Folowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Folusznicy przy pracy, fot. 1915

Folowanie – wstępna obróbka tkanin i dzianin wełnianych oraz mieszanych zawierających wełnę. Proces ten ma na celu częściowe spilśnianie i zagęszczenie struktury włókna, wykorzystywanego do produkcji sukna oraz tkanin płaszczowych.

Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.

Proces folowania wykonywany jest w spilśniarkach (dawniej nazywane foluszami). Tkanina w stanie wilgotnym i w formie pasma jest poddawana zgniataniu. Proces ten jest wykonywany za pomocą rolek prowadzących i naprowadzających oraz cylindrów wykonanych z drewna (część zgniatająca). Zgniatanie przebiega w obu kierunkach, na szerokość i na długość.

Czterochlorek etylenu (tetrachloroeten) – organiczny związek chemiczny o wzorze Cl2C=CCl2. Jest bezbarwną cieczą o słodkim zapachu. Stosowany do "suchego" prania chemicznego oraz jako wywabiacz plam.Sukno – tkanina wełniana, zgrzebna, powierzchniowo spilśniana, drapana i strzyżona, przeznaczona na płaszcze służb mundurowych.

W obróbce folowania wyróżnia się cztery rodzaje:

 • folowanie alkaliczne – polega na dodaniu do zwilżania tkanin roztworu mydła i sody o odczynie pH 9- 10. Tego typu folowanie wykonuje się w pralnicach zaopatrzonych w urządzenia zgniatające.
 • folowanie kwaśne – polega na użyciu roztworów kwasów organicznych lub też kwasu siarkowego o odczynie pH 2-3. Ten rodzaj folowania jest stosowany podczas procesu produkcji filców.
 • folowanie obojętne – polega na zastosowaniu roztworów syntetycznych, środków piorących o pH około 7. Ten sposób wykorzystywany jest w przypadku uzyskiwania wełny o małym czynniku spilśnienia tej wełny. Celem tego procesu jest tylko poprawa łączenia tkanin, głównie mieszankowych.
 • folowanie rozpuszczalnikowe – z zastosowaniem czterochlorku etylenu jest wykonywane w maszynach bębnowych. Stosowany on jest głównie w procesie wykańczania wyrobów z dzianin wełnianych.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia Popularna PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1993, ​ISBN 83-01-10416-3
 • Encyklopedia Techniki - Przemysł lekki, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1986, ​ISBN 83-204-0574-2
 • Filc – wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie. Rozróżnia się dwa rodzaje filców: filce bite, uzyskiwane przez bezpośrednie spilśnianie włókien, oraz filce tkane, uzyskiwane przez spilśnianie powierzchni tkanin.Wilgoć (W) – popularne określenie na wodę zawartą w powietrzu w formie aerozolu lub pary, obecną w porach substancji porowatych lub na powierzchni ciał stałych w formie drobnych kropelek lub jednolitego, cienkiego filmu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dzianina - wyrób włókienniczy płaski powstający przez tworzenie rządków lub kolumienek wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Przędza w dzianinie ma bardzo duże wrobienie, dzięki czemu dzianina jest bardzo elastyczna i rozciągliwa we wszystkich kierunkach. Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny tworzona jest z jednej nitki na szydełkarkach lub też jednej, lub wielu osnów, na osnowarkach. Dzianiny mogą być gładkie, wzorzyste, ażurowe, fakturowane lub z okrywą włókienną.
  Filc – wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie. Rozróżnia się dwa rodzaje filców: filce bite, uzyskiwane przez bezpośrednie spilśnianie włókien, oraz filce tkane, uzyskiwane przez spilśnianie powierzchni tkanin.
  Kwasy organiczne – organiczne związki chemiczne wykazujące właściwości kwasowe. Najpowszechniejsze kwasy organiczne to kwasy karboksylowe czyli związki zawierające grupę karboksylową. Relatywnie mocne wśród kwasów organicznych są kwasy sulfonowe. Kwasowość, choć zazwyczaj słabą, wykazują także związki posiadające grupę hydroksylową lub grupę tiolową, a także enole oraz fenole.
  Mydła – sole metali alkalicznych, głównie sodu, magnezu, litu, potasu i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-18 atomach węgla (palmitynowy, stearynowy, oleinowy). Są związkami powierzchniowoczynnymi, zmniejszają napięcie powierzchniowe na granicy faz.
  Skala pH – ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Skala ta jest oparta na aktywności jonów hydroniowych [H3O] w roztworach wodnych.

  Reklama