Florian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Florianimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „kwitnący kwiat”. W Polsce używane bywało w formie Tworzyjan. Od Floriana wywodzi się także czeski neologizm Květoslav.

Florian Mokrski herbu Jelita (ur. ok. 1305, zm. 6 lutego 1380 w Krakowie), syn Piotra z Mokrska – polski duchowny katolicki, w latach 1367-1380 biskup krakowski.Florian Liegl (ur. 1 lutego 1983 w Innsbrucku) – austriacki skoczek narciarski, trener, czterokrotny medalista mistrzostw świata juniorów, medalista mistrzostw Austrii.

Żeński odpowiednik: Florianna, Floriana.

Florian imieniny obchodzi: 4 maja, 7 maja, 5 listopada i 17 grudnia.

Święty Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jest również patronem Górnej Austrii obok św. Leopolda.

Wybrane osoby noszące imię Florian:

Florian Schneider - Esleben (ur. 7 kwietnia 1947r.) – wokalista, klawiszowiec i jeden z założycieli zespołu Kraftwerk. Był członkiem tego zespołu w latach 1970 - 2009. Informacja o odejściu Schneidera, który rzekomo miał zakończyć współpracę 21 listopada 2008, została potwierdzona 5 stycznia 2009 przez oficjalny fanklub - Technopop.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
 • Marcus Annius Florianus (ur. ok. 200) – cesarz rzymski
 • Florian z Korytnicy (ur. XIV wiek) – średniowieczny rycerz polski, kasztelan wiślicki
 • Florian z Kościelca (zm. 1333) – biskup płocki w latach 1318–1333
 • Florian z Mokrska (ur. ok. 1305) – polski duchowny katolicki, w latach 1367–1380 biskup krakowski
 • Flórián Albert (ur. 1941) – piłkarz węgierski
 • Florian Ceynowa (ur. 1817) – kaszubski działacz społeczny
 • Florian Czerwiński (ur. 1940) – polski lekarz, anatom
 • Florian Henckel von Donnersmarck (ur. 1973) – niemiecki reżyser i scenarzysta
 • Florian Krygier (ur. 1907) – polski trener i działacz piłkarski
 • Florian Liegl (ur. 1983) – austriacki skoczek narciarski
 • Florian Maurice (ur. 1974) – piłkarz francuski grający na pozycji napastnika
 • Florian Siwicki (ur. 1925) – generał armii Wojska Polskiego
 • Florian Schneider-Esleben (ur. 1947) – jeden z założycieli grupy Kraftwerk
 • Florian Straszewski (ur. 1766) – współtwórca krakowskich Plant
 • Florian Zając (ur. 1906) – polski ksiądz, kapelan AK, działacz antykomunistyczny, więzień PRL
 • Florian Znaniecki (ur. 1882) – polski filozof i socjolog
 • Stefan Florian Garczyński (ur. 1805) – polski poeta romantyczny
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Florian – strona ujednoznaczniająca
 • Florianów – miejscowości, których nazwy pochodzą od tego imienia
 • Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Wojsko Polskie – ogólna nazwa polskich sił zbrojnych stanowiących: formacje zbrojne państwa polskiego, zorganizowanych wojsk Polaków na terytorium dawnego państwa polskiego, zorganizowanych wojsk Polaków niebędących częścią struktury państwa polskiego, działających poza terytorium Polski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Florian z Korytnicy herbu Jelita (ur. w II połowie XIV wieku - zm. ?) – średniowieczny rycerz polski, kasztelan wiślicki. Brał udział w Bitwie pod Grunwaldem. W 1413 r. wystawił w Korytnicy drewniany kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela.
  Florian Zając (ur. 17 grudnia 1906 w Kruhelu Małym, zm. 25 października 1980 w Przemyślu) – polski ksiądz katolicki, działacz polskiego państwa podziemnego, represjonowany, a następnie więziony w okresie PRL, aktywny członek Stronnictwa Narodowego, kapelan NOW i AK. W latach 1939–1948 proboszcz w Bączalu Dolnym. Pierwowzór serialowej postaci ks. Bernarda Grochowskiego z popularnego serialu obyczajowego Plebania emitowanego na antenie TVP.
  Florian Witold Znaniecki (ur. 15 stycznia 1882 w Świątnikach, zm. 23 marca 1958 w Urbana-Champaign w stanie Illinois) – polski filozof i socjolog. Twórca polskiej socjologii akademickiej. Jego prace są znane w świecie, szczególnie w USA, gdzie mieszkał i pracował przez wiele lat.
  Florian Maria Georg Christian Graf Henckel von Donnersmarck (ur. 2 maja 1973 w Kolonii) – niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca głośnego obrazu Życie na podsłuchu. Laureat Oscara.
  Marek Anniusz Florian, Marcus Annius Florianus (ur. po 200 r. na terenie Italii – zm. latem 276 w Tarsie w Cylicji) – był prawdopodobnie bratem przyrodnim poprzedniego cesarza Tacyta. Wybrany przez senat imperatorem w 276 r. Rządził jako Imperator Caesar Marcus Annius Florianus Augustus. Po 88 dniach panowania (od lipca do września) zginął lub popełnił samobójstwo, próbując przeciwstawić się swemu rywalowi, wodzowi legionów wschodnich – Markowi Aureliuszowi Probusowi.
  Rycerstwo – stan społeczny złożony z konnych wojowników istniejący w Europie w okresie pełnego średniowiecza i późnego średniowiecza. Warstwa ta wytworzyła swoisty styl życia, ceremoniał i etykę. W zamian za nadanie ziemskie przyjmowało obowiązek służby pod rozkazami seniora. W późnym średniowieczu przekształciło się w szlachtę.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Reklama