Flint (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flint, Flint River – rzeka w USA, w stanie Georgia. Wypływa na południowym krańcu Piedmontu, na południe od Atlanty, a kończy bieg w mokradłach na nizinie Zatoki Meksykańskiej na granicy Georgii z Florydą i Alabamą, gdzie łącząc się z rzeką Chattahoochee na sztucznym zbiorniku Seminole dają początek rzeki Apalachicola.

Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.Mokradło (teren podmokły, bagno, błoto, moczary, trzęsawisko, bajoro, grzęzawisko, topiel, topielisko) – tereny okresowo lub stale zabagnione, podtopione lub pokryte warstwą wody, siedlisko hydrogeniczne, obszar o płytkim poziomie wody gruntowej (powyżej 1 m), teren silnie uwilgotniony, zalany wodą lub okresowo zabagniony, o glebach mineralnych lub organicznych.
Powódź na rzece Flint w Albany w 1998 roku

Nad rzeką Flint leżą m.in. Jonesboro, Thomaston, Montezuma, Marshallville, Cordele, Americus, Albany i Bainbridge.

Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.Chattahoochee - rzeka w USA, w stanach Georgia i Alabama. Długość 692 km. Rzeka w pobliżu tamy Jimm Woodruff łaczy się z rzeką Flint tworząc, uchodzącą już do Zatoki Meksykańskiej, rzekę Apalachicola.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Rzeki Ameryki Północnej
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. THE NEW GEORGIA ENCYCLOPEDIA - The Flint River (ang.). [dostęp 2011-07-16].
    Apalachicola – rzeka w Georgii i Florydzie. Ma długość 145 km. Powstaje z połączenia rzek Chattahoochee i Flint River. Uchodzi do Zatoki Meksykańskiej.Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.
    Reklama