Flawiwirusy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flawiwirusy (Flaviviridae) – rodzina wirusów RNA przenoszona głównie przez stawonogi. Nazwa rodziny wywodzi się od wirusa żółtej gorączki. Flavus oznacza żółty po łacinie, a nazwa żółta gorączka została wybrana ze względu na skłonność do wywoływania żółtaczki u chorych. W rodzinie znanych jest ponad 100 gatunków, podzielonych na cztery rodzaje.

Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.Żółta gorączka (łac. Febris flava) – choroba wywoływana przez wirusa należącego do grupy tzw. flaviwirusów. Infekcja może przebiegać pod różnymi postaciami klinicznymi – od łagodnych objawów do ciężkiej choroby, kończącej się śmiercią. Słowo "żółta" w nazwie pochodzi od żółtaczki towarzyszącej części zakażeń.

Systematyka[ | edytuj kod]

 • rodzaj flawiwirus (np. wirus żółtej gorączki (gatunek typowy), wirus Zachodniego Nilu)
 • rodzaj hepaciwirus (np. wirus zapalenia wątroby typu C (gatunek typowy), wirus GB-B)
 • rodzaj pegiwirus (np. wirus GB-A, wirus GB-C, wirus GB-D)
 • rodzaj pestiwirus (np. wirus biegunki wirusowej bydła (gatunek typowy))
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Flaviviridae (ang.). microbewiki.kenyon.edu. [dostęp 2016-11-30].

  Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Flawiwirus jest rodzajem wirusów z rodziny Flaviviridae. Rodzaj ten obejmuje wirus Zachodniego Nilu, wirus dengi, wirus kleszczowego zapalenia mózgu, wirus żółtej gorączki, wirus Zika i kilka innych wirusów, które mogą prowadzić do zapalenia mózgu. Nazwa pochodzi od wirusa żółtej gorączki, który jest gatunkiem typowym dla rodzaju; słowo flavus oznacza żółty po łacinie.Wirusy RNA – grupa wirusów, w których dojrzałe cząstki wirusa zawierają jako materiał genetyczny kwas rybonukleinowy. W zależności od liczby nici i ich polarności można w tej grupie wyróżnić:
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Reklama