Fortune 500

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fortune 500 – coroczny ranking 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw, klasyfikowanych według przychodów brutto, po poprawkach dokonywanych przez magazyn Fortune wyłączających wpływ podatków akcyzowych nakładanych na przedsiębiorstwa.

General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).Przychód – uzyskany lub należny wpływ wartości, korzyści materialnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, działalności wykonywanej osobiście, pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy oraz z nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Lista jest tworzona i publikowana przez amerykański magazyn gospodarczy Fortune. Obejmuje ona przedsiębiorstwa publiczne i prywatne, co do których informacja o przychodach jest dostępna publicznie. Pierwsza lista Fortune 500 została opublikowana w 1955 roku.

Choć lista Fortune 500 jest najbardziej znana, istnieją również podobne rankingi, jak Fortune 100 (obejmujący 100 największych amerykańskich przedsiębiorstw) czy szerszy Fortune 1000 (obejmujący 1000 największych amerykańskich przedsiębiorstw). Podczas gdy samo występowanie poszczególnych przedsiębiorstw na mniejszych z list jest dość stabilne, ich kolejność w rankingu ulega z czasem zmianom w zależności od przychodów, a często także z powodu fuzji przedsiębiorstw już znajdujących się na liście.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych to największa wolnorynkowa gospodarka pojedynczego państwa na świecie. Wartość PKB USA w 2011 wyniosła ponad 15 bln USD, co stanowiło około 19% produktu światowego brutto. Gospodarka USA charakteryzuje się dużo większym liberalizmem ekonomicznym niż gospodarki w krajach UE. Charakteryzuje też się o wiele niższymi podatkami, o wiele mniejszą interwencją rządu w gospodarkę oraz brakiem tak rozległych zabezpieczeń socjalnych jak w UE.Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

Historia[ | edytuj kod]

Pomysłodawcą stworzenia listy Fortune 500 był Edgar P. Smith, redaktor magazynu Fortune.

Pierwotnie ranking Fortune 500 był ograniczony do przedsiębiorstw, których przychody pochodziły z produkcji, górnictwa lub wydobycia źródeł energii. W tym samym czasie Fortune opublikował listę Fortune 50, obejmującą 50 największych banków komercyjnych (klasyfikowanych według kapitału), przedsiębiorstw użyteczności publicznej (klasyfikowanych według kapitału), przedsiębiorstw handlu detalicznego (klasyfikowanych według przychodów brutto) oraz przedsiębiorstw transportowych (klasyfikowanych według przychodów). Magazyn Fortune zmienił tę metodologię w roku 1994, dołączając do listy przedsiębiorstwa usługowe. Wraz z tą zmianą do listy Fortune 500 dołączyło 291 nowych przedsiębiorstw, w tym 3 trafiły do pierwszej dziesiątki.

Katharine Graham (ur. 16 czerwca 1917 w Nowym Jorku, zm. 17 lipca 2001 w Sun Valley, Idaho) - amerykańska wydawczyni. Kierowała należącą do rodziny gazetą The Washington Post przez ponad dwie dekady, włącznie z najsławniejszym okresem afery Watergate, która doprowadziła do rezygnacji prezydenta Richarda Nixona z prezydentury Stanów Zjednoczonych. Zdobyła Nagrodę Pulitzera w 1998 za wspomnienia Personal History.Timothy Donald „Tim” Cook (ur. 1 listopada 1960 w Mobile) – dyrektor generalny Apple Inc.; w firmie od marca 1998. Został mianowany CEO, po rezygnacji Steve’a Jobsa 24 sierpnia 2011.

W roku 1955 listę otwierało przedsiębiorstwo General Motors z przychodem 9823,5 mln i zyskiem 806 mln dolarów. General Motors utrzymało się na liście Fortune w roku 2005 zajmując 3. miejsce z przychodem 193 517 mln i zyskiem 2805 mln dolarów.

W roku 1972 Katharine Graham została pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora generalnego przedsiębiorstwa znajdującego się na liście Fortune 500 jako dyrektor generalny The Washington Post Company, a dyrektor generalny Apple Inc. Tim Cook został pierwszym homoseksualistą na stanowisku dyrektora generalnego przedsiębiorstwa z listy Fortune 500, otwarcie przyznając się do bycia gejem w roku 2014.

Fuzja (ang. merger) – operacja łączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw, bądź przejęcie jednych przedsiębiorstw przez inne, w wyniku którego powstaje nowy podmiot.Poniższa lista przedstawia największe publiczne i prywatne przedsiębiorstwa świata ze względu na ich roczny przychód. Na liście przedstawione są jedynie przedsiębiorstwa o przychodzie przekraczającym 100 mld $ rocznie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.
Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

Reklama