Fiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fionaimię żeńskie. Imię Fiona zostało wymyślone i pierwszy raz użyte przez szkockiego poetę Jamesa Macphersona (1736–1796), autora tzw. „pieśni Osjana”, rzekomo autorstwa średniowiecznego barda szkockiego, których to rękopis miał odkryć i przetłumaczyć na język angielski. Inne imiona, które zostały szerzej spopularyzowane przez tego poetę to Malwina, Selma i Oskar.

Malwina – imię żeńskie pochodzenia celtyckiego lub germańskiego. Imię to może pochodzić od galickiego imienia Malamhin składającego się ze słów mala mhin – "wielkie czoło" lub z staro-wysoko-niemieckiego: mahal – "sąd, sprawiedliwość" oraz wini "przyjaciel", można więc przetłumaczyć je jako "strzegąca praw, prawowierna". Twórcą imienia był szkocki poeta James Macpherson, który użył je w tzw. pieśniach Osjana – Malwina była narzeczoną Oskara, syna Osjana. Także w literaturze polskiej pojawiało się to imię, np. w utworze Miłość malująca obraz Malwiny L. Kropińskiego oraz w romansie sentymentalnym Malwina, czyli Domyślność serca M. Wirtemberskiej.Anzelma (znane też w formie Selma)- żeński odpowiednik imienia Anzelm. W niektórych krajach jako zdrobnienie od tego imienia funkcjonuje forma Selma.

Imię zostało następnie wykorzystane jako pseudonim Williama Sharpa (1855–1905), który był autorem kilku dzieł romantycznych pisanych pod pseudonimem Fiona Macleod. Od tego czasu imię to stało się popularne w Anglii i Szkocji.

Uważa się, że imię to jest zlatynizowaną formą irlandzkiego słowa fionn, oznaczającego coś „białego”, „sprawiedliwego”, „uczciwego”. Imię Fiona jest też czasami używane w formie zanglicyzowanej, pochodnej od oryginalnej formy irlandzkiej imienia Fíona. Występuje także tendencja do wymiennego używania rzeczywistego szkockiego imienia Fionnghal i imienia Fiona (jest też możliwe, że imię Fiona było utworzone na bazie imienia Fionnghal).

James Macpherson, (ur. 27 października 1736, zm. 17 lutego 1796) – szkocki poeta. Zasłynął przede wszystkim jako wydawca tzw. "pieśni Osjana", rzekomo autorstwa średniowiecznego barda szkockiego, który to rękopis miał odkryć i przetłumaczyć na angielski.Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • imię literackie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Patrick Hanks, A Dictionary of First Names, Flavia Hodges, Oxford: Oxford University Press, 1996, ISBN 0-19-280050-7, OCLC 59635501.
  2. Mark, Colin (2003), The Gaelic-English Dictionary. Routledge. ​ISBN 0-203-27706-6​.
  Oskar - imię męskie pochodzenia germańskiego oznaczające "bożą włócznię" lub "włócznię boga" (os lub ans "bóg" i gār "włócznia") lub iryjskiego, gdzie oznaczało "przyjaciela jeleni" (os "jeleń", cara "przyjaciel"). Imię to nosili m.in. królowie Szwecji. Innymi jego wariantami przyjętymi w Polsce są Ansgar i Ansgary.Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).
  Warto wiedzieć że... beta

  Osjan – postać wzorowana na jednym z bohaterów mitologii irlandzkiej, Oisínie synu Fionna, legendarnym wojowniku i bardzie celtyckim. Miał być autorem tzw. Pieśni Osjana, rzekomych średniowiecznych poematów celtyckich, za których odkrywcę podawał się osiemnastowieczny poeta szkocki James Macpherson, który był w rzeczywistości ich redaktorem na prawach współtworzenia. Najzagorzalszym denuncjatorem Pieśni Osjana okazał się bardzo wpływowy autorytet literacki, mianowicie dr Samuel Johnson, nie znający zresztą języka gaelickiego i reprezentujący całkowicie odmienny, bardziej tradycyjny gust literacki wykluczający romantyczny sentymentalizm. Odkrycie literatury, a w szczególności poezji języka gaelickiego, odnajdywanie cennych rękopisów i ogłaszanie ich drukiem, to również zasługa wydarzenia kulturowego jakim są Pieśni Osjana.
  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  Średniowiecze – epoka w historii europejskiej, obejmująca okres między starożytnością a renesansem. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone. Za początek epoki przyjmuje się okres, w którym cesarstwo zachodniorzymskie chyliło się ku upadkowi. Zwolennicy ścisłej datacji – w zależności od szkoły – za dokładne daty początku średniowiecza podają lata 378, 395 bądź 476. Za koniec epoki uważa się upowszechnienie idei humanistycznych i rozpoczęcie epoki renesansu. Najczęściej w tym przypadku wymieniane są daty ok. 1450 roku oraz lata 1453, 1492, a nawet 1517.
  Romantyzm (z fr. romantisme, od roman – powieść, opowieść) – epoka w historii sztuki i historii literatury trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Reklama