• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Football League Second Division  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Blackburn Rovers Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Blackburn, jeden z założycieli (w 1888 r.) angielskiej ligi. Trzykrotny mistrz Anglii, jeden z pięciu klubów (obok Arsenalu, Manchester United, Manchester City i Chelsea), który zdobył tytuł mistrzowski (w 1995) od czasu powstania Premier League. W sezonie 2011/12 zespół zajął 19.miejsce w rozgrywkach Premiership i spadł do Championship.Glossop North End A.F.C. – angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Glossop, w północno-zachodniej części kraju. Obecnie występuje w Northern Premier League Division One East (D8).
  Zasady promocji i spadków[ | edytuj kod]

  W latach 1892-1898 nie było bezpośrednich awansów i spadków. Rozgrywano mecze testowe, w których udział brały zespoły z ostatnich miejsc First Division i pierwszych miejsc Second Division.

  Od sezonu 1898/1899 wprowadzono zasadę bezpośrednich promocji i spadków. 1. ligę opuszczały dwie ostatnie drużyny, awans uzyskiwały dwie najlepsze. Pierwszymi spadkowiczami z First Division były: Bolton Wanderers oraz The Wednesday; zespoły, które po raz pierwszy w historii uzyskały promocję to: Manchester City i Glossop North End.

  Football Alliance – rozgrywki piłkarskie w Anglii, przeznaczone dla męskich drużyn, organizowane w latach 1889–1892. Lincoln City Football Club - jest to angielska drużyna piłkarska grająca obecnie w Football Conference (piąty poziom angielskiego systemu ligowego). Zespół rozgrywa swoje mecze na mogącym pomieścić 10,127 widzów Sincil Bank. Przydomek klubu: The Imps (Skrzaty) pochodzi prawdopodobnie od kamiennej figurki znajdującej się w katedrze miejskiej. Lincoln tradycyjnie gra w czerwono-białych koszulkach w paski, czarnych spodenkach i czerwono-białych getrach.

  W 1920 utworzono Football League Third Division. Ostatnia drużyna Division Two z sezonu 1919/1920 - Grimsby Town - została pierwszym spadkowiczem z 2. ligi; stała się zarazem jednym z 22 założycieli nowo utworzonej 3. ligi. Jej miejsce zajęła walijska drużyna - Cardiff City.

  Rok później Third Division podzielono na dwie grupy - północną i południową; z Division Two spadały wówczas dwa zespoły do jednej z grup w zależności od położenia geograficznego. Od sezonu 1973-1974 Second Division opuszczały trzy drużyny.

  William McGregor (ur. 13 kwietnia 1846, zm. 20 grudnia 1911) – działacz piłkarski epoki wiktoriańskiej, uważany za założyciela pierwszych na świecie ligowych rozgrywek piłkarskich The Football League.System ligowy opiera się na hierarchiczności lig, powiązanych ze sobą zasadą awansów i spadków. Kluby, które zajmą pierwsze pozycje w lidze wspinają się po stopniach „piramidy” piłkarskiej coraz wyżej, zaś te plasujące się na ostatnich lokatach spadają w dół do coraz niższych klas ligowych. Teoretycznie jest możliwe, aby klub z najniższej ligi, awansując rok po roku wygrał Premier League, czyli zdobył mistrzostwo Anglii. Praktycznie jest to właściwie niemożliwe, a nawet jeśli to po wielu latach „wspinaczki” po stopniach ligowych. Awanse nie są automatyczne, bo pomiędzy niektórymi ligami trzeba oprócz sportowych spełniać kryteria finansowo-organizacyjne. Piramida piłkarska w Anglii liczy ponad 7 000 klubów, nie licząc drużyn z lig, które nie należą do piramidy.

  W 1987 po raz pierwszy rozegrano mecze barażowe o awans do First Division; o jedno dodatkowe miejsce premiujące awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii uczestniczyły zespoły z miejsc 3-6.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Aston Villa : 1874-1920 (ang.). Spartacus Educational. [dostęp 26 czerwca 2011].
  2. History of the Football League (ang.). football-league.co.uk. [dostęp 7 lipca 2011].
  3. P. Soar, M. Tyler, s. 17
  4. R. Jeffery, s. 47
  5. op. cit.
  6. 1898-1899 Football League (ang.). Football Club History Database. [dostęp 7 lipca 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)].
  7. Grimsby Town (ang.). Historical Kits. [dostęp 7 lipca 2011].
  8. Cardiff City in numbers (ang.). football-league.co.uk. [dostęp 7 lipca 2011].
  9. The Football League Championship - History (ang.). the-football-club.com. [dostęp 7 lipca 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 października 2011)].
  Cardiff City Association Football Club (wal. Clwb pêl-droed Dinas Caerdydd) - walijski klub piłkarski z Cardiff. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Cardiff City Stadium, mogącym pomieścić 26 628 widzów. W sezonie 2013/2014 po 51 latach Cardiff City ponownie zagra w angielskiej ekstraklasie.Preston North End Football Club - angielski klub piłkarski z miasta Preston w północnej Anglii. Jest to zespół, który w 1889 roku jako pierwszy zdobył tytuł mistrza kraju, a zarazem tzw. podwójną koronę ("The Double"), ponieważ w tym samym roku oprócz mistrzostwa wygrał także w rywalizacji o puchar kraju. Obecnie zespół występuje w Football League One.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Premier League (nazywana także Barclays Premier League od nazwy sponsora) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 klubów. W lidze tej obowiązuje reguła awansu i spadku. Premier League jest korporacją, której 20 zespołów w niej grających są akcjonariuszami. Sezon rozgrywek rozpoczyna się w sierpniu, a kończy się w maju. Każdy klub rozgrywa 38 meczów w tym czasie ze wszystkich 380 spotkań ligowych. Premier League jest sponsorowana przez Barclays Bank i z tego powodu jest oficjalnie nazywana Barclays Premier League.
  Sheffield Wednesday Football Club jest angielskim klubem piłkarskim z Sheffield. Ich przydomek Owls (sowy) wziął się od nazwy dzielnicy (Owlerton) w której zlokalizowany jest stadion klubu. Ich największym rywalem jest Sheffield United F.C..
  First Division była jedną z lig The Football League w latach 1888-2004 i najwyższym poziomem ligowym w Anglii do czasu powstania Premier League w 1992 roku. Od tego czasu First Division była drugim poziomem ligowym w Anglii, aż do powstania Football League Championship w 2004 roku.
  Aston Villa Football Club (znany także jako The Villa, Villa lub The Villans) – angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Drużyna swoje mecze rozgrywa w dzielnicy Aston w mieście Birmingham. Zespół powstał w roku 1874. Od roku 1897 swoje pojedynki toczy na Villa Park. Aston Villa była jednym z założycieli The Football League w 1888 i Premier League w 1992. Klub został wprowadzony na giełdę przez jego poprzedniego właściciela i prezesa Douga Ellisa, w roku 2006 został kupiony przez Randy’ego Lernera.
  West Bromwich Albion Football Club (WBA, West Brom) (wymawiaj: wɛstˈbrɒmɪdʒ) – angielski klub piłkarski, mający swoją siedzibę w West Bromwich w West Midlands; obecnie występujący w rozgrywkach Championship. Pięciokrotny zdobywca Pucharu Anglii i mistrz kraju w sezonie 1919/1920. Barwy klubu to niebieski i biały. Największym rywalem WBA jest Wolverhampton Wanderers; mecze pomiędzy tymi drużynami noszą nazwę Black Country derby.
  Sheffield United Football Club – klub piłkarski z siedzibą w Sheffield, założony w 1889 roku, mistrz Anglii z 1898 roku, czterokrotny zdobywca Pucharu Anglii, w sezonie 2005/2006 zajął 2. miejsce w rozgrywkach Football League Championship i wywalczył bezpośredni awans do Premier League, w której występował w sezonie 2006/2007. Na początku sierpnia 2008 klub podpisał umowę współpracy z Liderem Włocławek. W akademii Sheffield znajduje się Rafał Matusiak sprowadzony zimą 2009 z Włocławka.
  Manchester City Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Manchesterze. Obecnie występuje w Premier League.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.83 sek.