Film muzyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kadr z filmu muzycznego Cała naprzód

Film muzyczny – gatunek filmowy typowy dla kina amerykańskiego. Jego początki wiążą się z zastosowaniem dźwięku w kinach. Pierwszym filmem dźwiękowym, będącym jednocześnie filmem muzycznym, był Śpiewak jazzbandu (1927) z Alem Jolsonem w roli głównej.

Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

Musical filmowy to odmiana filmu muzycznego, w której „muzyka, piosenka i taniec stanowią dominantę dramaturgiczną dzieła” (cytat za Encyklopedią WIEM).

Przykładem filmu muzycznego, niebędącego musicalem, jest amerykański film New York, New York (1977).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Broadway


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Al Jolson, właśc. Asa Yoelson (ur. 26 maja 1886 w Średnikach (Litwa) zm. 23 października 1950 w San Francisco) – amerykański pianista, autor piosenek, aktor i komik.
  Musical filmowy (ang. musical film) – gatunek filmowy, w którym piosenki śpiewane przez bohaterów są wplecione w narrację, niekiedy z towarzyszącymi im układami tanecznymi.
  New York, New York – film muzyczny z 1977 roku. Powojenna Ameryka; utalentowany saksofonista – Jimmy Doyle poznaje piosenkarkę – Francine Evans i zakochuje się w niej.
  WIEM (Wielka Interaktywna Encyklopedia Multimedialna) – encyklopedia internetowa, stworzona na podstawie Popularnej Encyklopedii Powszechnej i Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej wydawnictwa Fogra, udostępniana od 2000 roku przez portal internetowy Onet.pl. Edycja 9 z 2006 r. zawiera ponad 125 tys. haseł.

  Reklama