Football Alliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Football Alliance to rozgrywki piłkarskie, które odbywały się w Anglii w latach 1889-1892.

Sheffield Wednesday Football Club jest angielskim klubem piłkarskim z Sheffield. Ich przydomek Owls (sowy) wziął się od nazwy dzielnicy (Owlerton) w której zlokalizowany jest stadion klubu. Ich największym rywalem jest Sheffield United F.C..First Division była jedną z lig The Football League w latach 1888-2004 i najwyższym poziomem ligowym w Anglii do czasu powstania Premier League w 1992 roku. Od tego czasu First Division była drugim poziomem ligowym w Anglii, aż do powstania Football League Championship w 2004 roku.

Powstały jako konkurencja dla rozgrywek The Football League, które utworzono rok wcześniej. Podobnie jak w przypadku The Football League, Football Alliance skupiało 12 klubów piłkarskich, a także obejmowało obszar północno-zachodniej Anglii; był on jednak jeszcze rozciągnięty na miasta Grimsby, Sheffield oraz Sunderland. Pierwszym zwycięzcą rozgrywek został zespół The Wednesday (dziś znany jako Sheffield Wednesday).

Football League Second Division - w latach 1892-1992 drugi, najwyższy poziom ligowy w Anglii. Po uformowaniu Premier League, liga ta stała się drugim najwyższym poziomem Football League i zarazem trzecim, najwyższym w kraju.The Football League (nazywane również od sponsora tytularnego: Sky Bet Football League), to rozgrywki piłkarskie, w których uczestniczą profesjonalne kluby z Anglii i Walii. Założone w 1888 roku, są to najstarsze tego typu rozgrywki na świecie.

Pomimo że rozgrywki Football Alliance oraz Football League były od siebie w niezależne, te pierwsze traktowano jako podrzędne wobec drugich. Zespoły, które były wykluczane z rozgrywek The Football League, przyjmowano do Football Alliance ("spadek" Stoke F.C. w roku 1890), zaś najsilniejsze kluby Football Alliance regularnie wnioskowały o przyjęcie do The Football League ("promocja" Stoke F.C. oraz Darwen F.C. w roku 1891).

Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Darwen F.C. – angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Darwen, w północno-zachodniej części kraju.

W 1892 roku zdecydowano o połączeniu obu rozgrywek piłkarskich i wchłonięciu Football Alliance przez The Football League. The Football League, rozszerzone o zespoły występujące dotychczas w Football Alliance, podzielono na dwie dywizje. Pierwszą (First Division) utworzyły kluby członkowskie The Football League, a także trzy, uznawane za najsilniejsze, kluby Football Alliance. Pozostałe kluby Football Alliance utworzyły drugą dywizję The Football League (Second Division).

Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Stoke City Football Club (wym. [ˈstoʊk ˈsɪti]; do 1928 roku znany jako Stoke Football Club) – klub piłkarski z miasta Stoke-on-Trent w środkowo-zachodniej Anglii. Stoke zostało założone w 1863 roku, a w 1925 roku zmienił nazwę na Stoke City. Stoke jest drugim najstarszym klubem piłkarskim na świecie, zaraz po Notts County. Przydomkiem klubu jest The Potters, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Garncarze.

Kluby występujące w Football Alliance[ | edytuj kod]


Zwycięzcy rozgrywek ligowych[ | edytuj kod]


Reklama