Football Alliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Football Alliance – rozgrywki piłkarskie w Anglii, przeznaczone dla męskich drużyn, organizowane w latach 1889–1892.

Sheffield Wednesday Football Club jest angielskim klubem piłkarskim z Sheffield. Ich przydomek Owls (sowy) wziął się od nazwy dzielnicy (Owlerton) w której zlokalizowany jest stadion klubu. Ich największym rywalem jest Sheffield United F.C..First Division była jedną z lig The Football League w latach 1888-2004 i najwyższym poziomem ligowym w Anglii do czasu powstania Premier League w 1992 roku. Od tego czasu First Division była drugim poziomem ligowym w Anglii, aż do powstania Football League Championship w 2004 roku.

Powstały jako konkurencja dla rozgrywek Football League, utworzonej w 1888 r. Podobnie jak w przypadku Football League, Football Alliance skupiały 12 klubów piłkarskich, a także obejmowały obszar północno-zachodniej Anglii (jednak rozszerzony o miasta Grimsby, Sheffield oraz Sunderland). Ich pierwszym zwycięzcą został zespół The Wednesday (dziś Sheffield Wednesday).

English Football League – rozgrywki piłkarskie, w których uczestniczą profesjonalne kluby z Anglii i Walii. Założone w 1888 roku, są to najstarsze tego typu rozgrywki na świecie.Football League Second Division - w latach 1892-1992 drugi, najwyższy poziom ligowy w Anglii. Po uformowaniu Premier League, liga ta stała się drugim najwyższym poziomem Football League i zarazem trzecim, najwyższym w kraju.

Pomimo że zmagania Football Alliance oraz Football League były od siebie w niezależne, te pierwsze traktowano jako podrzędne wobec drugich. Zespoły, które były wykluczane z rozgrywek Football League, przyjmowano do Football Alliance ("spadek" Stoke F.C. w 1890 r.), zaś najsilniejsze kluby Football Alliance regularnie wnioskowały o przyjęcie do Football League ("promocja" Stoke F.C. oraz Darwen F.C. w 1891 r.).

Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Darwen F.C. – angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Darwen, w północno-zachodniej części kraju.

W 1892 r. zdecydowano o połączeniu obydwu rozgrywek, polegającym de facto na wchłonięciu Football Alliance przez Football League. Football League, rozszerzone o zespoły występujące dotychczas w Football Alliance, podzielono na dwie dywizje. Pierwszą (First Division) utworzyły kluby członkowskie Football League oraz trzy - uznawane za najsilniejsze - kluby Football Alliance. Pozostałe kluby Football Alliance utworzyły zaś drugą dywizję Football League (Second Division).

Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Stoke City Football Club (wym. [ˈstoʊk ˈsɪti]; do 1928 roku znany jako Stoke Football Club) – klub piłkarski z miasta Stoke-on-Trent w środkowo-zachodniej Anglii. Stoke zostało założone w 1863 roku, a w 1925 roku zmienił nazwę na Stoke City. Stoke jest drugim najstarszym klubem piłkarskim na świecie, zaraz po Notts County. Przydomkiem klubu jest The Potters, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Garncarze.

Kluby występujące w Football Alliance[ | edytuj kod]


Zwycięzcy rozgrywek Football Alliance[ | edytuj kod]


Reklama