Foster and Partners

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ratusz w Londynie wybudowany w 2002 roku

Foster and Partners – firma architektoniczna w Wielkiej Brytanii, znana z wielu projektów, m.in. wieżowców i terminali lotniczych.

Schweizerische Rückversicherungs-Gesellschaft (Swiss Re) – szwajcarskie towarzystwo reasekuracyjne z siedzibą w Zurychu, założone w 1863 przez Helvetia General Insurance Company, Schweizerische Kreditanstalt (Credit Suisse) oraz Basler Handelsbank w związku z dużym zapotrzebowaniem na usługi reasekuracyjne w wyniku szkód wyrządzonych przez pożar w Glarus w 1881.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Firma założona została przez Normana Fostera jako Foster Associates w 1967 r. W latach 90. XX wieku nazwa została zmieniona na Foster and Partners, aby lepiej odzwierciedlić wpływ innych głównych architektów biura.

Najważniejsze projekty[ | edytuj kod]

 • Sainsbury Centre for Visual Arts w University of East Anglia w Norwich, 1978
 • HSBC Tower w Londynie, 1986
 • Terminal na lotnisku w Stansted, 1991
 • Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem, 1997
 • Millennium Bridge w Londynie, 1999-2002
 • City Hall w Londynie, 2002
 • 30 St Mary Axe w Londynie – siedziba Swiss Re, 2004, Nagroda Stirlinga
 • Wiadukt w Millau, najwyższy most drogowy na świecie, 2004
 • Stadion Wembley – przebudowa

 • Terminal pasażerski – budynek lub zespół budynków, będących wydzieloną częścią portu lotniczego lub morskiego przeznaczoną do obsługi ruchu pasażerskiego i świadczącą usługi na rzecz przybywających i opuszczających port pasażerów.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Foster and Partners – strona w serwisie ArchINFORM (ang. • niem.)
 • Artykuł z Guardian'a
 • Norwich (/ˈnɒɹɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Norfolk, przy ujściu rzeki Wensum do rzeki Yare. W XI wieku Norwich było drugim pod względem wielkości miastem w Anglii po Londynie. W czasach przed rewolucją przemysłową hrabstwo Norwich zaliczano do najludniejszych w kraju. Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Commerzbank Tower – wieżowiec we Frankfurcie nad Menem. Od momentu oddania w 1997 do 2003 roku, najwyższy wieżowiec w Europie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Norman Robert Foster, Lord Foster of Thames Bank (ur. 1 czerwca 1935 w Manchesterze w Wielkiej Brytanii) – brytyjski architekt.
  Ratusz w Londynie (ang. City Hall in London) – siedziba władz Londynu (Greater London Authority) i burmistrza Londynu.
  Port lotniczy Londyn-Stansted (ang.: London Stansted Airport, kod IATA: STN, kod ICAO: EGSS) – duże międzynarodowe lotnisko położone 48 km na północny wschód od Londynu, obsługujący tanie linie lotnicze. Jest to obecnie czwarty co do wielkości port lotniczy Wielkiej Brytanii, trzeci co do wielkości obsługujący Londyn po Heathrow i Gatwick. Posiada jedną 3048-metrową drogę startową na kierunku 05/23. W latach 2000-2006 obsłużył kolejno 11,85 – 13,65 – 16,05 – 18,71 – 20,91 – 22,01 i 23,68 milionów pasażerów.

  Reklama