Fort Leavenworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grant Hall, symbol Fortu Leavenworth

Fort Leavenworth – baza United States Army znajdująca się w hrabstwie Leavenworth w stanie Kansas na północnym wschodzie tego stanu. Jest to najstarszy fort/baza US Army na zachód od Waszyngtonu, użytkowany bez przerwy od ponad 180 lat. Fort Leavenworth był w przeszłości nazywany „intelektualnym ośrodkiem Armii”.

Buffalo Soldiers (dosłownie Bawoli żołnierze) to nazwa pierwotnie odnosząca się do 10 Regimentu Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. Został on uformowany w Fort Leavenworth w Kansas 21 września 1866 z Afroamerykańskich żołnierzy. Przydomek nadały mu plemiona indiańskie, przeciwko którym walczył. Z czasem mianem tym zaczęto określać inne Afroamerykańskie oddziały sformowane w 1866:David Howell Petraeus (ur. 7 listopada 1952 w Cornwall-on-Hudson w stanie Nowy Jork) – amerykański wojskowy, generał US Army, naczelny dowódca sił koalicyjnych w Iraku (MNF-I) od 26 stycznia 2007 do 16 września 2008. Prezydent Barack Obama 23 czerwca 2010 mianował go dowódcą wojsk amerykańskich w Afganistanie w miejsce zdymisjonowanego gen. Stanleya McChrystala.

Z Fortu Leavenworth pochodzili tzw. „Buffalo Soldiers”, czarnoskórzy żołnierze 10 Pułku Kawalerii sformowanego właśnie tutaj 21 września 1866 roku. Przezwisko nadali walczący z nimi Indianie; w okresie późniejszym określenie stało się synonimem wszystkich oddziałów złożonych z Afro-Amerykanów, a sformowanych po 1866 roku.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Omar Nelson Bradley (ur. 12 lutego 1893 w Clark, zm. 8 kwietnia 1981 w Nowym Jorku w stanie Nowy Jork) – generał armii amerykańskiej, na froncie północno-afrykańskim i europejskim w czasie II wojny światowej, Przewodniczący Połączonego Kolegium Szefów Sztabów (1949–1953).

W okresie XIX-wiecznego parcia Amerykanów – zgodnie z „Boskim Przeznaczeniem” – ze wschodu na zachód, Fort Leavenworth był miejscem, gdzie zbiegały się drogi tysięcy żołnierzy, mierniczych, osadników, Indian, wędrownych kaznodziei i dążących do Kalifornii i Oregonu imigrantów. 1 sierpnia 1846 roku do fortu dotarł batalion dowodzony przez pułkownika Jamesa Allena. Allen był chory i zmarł w Forcie Leavenworth, a jego nagrobek jest pierwszym z wielu na tutejszym Cmentarzu Narodowym.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Defense, w skrócie: DoD) - urząd federalny Stanów Zjednoczonych, na którym spoczywa obowiązek koordynowania i nadzorowania agencji i funkcji rządu wiążących się z bezpieczeństwem narodowym i siłami zbrojnymi. Sekretarz obrony jest członkiem rządu (cabinet).

Obecnie Fort Leavenworth to miejsce, gdzie znajduje się wojskowy kompleks więzienny z jedynym ciężkim więzieniem Departamentu Obrony. Ponadto Fort Leavenworth gości w swoich murach instytucje naukowo-dydaktyczne, jak na przykład United States Army Command and General Staff College, który kończyli wybitni dowódcy, jak George Marshall, Douglas MacArthur, Dwight Eisenhower i Omar Bradley. Fort zajmuje powierzchnię 2300 ha i posiada tysiąc budynków o łącznej powierzchni 700 000 m². Od roku 1978 komendantem fortu jest zawsze oficer w stopniu generała-porucznika. W 2007 roku był nim David Petraeus.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Census-designated place (CDP) – jednostka osadnicza w USA, termin ten używany jest przez Amerykański Urząd Statystyczny do celów statystycznych, na przykład przy spisach powszechnych.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. U.S. Army 2011 ↓, s. 160.
 2. Combined Arms Center Overview. Usacac.army.mil. [dostęp 2012-03-19].
 3. Viola 1987 ↓, s. 89.
 4. H.R. 1177: 5-Star Generals Commemorative Coin Act. coinnews.net, 23 lutego 2009.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • U.S. Army: A Complete History. pod red. płk. Raymonda K. Bluhma Jr. New York: The Army Historical Foundation / Beaux Arts Editions, 2011. ISBN 978-0-88363-640-4.
 • Herman J. Viola: Exploring the West. Washington, DC: Smithsonian Institution, 1987. ISBN 0-895-99021-0.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Fort Leavenworth, strona domowa (ang.)

 • United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  George Catlett Marshall (ur. 31 grudnia 1880 w Uniontown w stanie Pensylwania, zm. 16 października 1959 w Waszyngtonie) – amerykański dowódca wojskowy, generał armii United States Army, uczestnik I i II wojny światowej, polityk, 50. Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych (1947–1949), sekretarz obrony USA (1950–1951), przewodniczący Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1953).
  Douglas George MacArthur (ur. 26 stycznia 1880 w Little Rock, zm. 5 kwietnia 1964 w Waszyngtonie) – amerykański generał, dowódca armii alianckich na południowo-zachodnim teatrze działań na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem wojskowym w Stanach Zjednoczonych – Medalem Honoru. Był jednym z pięciu amerykańskich oficerów, którzy osiągnęli stopień generała armii (ang. General of the Army, odpowiednik marszałka). Wyższy stopień – generała armii (l. mn. – "General of the Armies") otrzymali jedynie John Pershing i pośmiertnie George Washington.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  United States Army Command and General Staff College (CGSC, dawniej USACGSC) w Fort Leavenworth w stanie Kansas – szkoła wyższa prowadząca zajęcia podyplomowe dla oficerów United States Army i innych siostrzanych broni, jak również oficerów z zagranicy. Uczelnia została założona w roku 1881 przez gen. Williama Tecumseha Shermana jako „szkoła piechoty i kawalerii” (ang. Infantry and Cavalry School). Szkoła powstała na podstawie Generalnych Wytycznych Departamentu Wojny z 7 maja 1881 roku, zgodnie z którymi generał dowodzący Departamentem Missouri winien jak najszybciej założyć w Fort Leavenworth szkołę dla oficerów piechoty i kawalerii na wzrór już działającej szoły artylerii. W roku 1907 zmieniono nazwę na School of the Line. Program zajęć ulegał zmianie na podstawie doświadczeń, jakie niosły ze sobą I i II wojna światowa, wojna koreańska i wietnamska oraz wszystkie inne konfliktu zbrojne, łącznie z trwającymi współcześnie.
  Dwight David Eisenhower, ps. Ike (ur. 14 października 1890 w Denison, zm. 28 marca 1969 w Waszyngtonie) – amerykański dowódca wojskowy, generał armii United States Army, uczestnik II wojny światowej, Naczelny Dowódca Alianckich Ekspedycyjnych Sił Zbrojnych (1943–1945), polityk, 34. prezydent Stanów Zjednoczonych (1953–1961).
  Boskie Przeznaczenie (ang. Manifest Destiny) – hasło sformułowane i użyte po raz pierwszy przez redaktora „Democratic Review” – Johna L. O’Sullivana w lipcu 1845 roku. 27 grudnia 1845 O’Sullivan w jednym ze swych artykułów wyraził ten pogląd, pisząc, że prawo Stanów Zjednoczonych do przejęcia Oregonu leży „w naszym Boskim Przeznaczeniu do rozprzestrzeniania i zajęcia całego kontynentu, który Opatrzność nam ofiarowała”.

  Reklama