First International Computer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

First International Computer, Inc. (FIC) to tajwańska firma produkująca (m.in.) komputery i podzespoły komputerowe, projektująca i wykonująca produkty komputerowe i elektroniczne dla innych producentów elektroniki na całym świecie. Do produktów firmy zaliczają się płyty główne, wbudowane systemy komputerowe, karty graficzne, komputery osobiste i laptopy. FIC jest firmą prywatną założoną w 1980 r. przez Dr. Ming-Jen Chien, w Tajpej na Tajwanie.

Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.

Kategorie produktów[ | edytuj kod]

Produkty firmy First International Computer: stacjonarne komputery osobiste – PCty, komputery przenośne, karty graficzne systemy wbudowane, telefony komórkowe, i pamięci komputerowe. Produkują również przeznaczone dla hobbystów płyty główne oparte na technologii Intel i AMD.

Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • OpenMoko – Platforma w pełni otwartego oprogramowania telefonów komórkowych działająca na otwartym sprzęcie. FIC produkuje pierwszy telefon OpenMoko – Neo1973
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona firmy – http://www.fic.com.tw/
 • Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.
  Warto wiedzieć że... beta

  System wbudowany (ang. embedded system) – system komputerowy specjalnego przeznaczenia, który staje się integralną częścią obsługiwanego przez niego sprzętu komputerowego (hardware).
  Tajpej (chiń.: 台北 lub 臺北; pinyin: Táibĕi; pe̍h-ōe-jī: Tâi-pak) – stolica Republiki Chińskiej (Tajwanu). Położona w północnej części wyspy nad rzeką Danshui He. Posiada status miasta wydzielonego. W 2010 roku miasto liczyło 2 618 772 mieszkańców.
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama