Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frakcje w Parlamencie Europejskim – grupy w Parlamencie Europejskim zrzeszające eurodeputowanych z różnych państw według przynależności politycznej.

Skrajna prawica (radykalna prawica, ultraprawica, reakcyjna prawica, ekstremizm prawicowy) – terminy używane na określenie osób i ugrupowań o poglądach prawicowych, charakteryzujących się skrajnym programem lub radykalnymi metodami działania. W sprawach gospodarczych skrajna prawica zazwyczaj opowiada się za neoliberalnym kapitalizmem lub korporacjonizmem. Osoby o skrajnie prawicowych poglądach najczęściej dążą do wyróżnienia swojego narodu na tle innych. Uznają, iż naród danego kraju powinien przyjmować imigrantów na swoich warunkach.Europejska Wspólnota Węgla i Stali – historyczna, funkcjonująca w latach 1952 – 2002 ponadnarodowa organizacja gospodarcza, której powstanie zapoczątkowało europejskie procesy integracyjne.

Regulacje prawne[ | edytuj kod]

Frakcje zostały uznane w 1953 przez Zgromadzenie Parlamentarne EWWiS. Minimalną liczbę członków tworzących nową grupę określono na dziewięciu. Obecnie wszelkie kwestie dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup politycznych Parlamentu Europejskiego zawiera jego regulamin. W czasie IV i V kadencji PE (1994–2004) do utworzenia nowej frakcji limity wynosiły odpowiednio:

Wybory do Parlamentu Europejskiego – akt wyboru, w drodze głosowania, przez obywateli 27 (od 2014 - 28) państw członkowskich Unii Europejskiej swych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego (eurodeputowanych).Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
 • brak możliwości powołania frakcji przez przedstawicieli jednego państwa,
 • 23 deputowanych z dwóch państw,
 • 18 deputowanych z trzech państw,
 • 14 deputowanych z czterech lub więcej państw.
 • W VI kadencji (2004–2009) do utworzenia nowej frakcji trzeba było posłów z co najmniej jednej piątej państw członkowskich:

 • 19 deputowanych z pięciu państw (2004–2006),
 • 20 deputowanych z sześciu państw (2007–2009).
 • Do zmiany w trakcie kadencji doszło w związku z rozszerzeniem UE z dniem 1 stycznia 2007 o dwa nowe państwa członkowskie (Rumunia i Bułgaria).

  Europejska Partia Ludowa – Europejscy Demokraci – frakcja w Parlamencie Europejskim istniejąca pomiędzy 20 lipca 1999 a 22 czerwca 2009, tj. w okresie VI i VII kadencji.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.

  W 2008 Parlament przyjął nową zasadę, na mocy której w nowej kadencji (2009–2014) limit podniesiony został do 25 deputowanych reprezentujących minimum 7 państw (jedna czwarta państw członkowskich).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tożsamość, Tradycja i Suwerenność (ang. Identity, Tradition and Sovereignty - ITS) - istniejąca między 15 stycznia a 14 listopada 2007 grupa polityczna w Parlamencie Europejskim, zrzeszająca członków o poglądach nacjonalistycznych. W skład grupy wchodziło 23 eurodeputowanych (w chwili założenia grupy było ich 20) z siedmiu państw.
  Unia na rzecz Europy Narodów (UEN, ang. Union for a Europe of the Nations) to grupa prawicowych (w większości konserwatywnych i eurosceptycznych) partii w Parlamencie Europejskim. Grupa ta istniała również w poprzedniej kadencji parlamentu (w latach 1999-2004) pod tą samą nazwą i liczyła na koniec kadencji 30 członków (przewodniczącym Grupy UEN był wtedy Francuz Charles Pasqua).
  Grupa na rzecz Europy Demokracji i Różnorodności (ang. Europe of Democracies and Diversities, EDD) - eurosceptyczna frakcja w Parlamencie Europejskim, która funkcjonowała w latach 1999-2004. Współprzewodniczącymi Grupy EDD (liczącej na koniec kadencji 18 posłów) byli: Holender Johannes Blokland, Duńczyk Jens-Peter Bonde i Francuz Jean Saint-Josse (ten ostatni do 2002, kiedy to zastąpił go jego rodak Yves Butel). Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 dotychczasowi członkowie oraz posłowie z nowo przyjętych do Unii Europejskiej krajów utworzyli nową frakcję o nazwie Niepodległość i Demokracja.
  Niepodległość i Demokracja (IND/DEM, ang. Independence and Democracy) to grupa eurosceptycznych partii w Parlamencie Europejskim, funkcjonująca w latach 2004-2009.
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama