Fizogastria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fizogastryczna królowa tajwańskiego termita Coptotermes formosanus

Fizogastria – termin oznaczający w entomologii rozdęcie odwłoka, spowodowane przerostem ciał tłuszczowych i (lub) jajników owada. Przystosowanie to spotykane jest u królowych owadów społecznych, a także u myrmekofilnych i termitofilnych chrząszczy, m.in. kusakowatych (np. Paracorotoca akermani). Może też występować u muchówek (Termitoxenia heimi, Xanionotum hystrix). Fizogastria nie powinna być mylona ze skróceniem pokryw (ang. brachelytry), przy którym odwłok sprawia wrażenie rozdętego. Wybitnie fizogastryczny odwłok ma termitofilny kusak Coatonachthodes ovambolandicus, u którego odwłok jest dodatkowo wywinięty do góry i ma wypustki, upodabniające go do termita. U jaskiniowych chrząszczy, np. Leptodirus hochenwartii, w rozdętym odwłoku gromadzone są substancje odżywcze.

Entomologia (z gr. entomon – insekt, owad i logos – wiedza, nauka) – dział zoologii zajmujący się owadami. Dawniej używano także terminu owadoznawstwo.Leptodirus hochenwartii – gatunek chrząszcza z rodziny grzybinków (Leiodidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Leptodirus, występujący w jaskiniach krasowych Karyntii i Krainy. Jest gatunkiem troglobiotycznym, wykazującym szereg przystosowań do jaskiniowego trybu życia i niezdolnym do życia poza tym środowiskiem. Charakteryzuje się smukłym tułowiem, wydłużonymi odnóżami i czułkami, brakiem barwnika w oskórku i zupełnie zredukowanymi oczami. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest rozdęty odwłok w całości osłonięty okrywami.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Australian termitophiles associated with Microcerotermes (Isoptera: Amitermitinae). Pacific Insects 12, 1 (1970) PDF
  2. Kleisner K, Markoŝ A. Semetic rings: towards the new concept of mimetic resemblances. „Theory in biosciences = Theorie in den Biowissenschaften”, s. 209–22, styczeń 2005. DOI: 10.1016/j.thbio.2004.09.001. PMID: 18202864.  PDF
  3. Brachelytry
Kusakowate (Staphylinidae) – rodzina chrząszczy z podrzędu wielożernych i infrarzędu Staphyliniformia. Stanowią najliczniejszą w gatunki rodzinę zwierząt.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
Reklama