• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Football League  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Puchar Anglii (F.A. Cup) – najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie. Organizatorem jest Angielska Federacja Piłkarska (The Football Association). W rozgrywkach biorą udział wszystkie angielskie kluby piłkarskie zrzeszone w związku.Blackburn Rovers Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Blackburn, jeden z założycieli (w 1888 r.) angielskiej ligi. Trzykrotny mistrz Anglii, jeden z pięciu klubów (obok Arsenalu, Manchester United, Manchester City i Chelsea), który zdobył tytuł mistrzowski (w 1995) od czasu powstania Premier League. W sezonie 2011/12 zespół zajął 19.miejsce w rozgrywkach Premiership i spadł do Championship.
  Kluby występujące w Football League[ | edytuj kod]

  W sezonie 2009/2010, w rozgrywkach ligowych występują zespoły:


  Historia[ | edytuj kod]

  Decyzją, która zapoczątkowała organizację pierwszej ligi piłkarskiej na świecie, było zalegalizowanie przez Angielski Związek Piłki Nożnej w 1885 r. zakładania profesjonalnych klubów piłkarskich. Dotychczas zespoły mogły mieć jedynie status amatorski, jednak od dłuższego już czasu potajemnie opłacały one swoich zawodników za grę. Zielone światło dla profesjonalizacji klubów sprawiło, że zaczęły one szukać stałych źródeł dochodu. Sporadycznie rozgrywane pojedynki między poszczególnymi hrabstwami, mecze towarzyskie, a także rozgrywki Pucharu Anglii, odbywające się w bardzo zróżnicowanych terminach, nie stanowiły już dla klubów pewnego zabezpieczenia finansowego. 2 marca 1888, szkocki dyrektor zespołu Aston Villa, William McGregor, wysłał do sekretarza swojego klubu, a także drużyn Blackburn Rovers, Bolton Wanderers, Preston North End oraz West Bromwich Albion, list z propozycją utworzenia ligi piłkarskiej, w której regularnie odbywałyby się spotkania.

  Arsenal Football Club (wym. [ˈɑ:sənl] lub [ˈɑ:snəl]; przydomek Kanonierzy) – angielski klub piłkarski z siedzibą w północnym Londynie, w dzielnicy Holloway. Jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn, 13-krotnym mistrzem kraju, 13-krotnym zdobywcą Pucharu Anglii i najdłużej utrzymującym się w najwyższej klasie rozgrywkowej zespołem w Anglii – od 1919 roku. Glossop North End A.F.C. – angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Glossop, w północno-zachodniej części kraju. Obecnie występuje w Northern Premier League Division One East (D8).

  Po dwóch spotkaniach przedstawicieli klubów w Londynie i Manchesterze, 17 kwietnia 1888 utworzono dla nowych rozgrywek nazwę Football League. Pierwsze rozgrywki ligowe rozpoczęły się kilka miesięcy później, 8 września i uczestniczyło w nich 12 zespołów z północnej oraz środkowej Anglii. Klub rozgrywał z każdym z innych zespołów dwa spotkania, jedno na własnym boisku, drugie na boisku przeciwnika. Za zwycięstwo w meczu postanowiono przyznawać dwa punkty, zaś za remis jeden. Pierwszym zwycięzcą rozgrywek został zespół Preston North End.

  Football Alliance – rozgrywki piłkarskie w Anglii, przeznaczone dla męskich drużyn, organizowane w latach 1889–1892. Football League Two (częściej nazywana League Two dla skrótu lub od sponsora: Npower Football League 2) - czwarta piłkarska klasa ligowa w angielskim systemie, a trzecia w The Football League.

  W 1892 r., Football League wchłonęło konkurencyjne rozgrywki Football Alliance, powiększając się o 11 drużyn, co spowodowało podział ligi na pierwszą i drugą dywizję. W 1898 r., wprowadzono system automatycznych awansów i spadków pomiędzy dwiema dywizjami. Dotychczas, najgorsze zespoły pierwszej dywizji rozgrywały z najlepszymi drużynami drugiej dywizji spotkania kontrolne i zwycięzcy tych spotkań uczestniczyli w następnym sezonie w pierwszej dywizji. Najgorszy zespół drugiej dywizji mógł się z kolei ubiegać o dopuszczenie do kolejnych rozgrywek.

  Blackpool Football Club – angielski klub piłkarski z miasta Blackpool. Ich lokalnym rywalem jest Preston North End. W klubie tym grał kiedyś zdobywca pierwszej Złotej Piłki Stanley Matthews. W 1953 roku Blackpool pokonało w finale FA Cup Bolton Wanderers 4:3.Watford Football Club – angielski zawodowy klub piłkarski z siedzibą w mieście Watford, w hrabstwie Hertfordshire, występujący w angielskiej Football League Championship.

  W 1919 r., po zawieszeniu ligi z powodu I wojny światowej, rozszerzono obie dywizje do 22 zespołów. Rok później, do rozgrywek zaproszono wszystkie drużyny z pierwszej dywizji Southern League, położone w południowej części Anglii, co spowodowało, że Football League na dobre objęło swym zasięgiem cały kraj (dotychczas w rozgrywkach tych występowały jedynie pojedyncze drużyny położone na południe od miasta Birmingham). Nowe kluby utworzyły trzecią dywizję ligi. Taki stan rzeczy utrzymał się tylko przez jeden sezon, bowiem w 1921 r. wprowadzono dla geograficznej równowagi trzecią dywizję północną (Third Division North), a także południową (Third Division South), do której przesunięto zespoły występujące w trzeciej dywizji. Do trzeciej dywizji północnej zaproszono zaś nowe kluby, ze środkowej oraz północnej Anglii. W 1939 r., wprowadzono numery na koszulkach zawodników.

  Barclays PLC (LSE: BARC , NYSE: BCS) — brytyjska firma holdingowa, globalny finansowy dostawca usług działająca na wszystkich kontynentach, autoryzowany i regulowany przez Financial Services Authority — Brytyjski Urząd ds. Usług Finansowych.Northampton Town Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Northampton, grający obecnie w Football League Two.

  Po II wojnie światowej, rozszerzono obie trzecie dywizje do 24 zespołów, co dało łączną liczbę 92 klubów występujących w rozgrywkach Football League. W 1958 r., postanowiono zakończyć regionalny podział na dwie trzecie dywizje i najlepsze zespoły obu dywizji ponownie utworzyły jedną, ogólnokrajową trzecią dywizję. Pozostałe kluby utworzyły natomiast czwartą dywizję (Fourth Division). W 1960 r., zorganizowano nowe rozgrywki pucharowe pod nazwą League Cup, których pierwszą edycję wygrał zespół Aston Villa. W 1965 r., wprowadzono możliwość dokonywania zmian podczas meczu.

  Bradford Park Avenue A.F.C. – angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Bradford, w hrabstwie West Yorkshire, na północy Anglii. Obecnie występuje w National League North. Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.

  Na początku lat osiemdziesiątych, zmieniono system przyznawania punktów za spotkania, od tej pory premiując zwycięstwo zespołu trzema punktami (FIFA wprowadziła ten system dopiero przy okazji Mistrzostw Świata w USA w 1994 r.). W 1983 r., The Football League podpisało lukratywny kontrakt z firmą Canon i po raz pierwszy wprowadzono dla rozgrywek ligowych nową nazwę, pochodzącą od głównego sponsora (Canon League). Do ligi angielskiej zaczęły wpływać wielkie pieniądze, bowiem podpisano również umowę z nadawcą satelitarnym British Sky Broadcasting (Sky TV), który zaoferował dziesiątki milionów funtów za prawo do transmisji spotkań na wyłączność. Od 1987 r., po zakończeniu sezonu zaczęto rozgrywać fazę play-off, dzięki której więcej klubów otrzymywało prawo do walki o awans do wyższej dywizji, co podniosło poziom atrakcyjności rozgrywek. Rozpoczęto również wymianę najgorszych zespołów czwartej dywizji z najlepszymi zespołami Football Conference, stabilizującym tym samym ogólnokrajowy system ligowy.

  Derby County Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Derby powstały w 1884 roku. W sezonie 2006/07 Derby awansowało ponownie do Premier League, ale już rok później pożegnało się z nią z zaledwie 11 punktami na koncie. Jest to najgorszy wynik w historii tych rozgrywek. W sezonie 2004/05 w Derby County grał napastnik reprezentacji Polski - Grzegorz Rasiak.Luton Town Football Club – angielski klub piłkarski mający siedzibę w Luton. Sezon 2008/2009 w rozgrywkach League Two rozpoczął z najwyższą karą dyscyplinarną w historii angielskiego futbolu (odjęcie 30 punktów, kara finansowa w wysokości 50 tysięcy funtów oraz degradacja do Conference w sezonie 2009/2010).

  Ogromne kwoty, jakie wpływały do budżetu organu zarządzającego rozgrywkami spowodowały, że najlepsze kluby angielskie zaczęły się domagać większej puli pieniędzy dla siebie. Zagroziły, że jeśli to nie nastąpi, opuszczą Football League i utworzą własne rozgrywki. Tak też się stało; latem 1992 r., 22 czołowe kluby zorganizowały własne rozgrywki ligowe, FA Premier League. Zarząd nowej ekstraklasy angielskiej podpisał z telewizją Sky TV nowy, osobny kontrakt. The Football League znalazło się w nieporównywalnie gorszej sytuacji; nie tylko w rozgrywkach tych przestały uczestniczyć najlepsze angielskie zespoły, ale liga straciła również wielkie pieniądze z tytułu kontraktu zerwanego przez nadawcę telewizyjnego. FA Premier League zgodziło się natomiast na utrzymanie w porządku angielskiego systemu ligowego i od tej pory najlepsze zespoły The Football League uzyskiwały automatyczny awans do Premiership, zaś najgorsze drużyny Premier League rozpoczynały nowy sezon w najwyższej dywizji Football League.

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Middlesbrough Football Club (wym. [ˈmɪdəlzbrə]) – angielski klub piłkarski znany również pod pseudonimem Boro, założony w Middlesbrough w 1876 roku. Od 1995 roku gra na obecnym obiekcie, Riverside Stadium. Poprzednim domem piłkarzy był Ayresome Park, gdzie grali prawie przez 92 lata, od 1903 do 1995.

  Jako że nowa angielska ekstraklasa "zwolniła" nazwę pierwszej dywizji, w Football League dokonano reorganizacji. Stara druga dywizja otrzymała nazwę dotychczasowej pierwszej (First Divison), trzecia dywizja - nazwę dotychczasowej drugiej (Second Division), zaś czwarta - nazwę dotychczasowej trzeciej (Third Division). W 1995 r., zwiększono liczbę zespołów występujących w Football League do 72, czym rozgrywki uzyskały ostateczny kształt, istniejący do dziś.

  Newcastle United Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Newcastle upon Tyne, występujący w rozgrywkach Premier League. Jest to zdobywca czterech mistrzostw Anglii. Swoje mecze rozgrywa na St James’ Park. Piłka nożna w Anglii była znana w średniowieczu. Sport ten uprawiano na ulicach, placach miejskich, bez żadnych ograniczeń i przepisów. Podczas gier często dochodziło do wypadków, zranień, a także kalectw i śmierci. Władze lokalne, następnie specjalne edykty królewskie zabraniały gry w piłkę. W XIV wieku Anglicy tę grę nazwali football.

  Priorytetem uznano poszukiwanie nowego, wielkiego sponsora, dzięki któremu do ligi wpłynęłoby więcej pieniędzy dla klubów w niej występujących. Przed sezonem 2004/2005, podpisano umowę z kompanią Coca-Cola. Spowodowało to kolejne przemianowanie trzech dywizji Football League. Pierwsza dywizja przyjęła nazwę Football League Championship (The Championship), druga - nazwę Football League One (League One), zaś trzecia dywizja - nazwę Football League Two (League Two).

  Football League Two (częściej nazywana League Two dla skrótu lub od sponsora: Sky Bet Football League 2) – czwarta piłkarska klasa ligowa w angielskim systemie, a trzecia w The Football League. Bradford City Association Football Club - angielski klub piłkarski z Bradford, założony w 1903 roku. Klub ten rozgrywa swoje mecze na Intersonic Stadium (Valley Parade).

  Sponsorzy tytularni rozgrywek[ | edytuj kod]

 • 1983-1986: CanonCanon League
 • 1986-1987: Today – Today League
 • 1987-1993: Barclays BankBarclays League
 • 1993-1996: Endsleigh Insurance – Endsleigh League
 • 1996-2004: Nationwide Building SocietyNationwide Football League
 • 2004-2010: The Coca-Cola CompanyCoca Cola Football League
 • 2010- : npower – npower Football League
 • II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.William McGregor (ur. 13 kwietnia 1846, zm. 20 grudnia 1911) – działacz piłkarski epoki wiktoriańskiej, uważany za założyciela pierwszych na świecie ligowych rozgrywek piłkarskich The Football League.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Ligi Angielskiej (ang. Football League Cup, znany jako League Cup lub obecnie Capital One Cup) – turniej piłkarski utworzony na podobieństwo Pucharu Anglii, jednakże mogą w nim uczestniczyć jedynie zespoły Premier League oraz te, które są zrzeszone w The Football League, (zespoły angielskie oraz walijskie, które rozgrywają spotkania w ramach Championship, League One oraz League Two). Aktualnie 92 zespoły mogą brać udział w rozgrywkach Pucharu Ligi Angielskiej.
  Wimbledon Football Club - nieistniejący, angielski klub piłkarski z siedzibą w Londynie, założony w 1889 roku. Klub ten w latach 1970-1980 występował w Division One, natomiast w latach 1986-2000 w Premiership. Największy jego sukces to zdobycie Pucharu Anglii w 1988. W 2003 klub został przeniesiony do miasta Milton Keynes i występował jako MK Dons.
  System ligowy opiera się na hierarchiczności lig, powiązanych ze sobą zasadą awansów i spadków. Kluby, które zajmą pierwsze pozycje w lidze wspinają się po stopniach „piramidy” piłkarskiej coraz wyżej, zaś te plasujące się na ostatnich lokatach spadają w dół do coraz niższych klas ligowych. Teoretycznie jest możliwe, aby klub z najniższej ligi, awansując rok po roku wygrał Premier League, czyli zdobył mistrzostwo Anglii. Praktycznie jest to właściwie niemożliwe, a nawet jeśli to po wielu latach „wspinaczki” po stopniach ligowych. Awanse nie są automatyczne, bo pomiędzy niektórymi ligami trzeba oprócz sportowych spełniać kryteria finansowo-organizacyjne. Piramida piłkarska w Anglii liczy ponad 7 000 klubów, nie licząc drużyn z lig, które nie należą do piramidy.
  Cardiff City Association Football Club (wal. Clwb pêl-droed Dinas Caerdydd) - walijski klub piłkarski z Cardiff. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Cardiff City Stadium, mogącym pomieścić 26 628 widzów. W sezonie 2013/2014 po 51 latach Cardiff City ponownie zagra w angielskiej ekstraklasie.
  Swansea City AFC (wal. Clwb Pêl-droed Dinas Abertawe) – walijski klub piłkarski obecnie występujący w FA Premier League. Swansea City oraz ich najwięksi rywale – Cardiff City F.C. są jedynymi walijskimi zespołami, które grały w najwyższej angielskiej lidze. Klub, którego gracze są nazywani "Łabędziami" ("The Swans") od założenia w 1912 roku (jako Swansea Town) aż do roku 2005 roku miał swoją siedzibę na Vetch Field, stadionie położonym w centrum miasta.
  Preston North End Football Club - angielski klub piłkarski z miasta Preston w północnej Anglii. Jest to zespół, który w 1889 roku jako pierwszy zdobył tytuł mistrza kraju, a zarazem tzw. podwójną koronę ("The Double"), ponieważ w tym samym roku oprócz mistrzostwa wygrał także w rywalizacji o puchar kraju. Obecnie zespół występuje w Football League One.
  Queens Park Rangers Football Club – angielski klub piłkarski z dzielnicy Hammersmith and Fulham w zachodnim Londynie. Swoje mecze rozgrywają na stadione Loftus Road.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.76 sek.