For Whom the Bell Tolls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

For Whom the Bell Tolls – singel zespołu Metallica z albumu Ride the Lightning z 1984 roku. Utwór został skomponowany przez Jamesa Hetfielda, Larsa Ulricha i Cliffa Burtona.

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Wah-wah (lub tzw. kaczka) - podłogowy efekt gitarowy z rodziny pedałów ekspresji do gitar elektrycznych i gitar basowych, charakteryzujący się możliwością zmiany parametrów jego działania w czasie grania, kiedy ręce gitarzysty są zajęte. Wah-wah to filtr obwiedni, w oryginalnej postaci było to urządzenie do regulacji szerokości pasma przenoszenia, dodatkowo jednak urządzenie potrafi wzbogacić brzmienie o charakterystyczny efekt "mówienia" gitary, stąd też nazwa samego efektu.

Utwór rozpoczyna się i kończy uderzeniami dzwonów, podobne wstępy mają m.in. „Black Sabbath” zespołu Black Sabbath, czy też „Hells Bells” zespołu AC/DC. Chromatyczny wstęp często bywa mylony z gitarą elektryczną. W rzeczywistości gra go Cliff Burton na gitarze basowej korzystając przy tym z efektów gitarowych, by osiągnąć zniekształcenie dźwięku oraz pedału wah-wah. Po wstępie Burton z gitarą basową usadawia się w stałym trójwierszowym rytmie.

Cliff Burton, właśc. Clifford Lee Burton (ur. 10 lutego 1962 w Castro Valley, zm. 27 września 1986 w Dörarp, gmina Ljungby) – amerykański gitarzysta basowy zespołu Metallica, wcześniej basista zespołu Trauma.Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.

Tekst piosenki napisany został na podstawie rozdziału z powieści Ernesta Hemingwaya, „For Whom the Bell Tolls” („Komu bije dzwon”), w którym pięciu republikańskich żołnierzy podczas hiszpańskiej wojny domowej próbuje uciec Frankistom z ukradzionymi końmi, zostają jednak zabici przez wrogi samolot na wzgórzu, na którym zostali otoczeni.

Robert Trujillo, właściwie Roberto Agustín Miguel Santiago Samuel Trujillo Veracruz (ur. 23 października 1964 w Santa Monica) – amerykański gitarzysta basowy. Grał w zespołach: Suicidal Tendencies, Infectious Grooves, Black Label Society oraz Ozzy’ego Osbourne’a. Obecnie jest basistą zespołu Metallica, do którego dołączył po nagraniu, a przed wydaniem, płyty St. Anger.AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".

Pierwsza solówka na gitarze elektrycznej grana przez Kirka Hammetta jest bardzo podobna do tej którą gra Tony Iommi na koniec piosenki zespołu Black Sabbath, „Fairies Wear Boots” z albumu Paranoid z 1970 roku.

Utwór jest niemal zawsze grany na koncertach zespołu. Podczas wykonywania tej piosenki na żywo przez Metallikę tradycyjnie zaczyna się ona od solówki na basie jako hołd dla Cliffa Burtona.

Piosenka została wykonana z orkiestrą symfoniczną i jest zawarta na albumie S&M. Została zagrana nieco szybciej, dlatego też jest 20 sekund krótsza od wersji z Ride the Lightning. Utwór znalazł się również na Live Shit: Binge & Purge.

Hiszpańska wojna domowa – wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami), a prawicową opozycją (nacjonalistami, monarchistami, konserwatystami i faszystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939.Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.

„For Whom the Bell Tolls” został zagrany 30 września 2000 roku w Katowicach na zlocie fanów Metalliki. Na okładce płyty z tego koncertu przekręcono nazwę piosenki („For Whom the Bells Tolls”) i nazwisko Cliffa (Burton).

Fiński zespół Apocalyptica zamieścił na swoim albumie Inquisition Symphony w 1997 roku nieco skróconą wersję tej piosenki zagraną na samych wiolonczelach. Na albumie znalazły się również 3 inne utwory Metalliki.

„For Whom the Bell Tolls” doczekał się również wersji techno. Nagrał ją DJ Spooky i została umieszczona na ścieżce dźwiękowej do filmu Spawn. Część utworu znalazła się również w początkowych scenach filmu „Zombieland” oraz „Triple Frontier”

DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Jason Curtis Newsted (ur. 4 marca 1963 w Battle Creek, Michigan) – amerykański basista i gitarzysta, były członek thrashmetalowych zespołów: Metallica oraz Flotsam and Jetsam. Obecnie lider heavymetalowego zespołu Newsted.

Twórcy[ | edytuj kod]

Wykonawcy[ | edytuj kod]

 • James Hetfield – śpiew, gitara rytmiczna
 • Lars Ulrich – perkusja
 • Cliff Burton – gitara basowa
 • Kirk Hammett – gitara prowadząca
 • Produkcja[ | edytuj kod]

 • Nagrywany i miksowany w Sweet Silence Studios w Kopenhadze, Dania
 • Producent: Metallica
 • Asystenci: Flemming Rasmussen, Mark Whitaker
 • Inżynier: Flemming Rasmussen
 • Masterowany w Masterdisku w Nowym Jorku, USA przez Boba Ludwiga
 • Black Sabbath – brytyjski zespół hardrockowy, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w 1968 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu, dlatego zmniejszył napięcie strun, strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się, charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, na której powtarzano ciężkie riffy, także ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce ezoterycznej i okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części. Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  James Alan Hetfield, (ur. 3 sierpnia 1963 w Downey w stanie Kalifornia) – jeden z założycieli zespołu Metallica. Wokalista i gitarzysta rytmiczny.
  Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.
  Tony Iommi, właściwie Frank Anthony Iommi (ur. 19 lutego 1948 w Birmingham)) – brytyjski muzyk, gitarzysta, założyciel grupy muzycznej Black Sabbath.
  Apocalyptica – fińska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę heavy metalową z elementami muzyki poważnej, w tym symfonicznej. Powstała w 1993 roku w Helsinkach jako kwartet smyczkowy. Debiut formacji Plays Metallica by Four Cellos wydany w 1996 roku zawierający wyłącznie interpretacje utworów z repertuaru Metalliki cieszył się znaczną popularnością na świecie sprzedając się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.
  Kirk Lee Hammett (ur. 18 listopada 1962, w San Francisco, Kalifornia) – gitarzysta amerykański. Od 1983 roku członek thrashmetalowej grupy Metallica, a wcześniej Exodus. Udzielał się również w Spastik Children.
  Ride the Lightning – drugi album studyjny amerykańskiego zespołu thrashmetalowego Metallica. Został wydany 27 lipca 1984 roku przez wytwórnię Megaforce Records. Jest to drugie i ostatnie wydawnictwo zespołu dla tej wytwórni, od której grupa odeszła za namową menadżera, Cliffa Burnsteina z QPrime Management, które wypromowało między innymi AC/DC, Aerosmith, i Scorpionsów. We wrześniu 1984 Metallica podpisała kontrakt z wytwórnią Elektra, która dwa miesiące później wydała reedycję albumu.
  Inquisition Symphony – drugi album studyjny fińskiej grupy muzycznej Apocalyptica. Wydawnictwo ukazało się 22 września 1998 roku nakładem wytwórni muzycznej Universal Music Group. Płyta dotarła do 10. miejsca fińskiej listy sprzedaży.

  Reklama