnie z sugestią wujka, przeprowadził się do Georgetown, na przedmieściach Waszyngtonu.

Wojna brytyjsko-amerykańska, zwana też wojną Jamesa Madisona lub wojną roku 1812 (ang. War of 1812) – wojna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią rozpoczęta amerykańską deklaracją wypowiedzenia wojny 18 czerwca 1812 i formalnie zakończona traktatem gandawskim zawartym 24 grudnia 1814. Mimo to znaczące działania wojenne trwały jeszcze w 1815 roku, kiedy miały miejsce: bitwa pod Nowym Orleanem i bitwa pod Fort Bowyer. Głównym teatrem wojny było pogranicze między Stanami Zjednoczonymi i brytyjską Kanadą.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

Ta decyzja okazała się trafna i jego kancelaria prosperowała bardzo dobrze. Key często argumentował przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych w sprawach, które miały znaczący wpływ na historię prawną Stanów Zjednoczonych. Został również prokuratorem okręgowym w administracji prezydenta Andrew Jacksona.

Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.Andrew Jackson (ur. 15 marca 1767, zm. 8 czerwca 1845) – amerykański prawnik i polityk; generał Armii Stanów Zjednoczonych; wojskowy gubernator Florydy (1821), członek Izby Reprezentantów USA (1796–1797), senator USA (1797–1798, 1823–1825) oraz siódmy prezydent USA (1829–1837).

Poza działalnością prawniczą, Key był również aktywny społecznie. Pomógł utworzyć Lancaster Society zapewniające bezpłatną edukację biednym dzieciom mieszkającym w Georgetown. Był także członkiem American Colonization Society i hojnie wspierał finansowo organizacje charytatywne.

Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Key był również człowiekiem głęboko religijnym. W pewnym momencie swojego życia poważnie rozważał porzucenie kariery prawniczej na rzecz służby duchownej. Ostatecznie pozostał świeckim w Kościele Episkopalnym w Stanach Zjednoczonych.

Key był zdecydowanie przeciwny wojnie brytyjsko-amerykańskiej, głównie z powodów religijnych. Nie przeszkodziło mu to jednak służyć czynnie w 1813 roku przez 13 dni w kompanii artylerii. W 1814 roku służył ochotniczo u generała Waltera Smitha w przegranej przez Amerykanów bitwie pod Bladensburgiem.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.

Zmarł 11 stycznia 1843 na zapalenie opłucnej odwiedzając swoją córkę w Baltimore. Tam też został pochowany, jednak w 1866 roku, zgodnie z jego wolą, jego ciało zostało przeniesione do Fredericka.

Hymn Stanów Zjednoczonych[ | edytuj kod]

Wczesna, drukowana kopia The Star-Spangled Banner

Francis Scott Key uczestniczył w wydarzeniach wojny brytyjsko-amerykańskiej, które zainspirowały go do napisania tekstu pieśni, która ostatecznie prawie 120 lat później została oficjalnym hymnem państwowym Stanów Zjednoczonych.

Fort McHenry to fortyfikacje w kształcie gwiazdy pięcioramiennej położone przy wejściu do portu Baltimore nad zatoką Chesapeake.Zapalenie opłucnej (łac. pleuritis) – stan zapalny opłucnej, który rzadko występuje samoistnie na ogół towarzysząc innym chorobom.

Key wraz z pułkownikiem Johnem Skinnerem wypłynęli 5 września 1814 roku z Baltimore na zatokę Chesapeake, aby tam negocjować z Anglikami wymianę jeńców. Obaj negocjatorzy zostali przyjęci na pokład okrętu flagowego floty angielskiej HMS Tonnant, gdzie rozpoczęły się pertraktacje. Początkowo negocjacje były bezowocne, jednak po kilku dniach ostatecznie udało im się wynegocjować uwolnienie przyjaciela. Niestety w tym samym czasie, dowiedzieli się o ataku na Baltimore planowanym przez Anglików. Ze względów bezpieczeństwa zostali przez nich tymczasowo zatrzymani na pokładzie lekkiej fregaty, HMS Surprize, do momentu zakończenia ataku.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Ponieważ koryto rzeki Patapsco było zbyt płytkie, admirał Cochrane dowodzący flotą angielską został zmuszony do przeniesienia okrętu flagowego z HMS Tonnant na HMS Surprize. Key i Skinner zostali wówczas przetransportowani na mniejszą jednostkę, skąd mogli widzieć i słyszeć jak Anglicy bombardują Fort McHenry strzegący Baltimore. Atak Anglików rozpoczął się 13 września rano i trwał przez 25 godzin. Key z niemocą i przerażeniem obserwował i słyszał nieustanny ostrzał pozycji amerykańskich i gdy o świcie 14 września ujrzał wciąż powiewającą nad fortem amerykańską flagę ogarnęła go ulga i wzruszenie. Widok ten zainspirował go do napisania słów pieśni, którą dedykował obrońcom fortu.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.

Key zaczął pisać pierwsze słowa wiersza 14 września rano, pod koniec ataku Anglików. Edycję kontynuował po powrocie do Baltimore tego dnia i nocą. Następnego ranka pokazał swoje dzieło szwagrowi swojej żony, sędziemu Josephowi H. Nicholsonowi. Ten był tak przejęty treścią wiersza, że przekazał go do lokalnej redakcji Baltimore American, której pracownicy, poza młodym Samuelem Sandsem, opuścili ją do służby wojskowej. Sands skopiował rękopis wiersza i został on rozdany w tej formie mieszkańcom Baltimore 15 września pod tytułem Defence of Fort McHenry (Obrona Fortu McHenry). Po raz pierwszy w druku, pod tym samym tytułem, wiersz ukazał się 20 września w gazecie Baltimore Patriot. Niemal 120 lat później, 3 marca 1931 roku, Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił jego tekst hymnem państwowym Stanów Zjednoczonych.

Annapolis – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Maryland, siedziba hrabstwa Anne Arundel, port nad zatoką Chesapeake. The Star-Spangled Banner (ang. Gwieździsty Sztandar) – hymn państwowy Stanów Zjednoczonych. Tekst do melodii Johna Stafforda Smitha z 1780 roku napisał Francis Scott Key.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francis Scott Key Fort McHenry, National Park Service (ang.)
 • "The Star-Spangled Banner" Fort McHenry, National Park Service (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prokurator – funkcjonariusz publiczny prokuratury uprawniony do samodzielnego wykonywania czynności prokuratorskich. Jako funkcjonariusz prokuratury strzeże praworządności oraz czuwa nad ściganiem przestępstw.
  20 września jest 263. (w latach przestępnych 264.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 102 dni.
  "Tonnant" – francuski okręt liniowy zwodowany w 1789 roku w porcie w Tulonie. Jego uzbrojenie stanowiły 84 działa. Podczas bitwy pod Abukirem 1 sierpnia 1798 wpadł w ręce Brytyjczyków. Jego dowódcą w dniu bitwy był komodor Aristide Dupetit-Thouars, który wykrwawił się po tym jak kula armatnia z "HMS Majestic" urwała mu rękę i nogę.
  Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (ang. Supreme Court of the United States) – głowa władzy sądowniczej w systemie trójwładzy funkcjonującym w Stanach Zjednoczonych, obok władzy wykonawczej (prezydenta) i ustawodawczej (Kongresu). Jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest zagwarantowanie, że wszystkie działania władzy wykonawczej i ustawodawczej są zgodne z konstytucją.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Chesapeake (ang. Chesapeake Bay) – zatoka na Oceanie Atlantyckim, największe estuarium w Stanach Zjednoczonych, położone w stanach Wirginia i Maryland. Ma powierzchnię ok. 11 600 km², długość ok. 300 km (od ujścia rzeki Susquehanna na północy do Atlantyku na południu), a jej największa szerokość wynosi ok. 50 km w pobliżu ujścia rzeki Potomak. Jej dorzecze ma powierzchnię ponad 166 tys. km². Od Atlantyku oddziela ją półwysep Delmarva.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama