Fortymile River

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fortymile Riverrzeka w Stanach Zjednoczonych (Alaska) i w Kanadzie (Jukon), o długości 97 km. Stanowi dopływ rzeki Jukonu.

Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

Nazwę rzece nadali poszukiwacze złota, które odkryto tam w 1886 roku. Nazwa odzwierciedla odległość od ujścia rzeki do Fort Reliance, byłej osady założonej przez członków Kompanii Zatoki Hudsona. Górnicy od tamtego czasu wydobyli z rzeki ponad pół miliona uncji złota.

Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Jukon (ang. i fr. Yukon) – terytorium Kanady. Graniczy z Terytoriami Północno-Zachodnimi od wschodu, z Kolumbią Brytyjską na południu i Alaską na zachodzie. Północną granicę terytorium stanowi wybrzeże Morza Beauforta.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Rzeki Ameryki Północnej
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Feature Detail Report for: Fortymile River
    2. BLM Alaska: History and Natural Setting (ang.). [dostęp 28 listopada 2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 listopada 2013)].




    Reklama