Flekkefjord

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flekkefjordnorweskie miasto i gmina leżąca w regionie Vest-Agder.

Magma UNESCO Global Geopark - geopark znajdujący się w południowo - zachodniej Norwegii i obejmujący powierzchnią 5 gmin: Eigersund, Lund, Flekkefjord, Bjerkreim i Sokndal. Łącznie jego obszar zamieszkuje około 33 390 mieszkańców. Największą miejscowością, a zarazem siedzibą geoparku jest Egersund. Magma Geopark jest drugim geoparkiem w Norwegii. Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.

Flekkefjord jest 196. norweską gminą pod względem powierzchni.

Demografia[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 8878 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 16,47 os./km². Pod względem zaludnienia Flekkefjord zajmuje 119. miejsce wśród norweskich gmin.

Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.Vest-Agder („zachodni Agder”) – jeden z 19 okręgów, na które przed 1 stycznia 2020 podzielona była Norwegia. Zniesiony w związku z reformą administracyjną.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Szkoła podstawowa – pierwszy etap formalnej edukacji. W większości krajów nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Nauczanie poza szkołą tzw. edukacja domowa legalne jest m.in. w krajach anglosaskich, w Chile i na Tajwanie.
Norwegia podzielona jest na 19 okręgów – (norw. fylke) i 430 gmin (norw. kommune). Niniejsza strona zawiera alfabetyczną listę norweskich gmin (norske kommuner).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama