Footlights

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ADC Theatre, siedziba Footlights

Footlights (pełna nazwa: Cambridge University Footlights Dramatic Club) – brytyjski amatorski teatr studencki, znany z dużej liczby członków, którzy zostawali później znanymi artystami teatralnymi, telewizyjnymi i filmowymi. Stałą siedzibą grupy jest ADC Theatre w Cambridge. Obiekt ten jest własnością Uniwersytetu, zaś jego sala może pomieścić 227 osób.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Powstał w 1883, ale ogólnokrajową renomę zyskał dopiero w latach 60. XX wieku, kiedy to stał się sceną słynącą z występów znakomitych komików i satyryków młodego pokolenia. Przez wiele lat jego członkami mogli być wyłącznie studenci Uniwersytetu Cambridge. Obecnie prawo to rozszerzono również na osoby pobierające naukę w drugiej mającej siedzibę w Cambridge państwowej uczelni – Anglia Ruskin University.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.

Członkowie[ | edytuj kod]

Najbardziej znanymi spośród byłych członków grupy są m.in.:

 • Donald Hewlett
 • Graham Chapman
 • John Cleese
 • Eric Idle
 • Stephen Fry
 • Germaine Greer
 • Hugh Laurie
 • Charles Shaughnessy
 • Emma Thompson
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Germaine Greer (ur. 29 stycznia 1939) – australijska feministka, pisarka, dziennikarka i wykładowczyni literatury angielskiej z okresu modernizmu. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej znaczących działaczek feministycznych XX wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  James Hugh Calum Laurie, OBE (ur. 11 czerwca 1959 w Oksfordzie) – brytyjski aktor, scenarzysta filmowy, pisarz i muzyk.
  Charles Shaughnessy, właściwie Charles George Patrick Shaughnessy, 5. baron Shaughnessy (ur. 9 lutego 1955 roku w Londynie) - brytyjski aktor.
  John Marwood Cleese (ur. 27 października 1939 w Weston-super-Mare) – angielski aktor komediowy, członek grupy Monty Python.
  Stephen Fry (ur. 24 sierpnia 1957 w Londynie) – brytyjski aktor i komik, pisarz i reżyser, w Polsce znany przede wszystkim z roli Melchetta w serialu Czarna Żmija.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama