National League (piłka nożna w Anglii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Football Conference)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Football Conference – rozgrywki piłkarskie, w których grają drużyny z Anglii i Walii.

National League (do 2015 pod nazwą Conference National) jest piątą ligą angielską i jednocześnie najwyższą klasą rozgrywkową w National League System. W National League występują 24 zawodowe i pół-zawodowe kluby. The Football League (nazywane również od sponsora tytularnego: Sky Bet Football League), to rozgrywki piłkarskie, w których uczestniczą profesjonalne kluby z Anglii i Walii. Założone w 1888 roku, są to najstarsze tego typu rozgrywki na świecie.

Założone zostały w roku 1979. W ich skład wchodzą trzy ligi: Conference National, Conference North oraz Conference South. Niektóre kluby grające w Football Conference są profesjonalne, jednak większość drużyn jest półprofesjonalna. Conference National jest piątą i zarazem najniższą ogólnokrajową ligą w Anglii, tuż za Premier League oraz trzema ligami wchodzącymi w skład The Football League. Conference National jest także najwyższą ligą nieligowej piłki nożnej (non-League football). Conference North i Conference South to szósty poziom rozgrywkowy w Anglii.

Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

Historia[ | edytuj kod]

Football Conference została założona w roku 1979 przez kluby z Northern Premier League i Southern Premier League i początkowo nosiła nazwę Alliance Premier League. Od roku 1984 liga nosiła różne nazwy w zależności od tego kto był jej sponsorem. W roku 1986 nazwa została zmieniona na Football Conference. Od sezonu 2007/2008 po podpisaniu kontraktu z firmą Blue Square Conference National nosi nazwę Blue Square Premier, zaś dwie niższe ligi: Blue Square North oraz Blue Square South.

Od roku 1987 z ligi awansował jeden klub, w roku 2003 liczba drużyn została zwiększona do dwóch.

W skład Football Conference do roku 2004 wchodziła tylko jedna liga, jednak w sezonie 2004/2005 została ona powiększona i obecnie zawiera trzy ligi.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Football Conference (ang.)
  • Reklama