Francesco Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

Francesco Maria Grimaldi (ur. 2 kwietnia 1618 w Bolonii, zm. 28 grudnia 1663 tamże) – włoski uczony i duchowny katolicki: matematyk, fizyk, astronom i jezuita. Jest znany ze współpracy z Giovannim Battistą Ricciolim, któremu pomagał w badaniach dotyczących astronomii i fizyki. Jest uważany za odkrywcę zjawiska dyfrakcji optycznej.

Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Giovanni Domenico Cassini (ur. 8 czerwca 1625 w Perinaldo, Włochy; zm. 14 września 1712 w Paryżu) – włoski astronom, geodeta i matematyk.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodził z bogatej, arystokratycznej rodziny. Jego ojciec, Paride, zajmował się handlem jedwabnym i osiadł w Bolonii w 1589 roku. Pierwsza żona Paride zmarła bezdzietnie. Ożenił się po raz drugi około 1614 roku, jego wybranką była Anna Cattani. Miał z nią sześciu synów. Jeden zmarł w wieku dziecięcym. Francesco był czwartym dzieckiem Paride i Anny.

Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

W 1632 roku, krótko po śmierci ojca i odziedziczeniu sklepu chemicznego przez matkę, wstąpił wraz z bratem, Vicenzem, do zakonu jezuitów. Ostatni rok nowicjatu spędził w Novellarze a zaraz potem udał się do Parmy, gdzie rozpoczął studia filozoficzne. Szybko jednak przeniósł się do Bolonii, gdzie kontynuował studia. W 1636 roku przebywał w Ferrarze, po czym powrócił do Bolonii w celu dokończenia nauki. Po ukończeniu studiów, od 1638 do 1642 roku, nauczał retoryki i przedmiotów humanistycznych w bolońskim kolegium Świętej Łucji. W 1642 roku rozpoczął studia teologiczne które trwały trzy lata. Później kontynuował studia filozoficzne które ostatecznie ukończył w 1647 roku z tytułem naukowym będącym odpowiednikiem współczesnego doktora. W związku z tym został wyznaczony do nauczania filozofii w kolegiach jezuickich. W krótkim czasie podupadł jednak na zdrowiu i nie mógł poświęcać tyle czasu ile wymagało nauczanie filozofii w związku z czym zaczął pracować jako nauczyciel matematyki. W 1651 roku złożył ostateczne śluby.

Dyfrakcja (ugięcie fali) to zjawisko fizyczne zmiany kierunku rozchodzenia się fali na krawędziach przeszkód oraz w ich pobliżu. Zjawisko zachodzi dla przeszkód, które mają dowolną wielkość, ale wyraźnie jest obserwowane dla przeszkód o rozmiarach porównywalnych z długością fali.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W latach 50. XVII wieku znacznie rozwinęła się jego działalność naukowa związana z astronomią, która rozpoczęła się już w poprzedniej dekadzie. Przez większość kariery naukowej Grimaldi był mocno związany z innym jezuitą Giovannim Battistą Ricciolim. Riccioli był bardzo zdolnym uczonym i w związku z tym przełożeni zwolnili go z obowiązku nauczania, tak aby całkowicie mógł poświęcić się nauce. Poznał się z Grimaldim w czasie przygotowywania Almagestum novum do publikacji. Od tamtej pory współpracowali. W 1640 roku Grimaldi wykonał dla Riccioliego kilka eksperymentów związanych ze swobodnym spadkiem. Polegały one na zrzucaniu ciężarów z wieży Asinelli i badania ich spadku za pomocą wahadła. Grimaldi zauważył wówczas kwadratową zależność wysokości od czasu. Poza tym zmierzył odległość między powierzchnią ziemi a chmurami oraz wysokość niektórych gór na Księżycu. Zapoczątkował zwyczaj nazywania obiektów pozaziemskich od imion i nazwisk uczonych. Riccioli twierdził że prace Francesca bardzo przyczyniły się do opublikowania Almagestum novum. Na potrzeby pracy Grimaldi dokonał przeszło 40 różnych eksperymentów, szukając w nich potwierdzenia lub zaprzeczenia sprawdzanych założeń. Riccioli doceniał także konstruowane przez Grimaldiego przyrządy służące do pomiarów i obserwacji oraz jego pracę związaną z wykorzystaniem ich w praktyce.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Faza Księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce. Ponieważ Słońce oświetla zawsze (poza zaćmieniami) tylko połowę powierzchni Księżyca, jego fazy są rezultatem oglądania tej połowy pod różnymi kątami spowodowanymi różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie.

Dziedziną, w której Grimaldi miał szczególne osiągnięcia, była selenografia. Na podstawie pomiarów i obserwacji Księżyca w różnych fazach stworzył bardzo dokładną mapę jego powierzchni z zaznaczonymi kraterami i górami. W tej pracy używał okularu mikrometrycznego, podobnie jak przy wyznaczaniu południka dla Bolonii we współpracy z Ricciolim, Montalbinim i Cassinim. Opis tych prac zawarł Riccioli w swoim wydanym w 1661 roku dziele Geographiae Hydrographiae Reformatae. W 1665 roku ukazała się kolejna praca Riccioliego- Astronomia Reformata. Grimaldi opracował większość zawartych w niej tabel, zwłaszcza tych dotyczących gwiazd stałych.

Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Robert Hooke (ur. 18 lipca 1635, zm. 3 marca 1703) – angielski przyrodnik, jeden z największych eksperymentatorów XVII wieku. Był synem pastora, urodził się w angielskiej miejscowości Freshwater na wyspie Wight.
Jedwab – włókno pochodzenia zwierzęcego (białkowe) uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Światowa produkcja jedwabiu na poziomie ok. 50 000 ton rocznie jest bardzo niewielka i stanowi zaledwie 0,2% całej produkcji włókien.
Sir Isaac Newton (ur. 25 grudnia 1642/4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth, zm. 20 marca 1726/31 marca 1727 w Kensington) – angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Chmury – obserwowane w atmosferze skupiska kondensatów substancji występującej w postaci pary. W atmosferze ziemskiej jest to para wodna. Ochładzanie zmniejsza prężność pary nasyconej, osiągnięcie temperatury punktu rosy powoduje nasycenie pary wodnej (saturację), dalsze ochładzanie wywołuje przesycenie i kondensację. Kondensacja i parowanie (w przypadku chmur wodnych) oraz depozycja i sublimacja (w przypadku chmur lodowych) zachodzą w atmosferze na chmurowych lub lodowych jądrach (zarodkach) nukleacji.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Parma – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Parma. 174 tys. mieszkańców (2004). Stolica prowincji. Została założona w 183 p.n.e., jako kolonia rzymska. W latach 1545-1860 Parma była stolicą Księstwa Parmy rządzonego przez dynastię Farnese a następnie Burbonów.

Reklama