Francis Collins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Francis Sellers Collins (ur. 14 kwietnia 1950 w Staunton) – amerykański lekarz i genetyk znany z przełomowych odkryć w dziedzinie chorób genetycznych; laureat nagrody Templetona w roku 2020.

Papieska Akademia Nauk (łac. Pontificia Academia Scientiarum), watykańskie towarzystwo naukowe, do którego należą powoływani przez papieży wybitni przedstawiciele nauk matematycznych i przyrodniczych z różnych państw. Podobnie jak włoska Narodowa Akademia Rysiów, wywodzi swą tradycję z założonej w 1603 r. przez księcia Federico Cesi Akademii Rysiów (Accademia dei Lincei), do której należał m.in. Galileusz. Upadłe po śmierci fundatora stowarzyszenie naukowców reaktywował w 1847 r. papież Pius IX pod nazwą Pontificia accademia dei Nuovi Lincei. W 1936 r. papież Pius XI dokonał reorganizacji akademii i zmienił jej nazwę na Papieska Akademia Nauk (w związku z powstaniem po zjednoczeniu Włoch akademii narodowej mającej w nazwie również odwołanie do rysiów).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Kierował Projektem poznania ludzkiego genomu. Powołał BioLogos Foundation, zajmującą się relacją między nauką a religią. Początkowo był ateistą, po czym nawrócił się na chrześcijaństwo ewangelikalne. Podkreśla zgodność chrześcijaństwa z nauką. 17 sierpnia 2009 roku zaczął sprawować funkcję dyrektora Narodowych Instytutów Zdrowia. 14 października 2009 papież Benedykt XVI powołał go do Papieskiej Akademii Nauk. 20 maja 2020 został laureatem nagrody Templetona za swój wkład w Projekt poznania ludzkiego genomu oraz za długoletnią działalność mającą na celu integrację wiary z nauką.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Publikacje[ | edytuj kod]

 • The Language of God. A Scientist Presents Evidence for Belief. Nowy Jork, Londyn, Toronto, Sydney: Free Press, 2006. ISBN 0-7432-8639-1. Wydanie polskie: Język Boga: kod życia – nauka potwierdza wiarę. Przekład Małgorzata Pawlicka-Yamazaki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 238. ISBN 978-83-247-0718-8.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Steve Paulson: The believer (ang.). 2006-08-07. [dostęp 2013-10-06].
  2. National Institutes of Health: The NIH Director (ang.). [dostęp 2013-10-06].
  3. Donald Lehr, Dr. Francis S. Collins Awarded 2020 Templeton Prize, 24 września 2020 [dostęp 2020-11-01] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • NHGRI: Francis S. Collins, M.D., Ph.D.
 • NIH: Biographical Sketch of Francis S. Collins, M.D., Ph.D.
 • BioLogos Foundation
 • Dwie Księgi - polskie tłumaczenia artykułów BioLogos Foundation
 • The New Yorker: Peter J. Boyer "The Covenant" 2010-09-06
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich.
  Warto wiedzieć że... beta

  BioLogos Foundation – amerykańska organizacja ewangeliczna promująca ideę harmonii między nauką a wiarą, założona w roku 2007 przez Francisa Collinsa, który był jej pierwszym prezydentem. Obecnie pracami fundacji kieruje Deborah Haarsma.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Narodowe Instytuty Zdrowia, NIH (od ang. National Institutes of Health) – amerykańska instytucja rządowa zajmująca się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem, część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (United States Department of Health and Human Services).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Projekt poznania ludzkiego genomu (en. Human Genome Project, HUGO Project) był to program naukowy mający na celu poznanie sekwencji wszystkich komplementarnych par zasad tworzących ludzki genom, zawierający 3.3 Gbp, ok. 30 tys. genów.

  Reklama