Firelight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Firelightmaltański zespół muzyczny założony w 2013 roku, reprezentant Malty podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.

Historia[ | edytuj kod]

Powstanie zespołu[ | edytuj kod]

Zespół Firelight powstał w 2013 roku z inicjatywy wokalisty i kompozytora Richarda Edwardsa Micallefa, który gra także na instrumentach perkusyjnych, gitarze akustycznej i cymbałach appallaskich. W skład formacji weszła jego siostra, Michelle Mifsud (grająca na fortepianie), dwaj bracia – chórzysta Wayne William i gitarzysta Daniel Micallef, a także kontrabasista Tony Polidano oraz Leslie Decesare grający na perkusji i harmonijce ustnej.

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Od 2013: Konkurs Piosenki Eurowizji, Backdrop of Life[ | edytuj kod]

Zespół podczas prób do występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku

W listopadzie 2013 roku zespół zgłosił się do udziału w maltańskich eliminacjach do 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Coming Home”, który został zakwalifikowany do stawki półfinałowej jako jedna z dwudziestu propozycji wyłonionych spośród 210 kandydatur nadesłanych do siedziby stacji. Na początku lutego grupa wystąpiła w półfinale selekcji i awansowała do finału, ostatecznie zajmując w nim pierwsze miejsce, zostając tym samym reprezentantem Malty podczas Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w 2014 roku w Kopenhadze.

Cleo, właściwie Joanna Klepko (ur. 25 czerwca 1983 w Warszawie) – polska piosenkarka i autorka tekstów. Była członkini duetu Dwie Asie.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

W maju Firelight otworzył stawkę półfinałową drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji, kwalifikując się do finału z dziewiątego miejsca. Podczas koncertu finałowego widowiska, który odbył się 10 maja, zespół zajął 23. miejsce, zdobywając łącznie 32 punkty. Po opublikowaniu szczegółowych wyników głosowania telewidzów i krajowych komisji jurorskich okazało się, że maltańska propozycja uplasowała się na szóstym miejscu rankingu jurorskiego oraz na 24. lokacie w głosowaniu widzów, zdobywając tym samym jedne z najbardziej rozbieżnych rezultatów spośród wszystkich reprezentantów w konkursie, podobnie jak duet Donatan i Cleo z Polski, którzy zostali ocenieni znacznie lepiej przez publiczność (5. miejsce) niż sędziów (23. miejsce).

Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

Pod koniec września tego samego roku zespół wydał swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną Backdrop of Life, którą promowały single „Coming Home” i „Talk Dirty”. W listopadzie formacja wystąpiła jako muzyczny gość specjalny krajowych eliminacji do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, natomiast w grudniu opublikowała pierwszą w dorobku świąteczną piosenkę – „Christmas Day”.

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.
Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.
Kontrabas – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych; jest największym instrumentem tej grupy. Muzyk grający na kontrabasie to kontrabasista.
Coming Home – singel maltańskiego zespołu muzycznego Firelight napisany przez lidera i wokalistę formacji, Richarda Micallefa, oraz wydany na debiutanckiej płycie grupy zatytułowanej Backdrop of Life z 2014 roku.
Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.
Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.

Reklama