Finlandia Zachodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Finlandia Zachodnia (Länsi-Suomen lääni) była jedną z 6 prowincji Finlandii. Graniczyła z prowincjami Oulu, Finlandia Wschodnia i Finlandia Południowa. Stolicą prowincji było Turku. Zajmowała tereny historycznych regionów Häme, Ostrobotnia, Satakunta i Finlandia Południowo-Zachodnia.

Turku (fiń. Turku, szw. Åbo, ros. Турку) – miasto w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Aurajoki. Stolica kraju do roku 1812 (oficjalnie od 1809), najstarsze miasto fińskie. Uniwersytet założony w 1640 roku. Obecnie stolica regionu Varsinais-Suomi, do 2009 roku prowincji Finlandia Zachodnia, ważny port (w 2007 obsłużył 3,6 mln pasażerów). Rozwinięty przemysł. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Raisio, Kaarina i Naantali. Jest atrakcyjnym turystycznie miejscem. Działa tam także m.in. polski konsulat honorowy. Bardzo silne wpływy kultury szwedzkiej.Ostrobotnia (fiń. Pohjanmaa, szw. Österbotten, łac. Ostrobothnia) − region historyczny w centralnej Finlandii, dawna prowincja szwedzka. Graniczy z Karelią, Sawonią, Häme (Tavastia) i Satakunta na południu, Västerbotten i Laponią na północy, Rosją na wschodzie oraz Zatoką Botnicką na zachodzie. Obecnie rozdzielona jest między fińskie prowincje: Finlandia Zachodnia, Laponia i Oulu.

Historia[ | edytuj kod]

Finlandia Zachodnia została utworzona w 1997 roku z dotychczasowych prowincji Vaasa, Turku-Pori, Finlandia Środkowa oraz z północnej części prowincji Tavastia. Została zniesiona 1 stycznia 2010 r.

Regiony[ | edytuj kod]

Finlandia Zachodnia jest podzielona na 7 regionów.

 • Finlandia Środkowa (Keski-Suomi, Mellersta Finland)
 • Finlandia Południowo-Zachodnia (Egentliga Finland)
 • Ostrobotnia (Pohjanmaa / Österbotten)
 • Ostrobotnia Południowa (Södra Österbotten)
 • Ostrobotnia Środkowa (Mellersta Österbotten)
 • Pirkanmaa (Pirkanmaa/ Birkaland)
 • Satakunta (Satakunta/ Satakunda)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Finlandia Środkowa (Keski-Suomi) – region Finlandii, położony w prowincji Finlandia Zachodnia. Stolicą regionu jest Jyväskylä.
  Finlandia Południowa (Etelä-Suomen lääni) była jedną z 6 prowincji Finlandii. Graniczyła z prowincjami Finlandia Wschodnia i Finlandia Zachodnia. Stolicą prowincji była Hämeenlinna. Zajmowała tereny historycznych regionów Tavastia, Karelia i Uusimaa.
  Ostrobotnia Środkowa (fiń. Keski-Pohjanmaa, szw. Mellersta Österbotten) - region w Finlandii, położony w prowincji Finlandia Zachodnia. Stolicą regionu jest Kokkola.
  Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
  Finlandia w latach 1997 - 2009 była podzielona na 6 prowincji (läänit/län), które powstały po reorganizacji wcześniejszych 12 prowincji.
  Häme (szw. Tavastland) – region historyczny w zachodniej części Pojezierza Fińskiego. Obecnie jest podzielony pomiędzy regiony Kanta-Häme (Tavastia Właściwa), Päijät-Häme, Pirkanmaa oraz Finlandię Środkową.
  Oulu była jedną z 6 prowincji Finlandii. Graniczyła z prowincjami Laponia, Finlandia Zachodnia i Finlandia Wschodnia. Stolicą prowincji było Oulu. Zajmowała teren historycznego regionu Österbotten.

  Reklama