FirstGroup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Autobus spółki FirstCymru na ulicach Cardiff
Autobus Greyhound Lines w Nowym Jorku
Autobus szkolny First Student w Nowym Jorku

FirstGroup plcbrytyjska grupa transportowa działająca w kilku krajach Europy i Ameryki Północnej, notowana na London Stock Exchange. Według danych samej firmy, jest największym przewoźnikiem autobusowym w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim państwie należy też do największych graczy na rynku kolejowym, obsługując, poprzez swoje spółki zależne, ok. 25% ruchu pasażerskiego.

Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Historia[ | edytuj kod]

Firma powstała jako FirstBuses w 1995, w wyniku połączenia dwóch przewoźników autobusowych: Badgerline Group i GRT Ltd. W 1998 postanowiła wejść na rynek połączeń kolejowych, w związku z czym zmieniła nazwę na FirstGroup. Wkrótce potem uzyskała (drogą udziału w przetargach oraz przejęć) koncesję na obsługę pasażerskich linii kolejowych w trzech regionach Anglii (później ze zmiennym szczęściem startowała w kolejnych przetargach). W 1999 zadebiutowała za oceanem, kupując od amerykańskiego koncernu Ryder jego dział przewozów szkolnych. W roku 2000 została operatorem systemu Tramlink, sieci tramwajowej działającej w Londynie.

Cardiff (wym. [ˈkɑrdɪf]; wal. Caerdydd, wym. [kɑːɨrˈdɨð]) – stolica i największe miasto Walii (region Wielkiej Brytanii), w hrabstwie Cardiff. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W 2011 roku miasto liczyło 335 145 mieszkańców. Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

W 2004 wygrała przetarg na obsługę pasażerskich połączeń kolejowych w swej macierzystej Szkocji, co dało jej pozycję zdecydowanie dominującego gracza na całym tamtejszym rynku transportu publicznego. W 2007 przejęła kosztem ok. 3,6 mld USD firmę Laidlaw, największego północnoamerykańskiego przewoźnika autobusowego.

Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

Działalność[ | edytuj kod]

Wielka Brytania[ | edytuj kod]

FirstGroup jest największym przewoźnikiem autobusowym oraz – w zależności od źródła – pierwszym lub drugim kolejowym przewoźnikiem pasażerskim w Wielkiej Brytanii. Poprzez swoje liczne lokalne spółki, eksploatuje ok. 9 tysięcy autobusów i wykonuje co piąty kurs w autobusowej komunikacji publicznej w Wielkiej Brytanii. Jest także właścicielem lub większościowym udziałowcem sześciu firm działających na rynku kolejowym, w tym 5 zajmujących się przewozami pasażerskimi oraz jednej skupionej na rynku towarowym.

Port lotniczy Dublin (ang.: Dublin Airport, kod IATA: DUB, kod ICAO: EIDW) - międzynarodowy port lotniczy w Dublinie, położony około 10 km na północ od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym na wyspie Irlandii pod względem liczby pasażerów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Irlandia[ | edytuj kod]

W Irlandii do FirstGroup należy spółka Aircoach, oferująca szybkie połączenia autobusowe z Belfastu, Cork i Dublina na lotnisko w irlandzkiej stolicy.

Stany Zjednoczone i Kanada[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Greyhound Lines.

Po przejęciu Laidlaw (i zmianie marek większości jej produktów), FirstGroup stało się właścicielem trzech dużych północnoamerykańskich przewoźników autobusowych. FirstTransit prowadzi działalność podobną jak brytyjskie spółki grupy, specjalizując się w połączeniach w ramach miejskich systemów komunikacji oraz trasach międzymiastowych. Działa w 45 amerykańskich stanach, w Kanadzie i na Portoryko, gdzie łącznie posiada ok. 6700 autobusów. First Student jest największym na kontynencie operatorem autobusów szkolnych, dysponując flotą ok. 62 tysięcy charakterystycznych, żółtych pojazdów. Z kolei Greyhound Lines to najbardziej rozpoznawalna w Ameryce Północnej marka dalekobieżnych połączeń autobusowych, istniejąca od 1914 i obecna na ponad 2400 dworców.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dania[ | edytuj kod]

Dania jest pierwszym rynkiem w kontynentalnej Europie, na którym pojawiła się firma. Nie działa tam ona jednak samodzielnie, lecz jako partner duńskich kolei państwowych Danske Statsbaner. Od stycznia 2009 spółka obu koncernów, DSBFirst, jest operatorem połączeń pasażerskich z Kopenhagi do Helsingør oraz do Malmö (przez Most nad Sundem).

Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dane za okres 1 kwietnia 2007 – 31 marca 2008.
  2. Raport roczny prezesa FirstGroup na rok 2008.
Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Warto wiedzieć że... beta

Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.
Helsingør (d. pol. Elsynor) – duńskie miasto na północnym wschodzie Zelandii, położone 40 km na północ od Kopenhagi nad cieśniną Sund. W tym miejscu cieśnina ma 4 km szerokości. Na przeciwległym brzegu cieśniny znajduje się bliźniacze szwedzkie miasto Helsingborg. Podróż promem między miastami zajmuje 20 min.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Most nad Sundem (duń. Øresundsbroen, szw. Öresundsbron) przebiega nad cieśniną Sund i łączy Kopenhagę, stolicę Danii z Malmö w Szwecji. Dokładniej połączenie składa się z mostu o długości 7845 m, sztucznej wyspy o długości 4055 m i tunelu o długości 3510 m. Szlakiem tym przebiegają dwie dwupasmowe jezdnie i dwa tory kolejowe. Droga przebiegająca przez most jest częścią drogi europejskiej E20. Most nad Sundem jest najdłuższym mostem na świecie łączącym dwa państwa. Most otwarto 1 lipca 2000.
DSB, Danske Statsbaner - "Duńskie Koleje Państwowe", w całości należąca do państwa spółka akcyjna oferująca przewozy kolejowe w Danii.
Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

Reklama