Folia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Folia – materiał wykonany najczęściej z metalu nieżelaznego lub z tworzywa sztucznego, o grubości do 2 mm (do wyrobu np. opakowań).

Polimery fluorowe to polimery otrzymywane przez polimeryzację fluoroalkenów lub ich kopolimeryzację z innymi fluoroalkenami lub innymi monomerami. Są to wielkocząsteczkowe związki zawierające w swych merach wiązania C-F. Są odporne chemicznie oraz termicznie, stosowane jako uszczelki. Najdawniej otrzymanym polimerem z tej grupy jest poli(tetrafluoroetylen), znany od lat 1960.Port lotniczy Londyn-Heathrow (ang.: London Heathrow Airport, kod IATA: LHR, kod ICAO: EGLL) – port lotniczy na zachodnim skraju Londynu, położony 24 km od centrum miasta, będący największym lotniskiem Europy. Port lotniczy Heathrow w 2012 obsłużył dokładnie 70 037 417 pasażerów, co uplasowało go na trzecim miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, po portach lotniczych Chicago-O’Hare i Atlanta – Hartsfield-Jackson.

Folie z tworzyw sztucznych[ | edytuj kod]

Produkcja[ | edytuj kod]

Folie z tworzyw sztucznych najczęściej wytwarza się metodą:

Tworzywa sztuczne – materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin „tworzywa sztuczne” funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak np. plastik. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer, bez rozróżniania, czy jest on pochodzenia sztucznego czy naturalnego, jest określenie „tworzywa polimerowe”.Milimetr (symbol: mm) – podwielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Jeden milimetr równa się 10 m. W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-3 m oznaczający 0,001 × 1 m.
 • wytłaczania rękawa z rozdmuchem: roztopione tworzywo wytłaczane jest przez kolistą szczelinę, a ciśnienie powietrza nadaje mu postać rękawa;
 • wylewania, czyli wytłaczania płaskoszczelinowego: roztopione tworzywo wytłaczane jest przez płaską dyszę i wylewane na chłodzony cylinder.
 • Folie mogą być jedno- lub wielowarstwowe. W tym drugim przypadku folia składa się z warstw z różnych tworzyw, dzięki czemu folia łączy cechy materiałów składowych. Mogą też wystąpić folie z tworzyw sztucznych, łączone z papierem lub z folią aluminiową.

  Aluminium – glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95–99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0–99,8% Al.Papier (z gr. πάπυρος (pápyros), łac. carta papirea) – spilśniona na sicie masa włóknista pochodzenia organicznego o gramaturze od 28 do 200 g/m². Wytwarzany poprzez ułożenie na sicie włókien. Papier jest wytwarzany w formie arkuszy lub wstęgi nawijanej w zwoje. Po uformowaniu masy na sicie jest odwadniany, prasowany, suszony i gładzony w podzielonych etapach ciągłego procesu wytwarzania.

  Tworzywa używane do produkcji folii[ | edytuj kod]

 • polietylen;
 • polipropylen: CPP – folia polipropylenowa nieorientowana (CPP od ang. Cast Polipropylene), OPP – folia polipropylenowa jednoosiowo orientowana (OPP od ang. Oriented Polypropylene), BOPP – folia polipropelynowa dwuosiowo orientowana (BOPP od ang. Biaxal Oriented Polypropylene);
 • kopolimer etylenu z octanem winylu – EVAC (EVAC od ang. Ethylene/Vinyl Acetate);
 • kopolimer etylenu z alkoholem winylowym – EVAL (EVAL od ang. Ethylene/Vinyl Alcohol);
 • kopolimer etylenu z kwasem metakrylowym;
 • polialkohol winylu – PVA (PVA od ang. Polyvinyl Alkohol);
 • fluoropolimery:
 • etylen tetrafluoroetylen (ETFE) (np. Zadaszenie stacji kolejowej Piccadilly Station w Manchesterze, elewacja i zadaszenie stadionu Allianz Arena, zadaszenie stacji kolejowej przy nowym Terminalu 5 portu lotniczego Londyn-Heathrow).
 • Rozciąganie[ | edytuj kod]

  Folie z tworzyw sztucznych często rozciąga się jednoosiowo, tzw. orientacja jednoosiowa (oznaczane skrótem O) lub dwuosiowo, tzw. orientacja dwuosiowa (oznaczane skrótem OB). Rozciąganie odbywa się w podwyższonej temperaturze, poniżej temperatury mięknienia. Folie orientowane, po podgrzaniu, obkurczają się w kierunku orientacji. Właściwość ta wykorzystywana jest np. do opakowywania. Aby folia orientowana utraciła własności termokurczliwe, podgrzewa się ją po orientacji do temperatury pomiędzy temperaturą orientacji a temperaturą mięknienia.

  Poli(alkohol winylowy) (PVA, PVAL lub PVOH z ang. polyvinyl alcohol) to polimer winylowy o wzorze [-CH2-CH(OH)-]n otrzymywany z poli(octanu winylu).Uszlachetnianie druku - dziedzina poligrafii z pogranicza technik drukarskich i introligatorskich, zajmująca się metodami pokrywania podłoża drukowego różnorodnymi substancjami lub materiałami.

  Drukowanie[ | edytuj kod]

  Folie z tworzyw sztucznych można używać jako podłoży drukowych. W tym celu zwiększa się energię powierzchniową folii za pomocą różnych metod aktywacji folii z tworzyw sztucznych.

  Foliowanie[ | edytuj kod]

  Folie z tworzyw sztucznych używane są do uszlachetniania druku przez jego foliowanie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Folie poliolefinowe jako podłoża drukowe, H.Czichon, M.Czichon w: miesięcznik Świat Druku, 10/2007
 • Leksykon naukowo-techniczny ​ISBN 83-204-0967-5​ (tom 1)
 • Allianz Arena – stadion piłkarski w północnej części Monachium w Niemczech. Od sezonu 2005/2006 swoje mecze rozgrywają na nim dwie lokalne drużyny – Bayern i TSV 1860, a także reprezentacja Niemiec. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Nazwa stadionu pochodzi od jednego z jego sponsorów – niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Allianz.Polipropylen – polimer z grupy poliolefin, który zbudowany jest z merów o wzorze: –[CH2CH(CH3)]–. Otrzymuje się go w wyniku niskociśnieniowej polimeryzacji propylenu. Polipropylen jest jednym z dwóch, obok polietylenu, najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Na przedmiotach produkowanych z tego tworzywa umieszcza się zwykle symbol PP.
  Reklama