Francis Beaumont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Francis Beaumont

Francis Beaumont (ur. 1584, zm. 1616) – angielski pisarz i dramaturg związany z Theatre Royal przy Drury Lane, znany głównie ze współpracy z Johnem Fletcherem.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Urodził się jako syn sędziego, sir Francisa Beaumont. Edukację odebrał w Pembroke College. Ze względu na śmierć swojego ojca w 1598 roku musiał przerwać edukację. Jego kariera prawnicza nie trwała długo; został uczniem pisarza o nazwisku Ben Jonson.

Swoją współpracę z Fletcherem rozpoczął ok. roku 1605. Ich pierwsza wspólna sztuka pod tytułem The Knight of the Burning Pestle nie odniosła sukcesu. Po raz pierwszy udało im się dotrzeć do publiczności dzięki utworowi Philaster (1609), wystawianemu przez King’s Men w Globe Theatre i Blackfriars Theatre.

Obaj poeci mieszkali razem w Southwark.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Beaumont pisał też wiersze liryczne. Jest również autorem poematu epickiego Salmacis and Hermaphroditus.

Dzieła[ | edytuj kod]

Poniższa lista nie przedstawia dzieł, które przez część krytyków są uważane za tworzone przez Philipa Massingera.

Napisane samodzielnie[ | edytuj kod]

 • The Knight of the Burning Pestle, komedia (data pierwszej inscenizacji: 1607; data pierwszego wydania drukiem: 1613)
 • The Masque of the Inner Temple and Gray’s Inn (inscenizacja 20, 1613; druk 1613?)
 • We współpracy z Fletcherem[ | edytuj kod]

 • The Woman Hater komedia (1606; 1607)
 • Cupid's Revenge tragiedia (ok. 1607–12; 1615)
 • Philaster, or Love Lies a-Bleeding tragikomedia (ok. 1609; 1620)
 • The Maid's Tragedy, tragedia(ok. 1609; 1619)
 • A King and No King, tragikomedia (1611; 1619)
 • The Captain, komedia(ok. 1609–12; 1647)
 • The Scornful Lady, komedia (cok. 1613; 1616)
 • Love's Pilgrimage tragikomedia (ok. 1615–16; 1647)
 • The Noble Gentleman komedia (1647)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ben Jonson, właściwie Benjamin Jonson (ur. 11 czerwca 1572, zm. 6 sierpnia 1637) – angielski dramaturg, poeta i aktor.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  London Borough of Southwark – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo - wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Southwark (ang. Southwark London Borough Council).
  Theatre Royal przy Drury Lane – teatr położony w Londynie, w Covent Garden, zwrócony frontem do Catherine Street (wcześniej nazywanej Bridges lub Brydges Street), tyłem do Drury Lane. Obecnie znajdujący się tam budynek jest następcą trzech innych, z których pierwszy został wzniesiony w 1663. Przez pierwsze dwa wieki swojej działalności był przodującą tego typu instytucją w mieście, jednym z najważniejszych teatrów anglojęzycznego świata.
  The Knight of the Burning Pestle (pl. Rycerz płonącego tłuczka) – sztuka autorstwa Francisa Beaumont i Johna Fletchera, po raz pierwszy opublikowana w 1613 roku. Jest uznawana za pierwszą parodię napisaną w języku angielskim. Stanowi satyrę na romans jako gatunek literacki, jest podobna do Don Kichota.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Philip Massinger (ur. 1584 w Salisbury, zm. 17 marca 1640 w Londynie) – angielski dramaturg. Jego rodzicami byli Arthur i Anne Massingerowie. Studiował w Oksfordzie, ale opuścił uniwersytet bez uzyskania stopnia naukowego i w 1606 przybył do Londynu. Współpracował z Thomasem Dekkerem i Johnem Fletcherem.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama