Fluorek cyny(II)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fluorek cyny(II)nieorganiczny związek chemiczny z grupy fluorków, sól kwasu fluorowodorowego i cyny dwuwartościowej. Składnik niektórych past do zębów (stosowany w połączeniu z olaflurem). Wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

Fluorki – sole kwasu fluorowodorowego. Powszechnie wykorzystywane jako dodatki do past do zębów (oraz specjalne płyny do fluoryzacji) ze względu na wzmacnianie szkliwa. W dużych stężeniach toksyczne.Klasyfikacja anatomiczno-terapeutyczno-chemiczna, ATC – system porządkujący leki oraz inne środki i produkty wykorzystywane w medycynie. Klasyfikację kontroluje Centrum Współpracy nad Metodologią Statystyczną Leków (Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology) w Norwegii podlegający pod Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pierwszy spis został opublikowany w 1976 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Department of Chemistry, The University of Akron: Tin(II) fluoride (ang.). [dostęp 2012-01-15].
  2. Tin difluoride (ZVG: 122708) (ang. • niem.) w bazie GESTIS, Institut für Arbeitsschutz der Deutschen Gesetzlichen Unfallversicherung (IFA). [dostęp 2012-01-15].
  3. Fluorek cyny(II) (nr 334626) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA).
  4. przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • GABA Poland: Substancje czynne – Aminofluorek / fluorek cynawy. [dostęp 2011-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-24)].
  • Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

    Kwas fluorowodorowy (HFaq) – nieorganiczny związek chemiczny, kwas beztlenowy, będący roztworem fluorowodoru w wodzie.Pasta do zębów – substancja, która rozprowadzana przy pomocy szczoteczki do zębów służy do utrzymywania czystości zębów i jamy ustnej. Jest jednym z najczęściej występujących produktów w domach.
    Reklama