Floryda Zachodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie Florydy Zachodniej

Floryda Zachodnia – region historyczny nad Zatoką Meksykańską, rozciągający się przez terytoria obecnych stanów Luizjana, Missisipi i Alabama.

James Madison (ur. 16 marca 1751 w Wirginii, zm. 28 czerwca 1836 w Wirginii) – amerykański polityk i prawnik; 4. prezydent USA (1809-1817), wcześniej członek Izby Reprezentantów (1789-1797) i 5. sekretarz stanu USA (1801-1809). Sygnatariusz Konstytucji Stanów Zjednoczonych.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

Historia[ | edytuj kod]

Od 1682 terytorium podzielone pomiędzy Francję a Hiszpanię. Od 1763 posiadłość Wielkiej Brytanii, która w 1783 zwróciła ją Hiszpanii.

W 1810 brytyjscy osadnicy ogłosili powstanie Wolnej i Niepodległej Republiki Zachodniej Florydy, na czele której stanął Fulwar Skipwith. 27 października 1810 r. prezydent Stanów Zjednoczonych James Madison ogłosił aneksję Florydy Zachodniej. Brytyjscy mieszkańcy republiki nie uznali połączenia ze Stanami Zjednoczonymi, wobec czego do republiki wkroczyły wojska amerykańskie. W 1812 zajęły one także zachodnią część hiszpańskiej Florydy Wschodniej. Po odkupieniu Florydy od Hiszpanii w 1819, 30 marca 1822 utworzono Terytorium Florydy, jednak w jego skład weszła tylko dawna hiszpańska część Florydy Zachodniej.

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.
Reklama